Málo světla zvyšuje chuň k jídlu

5. 9. 2002
Málo světla zvyšuje chuň k jídlu
Nedostatek světla vytváří ty nejlepší podmínky pro obžerství. K tomuto závěru došel Joseph Kasof z kalifornské univerzity v Irvine, který v souvislosti s přejídáním zkoumal se svým týmem přes čtyři stovky studentů.

Málo světla zvyšuje chuň k jídlu

Klepněte pro větší obrázek Nedostatek světla vytváří ty nejlepší podmínky pro obžerství. K tomuto závěru došel Joseph Kasof z kalifornské univerzity v Irvine, který v souvislosti s přejídáním zkoumal se svým týmem přes čtyři stovky studentů. Ukázalo se, že při špatném osvětlení jsou příznaky bulimie (chorobně zvýšené chuti k jídlu) častější u těch, kdo někdy drželi jakoukoliv dietu, než u milovníků jídla, kteří si nic neodepírali.

Vědci navíc zjistili, že studenti � otesánci se vrhali ve tmě na jídlo častěji než umírnění jedlíci. Vedoucí výzkumného týmu Joseph Kasof zjistil, že bulimické sklony mají častěji �sovy� � lidé kteří preferují večerní či noční způsob života a na dennímu světle se příliš nevystavují.

Jen v USA je podle údajů Národní asociace poruch ve stravování více než deset milionů žen ve školním a studentském věku, které trpí nadměrnou chutí k jídlu. Muži jsou, jak se zdá, v jídle přece jen střídmější. Bulimickými sklony trpí �pouze� jeden milion Američanů. Téměř padesát procent Američanek však drží dietu, zatímco muži regulují své chutě pouze z pětadvaceti procent. A pouze pět procent si pravidelně udržuje váhu cvičením či jiným druhem pohybu.
Výzkum Josepha Kasofa a jeho týmu byl nedávno zveřejněn v posledním čísle odborného časopisu Personality and Individual Differences a podle názoru některých lékařů může pomoci vědcům najít efektivnější metody pro souboj s bulimií.(Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dechberoucí sobotní den je na dosah ruky. Máte ho ve svých rukou. Pro svobodné to bude jednoduché, protože se s přáteli vydají za dobrodružstvím bez hádek. Zato zadaní na sobě musí…

Nejčtenější články

Doporučujeme