Malování jehlou a nití

12. 8. 2012
Malování jehlou a nití
Vyšívání je nejspíš vůbec nejoblíbenější a nejrozšířenější ruční prací. Je jednoduché, efektivní a zábavné!

První počátky zdobení látek vyšíváním se objevily už před tisíci lety. Zejména v Indii a Egyptě jsou dochovány malby či popisy nádherně vyšívaných oděvů bohatých vrstev obyvatel. Do Evropy se tato technika zdobení textilií dostala začátkem našeho letopočtu a stala se oblíbenou kratochvílí žen z měšťanské a šlechtické společnosti. Pomocí výšivky bylo možné snadno dozdobit oděvy a látky pro bytové doplňky, které tak získaly na originalitě. Navíc vyšívání bylo jedna z mála možností, jak ve středověku látky ozdobit či ozvláštnit šaty, a zároveň pro bohaté ženy i jedna z nemnoha činností, k nimž byly podle tehdejších pravidel „povolané“. Výšivka si našla své místo i při tvorbě praporů a zástav spolků nebo sdružení. A ty nejpilnější a nejšikovnější své vyšívací umění dovedly k dokonalosti a dokázaly vytvořit celé vyšívané obrazy. Kromě toho bylo samozřejmostí, aby si dámy vyšily monogramy na svou výbavu: osobní prádlo, kapesníky, prostírání a podobně…

Nenáročné vybavení

Oblibě se vyšívání těší dodnes. A nejen u našich babiček. Je to totiž skvělý způsob, jak si odpočinout, „vypnout“ hlavu unavenou starostmi. Navíc k němu nic moc nepotřebujete. Žádné speciální pomůcky: jen jehlu, vyšívací bavlnku nebo nit a látku, na niž budete chtít vyšívat. Nejsnáze se to naučíte na kanavě nebo panamě, které mají výraznou vazbu vláken, takže se ve vyšívání snadno zorientujete. Pro náročnější jsou k dostání také vypínací rámy, do nichž se látka bezpečně uchytí a zůstane napnutá – tedy přístupnější pro práci při vyšívání. Hodně vám to může usnadnit „život“. A dokonce nemusíte sáhnout ani po čisté látce. V prodejnách typu „švadlenka“ najdete určitě ubrusy, prostírání, polštáře nebo obrázky s předtištěnými vzory, což ocení nejen začátečníci, ale i ti z vás, kdo touží po dokonalosti vyšitého dílka.

Techniky vyšívání

Nejjednodušší a také nejčastější je křížková výšivka (viz dále). Různé tvary je ale možné tvořit i předním, řetízkovým nebo uzlíkovým stehem. Nádhernou technikou je třeba také ažur, kdy se vytahuje část nitek z tkaniny. Složitější technikou je malování jehlou – kratší či delší ploché stehy se vyšívají bavlnkami s pozvolnými barevnými přechody. Vytvořit se tak dají celé obrazy s dokonalým stínováním. Vyšívat ale můžete i s pomocí korálků a možná vás zláká i náročnější vyšívání za pomoci stuh.

Křížky krok za krokem

Pro začátečníky je určitě nejvhodnější křížkový steh. Vezměte si hrubější tkaninu s viditelnou osnovou – zmíněná kanava bude ideální. Z rubu zapíchněte jehlu s bavlnkou a protáhněte tkaninou nahoru, na lícovou stranu. Odpočítejte dvě nitky nahoru a dvě vpravo, a protáhněte jehlu zpět na rub. Vyšívací bavlnku si nestříhejte příliš dlouhou – mohla by se vám cuchat. A během protahování přes tkaninu si ji lehce popotahujte. Opět omezíte riziko zacuchání. Zespodu zapíchněte jehlu dvě nitky nad první vpich, protáhněte a o dvě nitky více vpravo a dvě nitky dolů opět protáhněte na rub. Váš první křížek je hotový! Jak vidíte, nejedná se o nic náročného. Zkuste si jich pár v řadě, abyste se naučili správně utahovat. Pak si vyberte vzor nebo předlohu. Těch totiž právě v křížkovém stehu existuje nepřeberné množství na internetu, v knihách i časopisech věnujících se ručním pracím. Pro první pokusy vybírejte obrázky menšího rozsahu, ať se můžete soustředit hlavně na správné umístění křížků.

Skvělé dekorace

I obrázek z jednoduchého křížku vyšívaného do osnovy vypadá velmi pěkně. Navíc vyšívané doplňky navodí teplo domova a velmi dobře se vyjímají na chalupách a chatách. Nemusíte se hned vrhat na tvorbu velkých obrazů. Pro sobotní rána na chalupě využijete třeba barevné prostírání. Právě v kuchyni mají tyto vyšívané drobnosti své kouzlo, určitě si svými výrobky dokážete vyzdobit i tu svou!

ČTĚTE TAKÉ:
Ve spárech žárlivce

ČTĚTE TAKÉ:
Slavné modelky devadesátek- Jak se změnily a co dnes dělají?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto pracovním týdnu se vám podaří dokončit veškeré povinnosti, které vás delší dobu trápily, anebo jste na ně neměli čas. Hvězdy vám přejí dlouhodobý profesní růst. Velký podíl má na…

Nejčtenější články

Doporučujeme