Mají tiky a vykřikují sprostá slova. Jak se žije s Tourettovým syndromem?

13. 8. 2015
Mají tiky a vykřikují sprostá slova. Jak se žije s Tourettovým  syndromem? | Zdroj: Profimedia.cz
Neobvyklým vystupováním budí nežádoucí pozornost. Svých projevů jsou si však plně vědomi a obvykle se za ně stydí. Obtížně navazují kontakty s ostatními lidmi. Je pro ně problematické jít třeba do kina, divadla či jen na obyčejný nákup. Jak se k tourettikům chovat? Lze jim nějak pomoci?

Společnost je o tomto onemocnění jen málo informována. Tourettův syndrom je nepřílišo známá porucha, která dokáže dramaticky změnit život jak samotnému postiženému, tak i jeho blízkým. Až do poslední třetiny 20. století byla považován za neurózu, kterou vyvolávají nepříznivé vlivy prostředí či nesprávná výchova. Nemoc popsal v roce 1885 francouzský lékař Gilles de la Tourette na devíti případech. Všechny charakterizovala přítomnost přetrvávajících motorických a hlasových tiků. Příznaky se objevují před 18. rokem věku, u mužů pak třikrát častěji než u žen.

Kdo za to může

Tourettův syndrom patří mezi dědičná neurologická onemocnění. O tom, zda se choroba projeví, a do jaké míry bude její průběh závažný, spolurozhodují různé faktory. Vliv mají impulzy působící na plod v průběhu nitroděložního vývoje (stres matky během těhotenství, užívání některých léků, alkohol, kouření, infekce, porodní komplikace, atd.).

Tourettův syndrom se většinou objeví obvykle mezi druhým a šestnáctým rokem života. Jak upozorňuje psychiatrička Eva Malá z Všeobecné fakultní nemocnice, sklon k tomuto onemocnění se sice dědí, ale ani u majitele špatného genu nemusí syndrom propuknout.„Při jeho vzniku hrají roli nejen vlivy genetické, ale i působení vlivů vnějšího prostředí, a také odolnost organismu,“ vysvětluje lékařka.

Divné chování

Průběh onemocnění je často nepředvídatelný, vyskytují se delší období klidu, u některých lidí přetrvávají příznaky po celý život. První projevy bývají zpravidla nenápadné, například mrkání, popotahování nosem nebo různé jiné grimasy. Postupem času se přidávají další, výraznější projevy, třeba trhání hlavou, vykopávání nohy, ohýbání těla. Tiky mohou být pohybové, ale také zvukové – pískání, krkání, chrochtání nebo štěkání. Někteří pacienti mohou dokonce nechtěně vykřikovat nadávky (lékaři tomu říkají koprolalie) nebo opakují slova po druhých (echolalie). Tiky se objevují mnohokrát za den a zhoršují se následkem stresu. Jejich typ, intenzita i závažnost se mohou průběžně měnit. Přechodně je sice člověk může potlačit vůlí, ovšem za cenu enormního nárůstu vnitřního napětí.

Život s Tourettovým syndromem

Lidé takto postižení se často stávají obětí své nemoci a dobrovolně se sociálně izolují, nechtějí chodit do společnosti „normálních“ lidí, neboť se neustále setkávají s nepochopením. Pocit intenzivní frustrace tak může zasáhnout do různých rovin jejich sociálního a emocionálního rozvoje. Někdy je jejich sociální izolace dovede až k sebevražednému jednání.

Tourettův syndrom však nemá žádný vliv na inteligenci. Lidé s Tourettovým syndromem bývají nadprůměrně aktivní, většina z nich má mnoho zájmů a často vynikají nevšedními tvůrčími schopnostmi. Běžně se mezi nimi vyskytují vysoce inteligentní osoby, lékaři, vědci, umělci, hudebníci, herci či sportovci. Tourettovým syndromem prý trpěl W. A. Mozart, skladatel a klavírista E. Satie, spisovatel Ch. Dickens či hvězda amerického výběru na MS 2014 ve fotbale, brankář Tim Howard.

Léčba

Nejdůležitějším terapeutickým přínosem při zvládání problémů pro tourettika je chápavé prostředí, ve kterém se nestane terčem posměchu, žertíků a nepochopení. Ani moderní léky nedokážou nemoc zcela vyléčit. Dají se pouze utlumit nejhorší projevy pomocí medikace, tiky lze omezit na únosnou míru. „Farmakologicky ovlivňujeme poruchy několika základními skupinami léků, kupříkladu antiepileptiky či anxiolytiky, která zmírňují napětí a úzkost“ , konstatuje doktorka Malá z psychiatrického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice. Některé léky však mají nežádoucí vedlejší účinky - například ospalost, deprese a přibývání na váze.

Kromě medikamentózní léčby nemocnému pomáhá nácvik zvládání tiků v důležitých sociálních momentech. Cvičení těchto dovedností je založeno na principu opakování, učení a tréninku. Rovněž relaxační trénink v různých podobách (progresivní svalová relaxace, nácvik hlubokého dýchání), pomáhá snižovat svalové napětí. Tikový projev je umocňován stresem a relaxační trénink snižuje tikové projevy nepřímo tím, že snižuje stres pacienta.

Člověk postižený Tourettovým syndromem by měl mít dostatek spánku, žít v klidné a spořádané rodině a neměl by se vyhýbat volnočasovým aktivitám. Proto je nutná spolupráce mezi členy rodiny, učiteli, lékaři a všemi, kteří s postiženým přichází do každodenního styku. Pomoc rodinám s pacienty postiženými Tourettovým syndromem poskytuje občanské sdružení www.atos-os.cz

Jak syndrom vypadá a jak se žije konkrétním lidem s Tourettovým syndromem najdete zde:

zdroj:youtube.com

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Závěr směny bude bez komplikací stejně jako celý pracovní proces. U kolegů jste oblíbení a nadřízený si vás pochvaluje. Můžete být sami se sebou spokojení. Jen lidem až tak nevěřte, to by…

Nejčtenější články

Doporučujeme