Magie Run: Jak z nich věštit budoucnost?

5. 11. 2017
Magie Run: Jak z nich věštit budoucnost? | Zdroj: Profimedia.cz
Možná jste se s Runami už setkali, případně i vyzkoušeli, co vám tyto prastaré magické znaky „říkají“. Anebo taky ne a třeba ani netušíte, co se pod pojmem „Runa“ ukrývá. Ať tak nebo jinak, máte-li chuť, pojďte společně s námi nahlédnout pod pokličku jejich dávného tajemství.

Runy jsou starý písemný systém

Runové znaky jsou považovány za jeden z nejstarších písemných systémů starých Germánů. Jejich historie se datuje přibližně na počátek našeho letopočtu, nicméně některé teorie hovoří o tom, že runy mohou být ještě výrazně starší (250–600 před n. l.).

Každá runa představuje jedno písmeno, a celý runový systém tak tvoří abecedu. V severní Evropě se během dlouhé historie používalo hned několik druhů runových abeced, nicméně mezi nejznámější patří germánský futhark o 24 znacích. Název abecedy je sestaven z prvních šesti Run (Fehu, Úruz, Thurisaz, Ansuz, Raido, Kenaz). Za zmínku stojí také anglosaský futhork (28–33 znaků), případně vikingský futhork s pouhými 16 znaky.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Během minulých týdnu jste se profesně vypracovali a máte vyšlapanou cestičku k úspěchu. Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání, zabodujete. Nadřízený si vás ihned oblíbí. Nenaparujete…

Nejčtenější články

Doporučujeme