Malý rádce pro alergiky

16. 5. 2001
Malý rádce pro alergiky
Je jaro, vše krásně kvete a voní. Ale ne pro všechny je toto období příznivé. Vezměme si takové alergiky. Ti se od konce února děsí momentu, kdy se příroda začne probouzet ze svého spánku.

Malý rádce pro alergiky

Je jaro, vše krásně kvete a voní. Ale ne pro všechny je toto období příznivé. Vezměme si takové alergiky. Ti se od konce února děsí momentu, kdy se příroda začne probouzet ze svého spánku, strašákem jsou především rašící břízy, poté ovocné stromy a trávy. To, co jiným přináší radost, alergiky doslova ničí. Představa takové jarní procházky po rozkvetlé louce je téměř nemožná. 

V tomto období se plní alergologické čekárny pacienty, kteří doufají, že se jim dostane pomoci při jejich obtížích. V současné době existuje nepřeberné množství různých léků, očních  kapek, nosních sprejů a kapek. Zabírají vcelku spolehlivě, ovšem účinnost je značně individuální. 

Kromě toho je důležité dodržovat určitá pravidla během pylové sezóny:

  • chránit oči slunečními brýlemi, tím se sníží množství pylu, které dráždí oči,
  • v době kvetení a výskytu určitého konkrétního alergenu se zdržovat minimálně ve volné přírodě,
  • po každém návratu domů si omýt obličej vodou,
  • často, nejlépe denně si mýt vlasy, které jsou velmi dobrým přenašečem pylu,
  • větrat omezenou dobu, nejlépe přes vedlejší místnost,
  • nespát při otevřeném okně, velice užitečná je čistička vzduchu ( je ovšem nutné často čistit a měnit filtry).

Pro boj s alergiemi je však nutné udělat i něco více, než jen potlačit nepříjemné příznaky během pylové sezóny. Často pomůže ovlivnit průběh alergie změna stravovacích návyků a vyloučení určitých alergizujících potravin z jídelníčku. V zimním období je vhodné podstupovat vakcinaci nebo užívání perorálních alergenů ve formě kapek, v poslední době se osvědčuje i inhalace kyslíku.

V neposlední řadě mají na průběh alergií ( stejně jako u ostatních onemocnění) vliv i životní styl a psychika, zbytečné stresy a napětí nejsou tím nejvhodnějším faktorem.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se chcete v práci zviditelnit, podívejte se na svět pozitivníma očima. V tento den jste akční a prahnete po úspěchu. Pokud chcete povýšit, máte jedinečnou šanci na vítězství.…

Nejčtenější články

Doporučujeme