Komentáře k článku zpět na článek

Monika 31. 10. 2018 | 22:19

Udělala vysokou a 20 let byla v zahraničí a je jí 39?? Někdo něco sesmolil a trochu zapomněl počítat. Určitě to není realita.

Lenka 12. 5. 2018 | 21:26

Ctu zde ty rady,nerady a přesně tohle jsem od českých žen očekávala: ponižování, urážky, závist a hlavně strach,aby paní necerpala peníze daňových poplatníků... Tak mezi námi, rada ze svých penez,co odvadim statu , poskytnu finance matce samozivitelce!
I když paní rozhodne nepatří k těm,která by je potřebovala,se svými příjmy a majetkem na ne také sotva dosahne.. Ale spis bych rekla,ze řeší otázku etickou,moralni.. Soudit a radit umi kazdy, ale jak se rika, doma neni nikdo prorokem.
Ps: někdy se fakt stydim,ze jsem Češka. Lenka, sociální pracovnice.

SandraN 3. 4. 2017 | 18:16

Poplatníci přispívají na ledacos, ani o tom nevědí....Placená mateřská a rodičovská dovolená, na tu snad má nárok KAŽDÁ MÁMA, AŤ JE SVOBODNÁ NEBO VDANÁ. To je taky sociální dávka. A pokud máma nenajde práci, protože prokazatelně bude bydlet sama, ať z důvodu, že to má se ženatým nebo se svobodným, který si ji nevezme, tak nějaký čas bude brát víc. To, zda otec byl či nebyl ženatý, asi nikoho zajímat nebude. Já za to nemůžu, zákony na tyhle dávky se dělaly bez mého přispění. Máme to zavedené takové, jaké to je. Ono se to pořád mění, sousedka brala před pár lety hodně na první, pak to upravili, měla druhé dítě a doslova jí řekli, to je Vaše starost, Vy jste si děti pořídila. Samozřejmě nejsem zastáncem pořizování si dětí bez táty, ale prostě se to tak kolikrát semele a co naděláte. Jen aby Dasa52 byla úplně klidná, já státní kasu ohledně čehokoli nepumpovala. Naopak, byla jsem jako vdaná s dětmi déle doma a to úplně zadarmo. Jedna chytrá nadřízená mi totiž poradila, abych jako dala výpověď a oni že mě pak jako vezmou zpět. Ono potom jako místo nebylo a já pak koukala jako hloupá, kam jsem to dopracovala....

Dasa52 1. 4. 2017 | 15:39

SandraN: aha, takže neobtěžujte otce, aby neměl problémy, ale obtěžujte daňové poplatníky, ať za něj platí alimenty? no to je opravdu férový přístup! dítě má dva rodiče, takže nechť laskavě nesou zodpovědnost oni. OBA! nebo snad někdo nutil Don Juana, aby lezl ženatý do postele svobodné milence? těžko! nechápu, proč bychom na jejich radovánky měli přispívat. a u těch ostatních případů, o kterých píšete, platí totéž. jsou to vyžírky, kterým bych nedala ani korunu. nejsou to sociální případy. nejsou nijak hendikepovaní, aby se nemohli o sebe a své potomky postarat. jsoou jen nezodpovědní, protože jim to společnost umožňuje. až si každý bude muset své děti živit sám, tak si jich udělá jen tolik, aby nechcípl i s nimi hlady. sociální dávky by měly být pouze pro ty, kteří NE VLASTNÍ VINOU nemohou mít dostatečný příjem, aby mohli důstojně žít.

farah.farah 29. 3. 2017 | 17:46

Musím říct, že se mi moc nelíbí, jakým způsobem slečna mluví o jiných..tak nějak mi přijde že se schovává za jakousi iluzi že je lepší než jiné ženy. Přitom olde toho že ji žádný chlap na trvalo nechce by asi stálo za to pohlédnout pravdě do očí že asi ve skutečnosti tak skvělá partnerka prostě není.
A co se týká dítěte, pominu-li výše uvedené tak k samotné situaci. Musí si uvědomit že na dítě bude sama, možná se jí podaří s menším či větším bojem dostat od milence nějaké finanční příspěvky, ale to je vše. Na vše ostatní bude sama. Neříkám že dítě mít nemá, jen by si tohle měla uvědomit. S jejím životním stylem bude konec a dost možná i s náročnou kariérou, pokud nechce být krkavčí matka co chodí domů v 8 večer a dítě ani nevidí. Na druhou stranu bude mít konečně někoho pro koho může žít a vstoupit si z toho maléo sobečka, kterého v ní tak nějak cítím a může to ve výsledku být pro ni to nejlepší rozhodnutí v životě. Jen to že je to poslední šance samo o sobě asi není dostatečný důvod protože dítě není kabelka z limitované edice. Kždopádně pokud do toho půjde myslím že by otce měla uvést a požadovat od něj finanční podporu....jistě to jde řešit tak, aby se o tom manželka nedozvěděla. Dítě má právo znát otce a je poněkud arogantní když si chlapi myslí že žena je "povinna" jít na potrat, pokud omylem otěhotní. Je to jeho ryziko že obhodpodařuje i jiná pole nemůže se pak zlobit, když se urodí.;)

ruzickaa 29. 3. 2017 | 15:18

Stalo se bohužel dítě by si měla nechat to dítě za nic nemůže .A za další určitě by měl platit alimenty na to vždycky musí být dva takže proč by on se měl tomu vyhýbat nebo by neměl nést část zodpovědnosti.

Armana 29. 3. 2017 | 11:59

Marcela by si měla nejdříve rozmyslet zda je to poslední šance mít dítě nebo zda dítě opravdu chce. To je nejdůležitější a podle toho se rozhodnout. Mít dítě jen proto že je poslední šance není pádný důvod. Raději žít bez dětí než za cenu že se to zrovna stalo a tak....

Rambíša 29. 3. 2017 | 10:18

Ta Marcela je zřejmě v skrytu duše jen zoufalkyně,co si hraje na suverénní a světáckou osobu.Dítě není žádný prostředek na samotu,žádná hračka,je to doživotní závazek.Tak ať jde raději co nejrychleji do nemocnice.Bude mít zpět svůj bezproblémový (?) život a nemusí ženatého pána k ničemu nutit.V budoucnosti možná bude litovat,ale každý něčeho někdy litoval-ať už cokoliv udělal,nebo ne.

Zebruška 29. 3. 2017 | 10:18

Mata69: ano, tak to na mě taky působilo - že pořád jen popisuje, jak je vlastně dokonalá a celkově samostatná (a to, že jí nevyšel žádný partnerský vztah, nepřipisuje ničemu jinému, než tomu, že je prostě tak dokonalá a krásná a úspěšná, že se jí všichni bojí a vlastně je všechny "převálcuje") a najednou, jakmile přijde první větší životní komplikace, tak má nahnáno.

Mata69 29. 3. 2017 | 09:54

SandraN: ale ona nepíše jen o tom, jak je úspěšná ve své kariéře, ona popisuje, jak vlastně nikoho k životu nepotřebuje. A najednou ano...

Lucka24 29. 3. 2017 | 09:17

Mně teda stačilo přečíšt si nadpis a větu: "Měla jsem také dost bouřlivé mládí a dlouho jsem se na nikoho nechtěla vázat." a zbytek je mi jasný. Každý svého štěstí strůjce.

Zebruška 28. 3. 2017 | 23:54

SandraN: Aby mohlo dítě dědit, musí být otec uveden v rodném listě - jak tam není, tak prostě k dítěti žádný právní vztah nemá a nějaký papír v šuplíku je úplně k ničemu. Pokud by jednou po něm toto nemanželské dítě chtělo dědit, bude muset ono soudně žádat o určení otcovství na základě rozboru DNA. Takže to zas bude znamenat nemalé komplikace pro to dítě.

Zebruška 28. 3. 2017 | 23:49

Nehledě na to, že podle nového občanského zákoníku nárok na sociání dávky nemá matka, která neuplatnila všechny nároky, které může uplatnit jinde než u státu - a sem spadá třeba právě to, že neuvedla otce dítěte v rodném listě. Navíc matka má povinnost hájit práva dítěte, protože ho zastupuje a je její povinností jednat v jeho nejlepším zájmu a zajistit mu odpovídající výživné od obou rodičů. A tím, že otce neuvede, tak nečiní. Takže i v případě, že by dávky chtěla, je potřeba otce do rodného listu uvést a pak teprve, když nemá dostatečné příjmy (otec dostane vyměřené malé alimenty nebo neplatí, tak může uplatnit nárok na dávky. Navíc - a to se moc neví- dítě může matku v dospělosti i zažalovat za to, že odpovídajícím způsobem neuplatňovala jeho nároky, když neuvedla do rodného listu otce a tím ho vlastně připravila o velkou část peněz, které mu měly po právu náležet. Matka asi nepočítá s tím, že by ji dítě jednou žalovalo, ale nikdy nemůže vědět, co se mezi nimi na tém aotec semele, až bude dítě velké....Takže já bych asi doporučovala otce do rodného listu uvést. I když to bude zřejmě znamenat pro ni problémy (s uvedením otcovství musí oba souhlasit a když on nebude, tak se musí určit soudně, takže bude muset podat žalobu na určení otcovství). No, není to lehká situace, ale když se do ní dostala, bude muset řešit i nepříjemnosti.

