Manželství funguje, dokud je peřina přikryje

11. 4. 2000
Těmito slovy se mi kdysi s pláčem na krajíčku svěřila jedna má známá, jež měla tu smůlu, že po provedené ženské operaci "neměla ani chuť, ani náladu", ale jen a jen dobrou vůli.

Manželství funguje, dokud je peřina přikryje

Těmito slovy se mi kdysi s pláčem na krajíčku svěřila jedna má známá, jež měla tu smůlu, že po provedené ženské operaci "neměla ani chuň, ani náladu", ale jen a jen dobrou vůli.
Vím, že žen nacházejících se v podobně těžké životní situaci není až tak málo, ba co víc, spíše jejich počet narůstá. Přesto je patrné, že mnohé se s problémem vcelku rychle vyrovnají, avšak je tu skupina žen (k té bohužel patří i moje známá), která bez ohledu na svůj věk, potřebuje větší čas, aby celou tu nepříjemnou gynekologickou záležitost náležitě vstřebala. Partner by měl být v této době o to víc ohleduplný a na ženu, která se především musí psychicky srovnat, zbytečně nenaléhat. Většinou muži jsou ochotni toto "pozdní šestinedělí" tolerovat. Problém zmiňované ženy nebyl ani tak v zákroku, jemuž se byla nucena podrobit, ale spíše v tom, že její manžel během její rekonvalescence více naslouchal svým kamarádům a jí se věnoval málo či téměř vůbec ne. Tato ukřivděnost, kterou pociňovala, se promítla do jejich pozdějších vztahů.
Shodou okolností dotyčného znám, jest člověkem přímým, vitálním, avšak v partnerském vztahu tím submisívnějším. Jeho žena, jež se v důsledku svého onemocnění dostala do invalidního důchodu, už mu tolik neimponovala jako referentka na poměrně náročném místě. Dalo mně hodně práce, abych jí zvedla nabourané sebevědomí a připomněla jí její nesporné kvality, na které v dané situaci jako by pozapomněla. Někdy ten z partnerů, jenž nezvládne chvilkovou krizi a nechová se podle běžných norem partnerského soužití, dostane od života jakoby za vyučenou. Tak se stalo i v tomto případě. Muž přišel o zaměstnání, asi půl roku byl na sociální podpoře a jak se najednou hodil i ten ubohý invalidní důchod jeho ženy. Podobně zaskočeným ženám otrlejší gynekolog poradí lubrikační gel a zatnuté zuby (budete se divit, ale i s tím se lze setkat). Nad všechny gely však stačí, když muž trochu zapře sebe sama (kolikrát v životě to musí udělat jeho žena?) a v tomto krizovém období překročí svůj stín, tzn. že se chová pomalu jako za svobodna. Neříkám, že je to nutné, ale intimní život se jedině takto může co nejdříve upravit k oboustranné spokojenosti.

Autor: Dana M.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

V žádném případě nebudete během prodlouženého víkendu jen tak doma. Už jste přemýšleli o skvělém programu pro celou rodinku. Milí Vodnáři, jen mějte na paměti, že je nesmíte přetěžovat. Ve…

Nejčtenější články

Doporučujeme