Magický svět velehor

24. 1. 2002
Magický svět velehor
Nahlédnout do magického světa světových velehor i kouzelných zákoutí našich hor můžete na výstavě velkoformátových fotografií známého českého fotografa a horolezce Ladislava Kamaráda nazvané Mezi zemí a nebem.

Magický svět velehor

Nahlédnout do magického světa světových velehor i kouzelných zákoutí našich hor můžete na výstavě velkoformátových fotografií známého českého fotografa a horolezce Ladislava Kamaráda nazvané Mezi zemí a nebem.

Na realizaci výstavy se podílí Společnost HEWLETT-PACKARD s.r.o. Díky ní můžete shlédnou nádherné fotografie vytištěné špičkovou technikou ve formátu 1,5 x 1,5 m.
Akce se uskuteční v zajímavém prostoru ambitu kláštera Českomoravské provincie svatého Václava Řádu menších bratří františkánů v Praze na Jungmannově náměstí ve dnech 23. ledna - 3. března 2002.

Fotografie Ladislava Kamaráda z posledních osmi let poutají svou až mystickou atmosférou a vynikají precizním zpracování, které bylo kritiky i odborníky vysoce ceněno například u černobílých snímků na výstavě v pražském Mánesu.

Ladislav Kamarád (1963) je znám jako fotografující horolezec, ale vzhledem ke kvalitě fotografické tvorby by bylo vhodné jej označovat spíše jako fotografa, který se zabývá horolezectvím. Je zřejmě jediným fotografem na světě, jemuž se s kompletním středoformátovým vybavením podařilo zdolat bez kyslíku osmitisícové vrcholy - himalájskou horu Čo-jou (8201m) a karákorumský Gašerbrum II (8035m). Má za sebou již 4 významné samostatné autorské výstavy i rozsáhlou publikační činnost. Získal hlavní cenu v soutěži Štít Viléma Heckela (1990), první místo v České národní soutěži (1995) a mnohá ocenění v soutěži Czech Press Photo; jeho černobílý kalendář "Velehory 2001" se stal Publikací roku 2000.

Mezi náměty jeho děl patří především hory a divoká příroda. Sám k tomu říká: "Hledám místa, kde pociňuji přímé spojení s přírodou a s vesmírem

  1. místa nezkrocená a nepřetvořená k obrazu člověka. Fotografie ale není

otiskem takzvané objektivní reality, je autorskou interpretací místa, světla a okamžiku. Kdyby na každém z míst, kde jsem kdy fotografoval, stál vedle mě jiný člověk s fotoaparátem, udělal by výstavu úplně jinou. Proto si myslím, že je úplně jedno, kde fotografie vznikla. Podstatná je energie, která z ní vyzařuje," dodává Ladislav Kamarád.

Výstava byla zahájena dne 22. 1. 2002 slavnostní vernisáží spojenou s dražbou několika velkoformátových fotografií z díla autora výstavy. Výtěžek aukce, tedy 37 500 Kč, bude věnován na humanitární aktivity Řádu menších bratří františkánů v Praze-Kbelích. Prostředky získané ze vstupného přispějí na opravu domu Řádu menších bratří františkánů v Praze.

 

autor: Michal
zdroj: AMI Communications
foto: Ladislav Kamarád

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, očekávejte nadměrný přísun vitality, kterou však musíte nasměrovat správnou cestou, jinak přijde vaše úsilí nazmar. Nepodléhejte špatným radám, které přicházejí z okolí. Opět vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme