Make-up pod rouškou: Jak se nalíčit a pečovat o pleť?

Make-up pod rouškou: Jak se nalíčit a pečovat o pleť?

Nutnost nosit roušky z našich životů postupně mizí, ale zcela se jich hned tak nezbavíme. Pořád jsou situace, kdy je musíme mít nasazené, některé z nás dokonce celý den. Navíc roušky neustále nandaváme a zase sundaváme. Jak tedy na tuto situaci vyzrát, abychom byly upravené a zároveň chránily svou pleť?

Hydratovat a chránit

Rouška je pro naši pleť bezesporu zátěž. Možná nás ochrání před infekcí, ale když dobře sedí, pokožka se potí, vlhkost nemá kam uniknout a obličej se zapaří, mohou nás trápit pupínky, začervenání či svědění.  Ohrožené jsou zejména osoby mající suchou pleť, trpící atopickou dermatitidou, seboroickou dermatitidou či akné. Naše pleť tak potřebuje zvýšenou péči: dobře čistit, hydratovat, zklidnit a chránit – i v podobě make-upu, protože ten nás nejen zkrášlí, ale funguje i jako ochrana pokožky. Jak tedy v současné době o ni pečovat?

Pokračování 2 / 6

Čištění je základ

Vezměme to od začátku: Pleť je nyní extrémně důležité dobře čistit, zbavit všech nečistot i odumřelých buněk. „I pokud se pod rouškou nelíčíme, tak na kůži vzniká řada nečistot, mazu anebo pot. A ten je potřeba řádně, ale šetrně vyčistit. A k tomu slouží například micelární voda. Na místa, která jsou extrémně namáhaná, jsou červená nebo podrážděná, aplikujte vatový tampon s micelární vodou. My dermatologové tomu říkáme vysychavý obklad. Nechte působit zhruba 3–5 minut,“ říká dermatoložka Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D. Pokud máte pocit, že vás micelární voda příliš vysušuje, použijte čisticí mléko či gel.

Možná jste na to doposud nebyla zvyklá, ale zkuste teď do svého rozvrhu zařadit také peeling obličeje (kupte si speciální určený pro obličej, tělový je drsnější), aplikujte detoxikační a čisticí masky. Buď si vyrobte domácí masku, anebo si kupte již hotovou. 

 

Pokračování 3 / 6

Péče o problematickou pleť

Pokud vás trápí akné, nečekejte s čištěním pleti až na večer, ale vyčistěte si ji speciálními přípravky pro svou pleť už po příchodu z práce. Pokud vás kvůli nošení roušky trápí zarudnutí, zapaření či pupínky, sáhněte na krémy, které urychlují hojení a používají se i pro miminka na ošetření kůže pod plenkami. Více rad, co zabírá na kožní problémy, najdete v tomto článku:

Pokračování 4 / 6

Rozmazlujte se

I když se nám pleť pod rouškou potí, je důležité ji řádně hydratovat. Pokud někdy zapomínáte na noční krém, tak v tomto náročném období  je to nutnost. Udělejte si na sebe čas a před spaním si ho na obličej určitě naneste. Pokud své pleti chcete dopřát maximální péči, zařaďte ještě před každodenní aplikaci denního a nočního krému speciální výživu. Ideálně přípravek, který je lehký a zbytečně kůži nezatěžuje. „Příkladem je Minéral 89 Hyaluron-Booster. Je to transparentní gel, který je sympatický proto, že je vhodný jak pro citlivou, tak suchou, tak mastnou pokožku. Má minimalistické složení, obsahuje 89 % termální vody a kyselinu hyaluronovou. Pleti dodá potřebnou hydrataci a pocit zklidnění,“ vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Pokračování 5 / 6

Jak na líčení

Ať už musíte mít roušku na obličeji po většinu dne nebo jen cestou z práce a do práce či v obchodě, ani make-pu byste se teď rozhodně neměla vzdávat, protože pleť chrání. Pleť nejprve ošetřete ochranou proti slunci – přece jen nějakou dobu na slunci bez roušky zřejmě strávíte, respektive bavlněná rouška či ústenka vás zcela před sluncem neochrání, tak ať vám nevzniknou ošklivé pigmentové skvrny. Použijte tedy denní krém či rovnou make-up s UV faktorem. Pokud jste zvyklá, aplikujte pak podkladovou hydratační bázi pod make-up, která brání usazování make-upu v pórech. Na ni naneste vlastní make-up, a protože budete muset mít během dne i roušku, vyberte dlouhotrvající, dotekuodolný make-up, stačí jen tenká vrstva, která vaši pokožku sjednotí a zároveň ochrání. Lepší je make-up nanášet štětcem, nikoliv jen prsty. Můžete celý make-up zafixovat fixačním pudrem a sprejem, na druhou stranu čím více vrstev, tím více se bude pokožka potit, fixaci tedy volte, jen pokud máte roušku na obličeji minimálně.

Místo make-upu můžete zvolit jen lehký tónovací krém, který pleť sjednotí. Nedokonalosti, jako jsou kruhy pod očima či skvrny, zakryjte korektorem. Vzdávat se nemusíte ani rtěnky, jen volte dlouhotrvající. A dejte si pozor, abyste měla rtěnku dokonale zaschlou, než si nasadíte roušku. Samozřejmě při líčení se pak zaměřte zejména na oči a obočí, protože ty jsou vidět nejvíc.

Vybírejte takové přípravky, které obsahují co nejméně látek, které jsou pro pleť zátěží – tedy parabenů, silikonů, minerálů, parfemace a konzervantů. Aby vám make-up co nejdéle vydržel, důležité je také během dne si nesahat na obličej. Pokud potřebujete setřít pot, použijte savé papírky.

Pokračování 6 / 6

Pleť čistěte i během dne

V průběhu dne, pokud můžete, roušku sundavejte. Pokud nemáte make-up, kůži omyjte a řádně osušte. „Pokud takovou možnost nemáte, je alternativou použití termální vody. Například Termální voda Vichy obsahuje vysoký podíl minerálů, které dokáží pokožku zklidnit a také ochladit,“ říká Monika Arenbergerová. Znovu pak naneste hydratační krém, ideálně opět s UV faktorem. Dnes už existují i hydratační mlhy určené na pleť s make-upem. I pokud v současné době nechodíte do práce a pracujete převážně z domova, nerezignujte na péči o pleť – přece jen ven chodíte, takže slunce nejste uchráněna a na kvalitě pleti se podepisuje i stres. A tomu jsme v současné době vystaveni všichni – ať už ze strachu ze ztráty práce či prostě jen proto, že doma pracujeme, vaříme a ještě suplujeme školu.

Doporučujeme

Články odjinud