SandraN 28. 3. 2017 | 23:33

No člověk může být úspěšný co se týče kariéry, ale může mít obavy z toho, zda bude dobrým rodičem, zejména když ví, že na to bude od začátku zcela sám. Úspěšné ženy nemívají až tolik kamarádek. Ona se obrazně řečeno prostě třeba opravdu bojí, zda si neukousne tím mateřstvím víc, než sní. Můžete mít uznávanou pracovnici na špičkovém postu v oblasti medicíny, která neupeče ani bábovku, neuvaří knedlíky. Můžete mít ředitele vědeckého ústavu, který nezatluče hřebík. Zrovna tak může být pedagog, který celý život pracuje a vychází s dětmi, ale se svým partnerem nevytvoří normální spokojené manželství. Takže docela chápu, že i ve všem úspěšná ženská může narazit při výchově vlastního dítěte. Čím je člověk starší, tím víc zodpovědnosti za druhé má. Asi si řeknete, že ona zodpovědná nebyla, když si pořídila dítě se ženatým. Ona to neplánovala. A poručte si, abyste se zamilovávaly pouze do volných mužů. Nefunguje to. V životě není těhotenství nanečisto. Jak dítě je, má to ta máma na celý život. Nelze říct, nemá samé jedničky, vyměníme ho, není úplně zdravý, vrátíme ho. Chápu, že neví, jak se rozhodnout. Ona až tak nenutí toho pána, aby s ní zůstal. Nepočítali s tím. On se tak trochu rozhoduje jaksi sobecky /on potomky má/ ale i zodpovědně /ví, že nebude tátou v pravém slova smyslu. Ona se rozhoduje pocitově /co když je tohle má jediná šance/ a se strachem /aby z toho neplynuly důsledky, které by pro mě byly nepříjemné/. Je potřeba, aby se sešli a domluvili. Pokud ona si to nechá, musí si spolu domluvit pravidla. Zaprvé konec se vztahem - aby nezatáhli jeho rodinu a zadruhé si myslím, že to dítě by jednou mělo dědit a mít právo na to, znát genetickou informaci v případě potřeby. Nikdy člověk neví, co se může stát.

Zebruška 28. 3. 2017 | 23:17

A k jejímu problému - pokud chce mít dítě, tak ať si ho nechá, je to pro ni v takové situaci možná opravdu poslední šance na vlastní dítě. Tváří se jako silná ženská, proč by neměla péči zvládnout. Na to, že milenec nechce, bych nehleděla - pochopitelně že nechce, on má svoje děti a ji měl jen pro zábavu, nechce se mu komplikovat si život nemanželským dítětem, ale to je prostě smůla, s tím musel počítat, že se může stát, takže teď ji nemůže nutit do něčeho proti její vůli.

Zebruška 28. 3. 2017 | 23:13

Jinak k tématu dávky, o kterých se tu debatuje - pokud opravdu je na tom tak dobře (kariéra, schopnosti atd.), jak popisuje, tak žádné dávky potřebovat nebude. Není žádná chuděra, co sotva vyjde s platem pokladní a zůstane sama s dvěma dětmi (například). Má vlastní byt, auto, úspory asi taky budou, když má velmi dobrou práci v nadnárodní firmě. Plat zřejmě malý nebude, takže mateřskou může mít luxusní a pak může zůstat doma s dítětem klidně třeba jen rok nebo dva, což znamená poměrně velký rodičák, a po návratu na dobře placené místo si pro dítě najmout chůvu. Otázkou je možná jen to, jestli se bude mít kam vracet, pokud má její milenec možnost ji z firmy vystrnadit, ale pokud má takové pracovní zkušenosti a nebude doma léta, tak by neměla mít problém najít si podobně slušnou práci.

Zebruška 28. 3. 2017 | 23:07

Tak mě na příběhu asi nejvíc zaujalo to, jak nejprve celou dobu popisuje, jak je šíleně samostatná, soběstačná, schopná, chlapa k životu nepotřebuje, není zkrátka žádná puťka - a najednou, ejhle, je problém dítě, protože si neumí představit, že by ho zvládla sama???? Tak to asi tak soběstačná a samostatná nebude, že.... Starat se sama o dítě/děti musí zvládnout spousta ženských, který si o sobě ani nikdy nemyslely, jak jsou neuvěřitelně schopný...

SandraN 28. 3. 2017 | 22:09

Jako svobodná matka budete mít dávky...Napsala jsem toto. Svobodnou matkou bude, ať otce uvede či neuvede, ať od něj nějaký peníz bude dostávat či ne. Je možné, že má příjem tak vysoký, že to nebude potřebovat. V tom případě dámy místo toho, abyste sežraly mě za můj názor, abyste se snad vrhly na ní. Ona má vysoký plat a my ne...hrrr. Znala jsem jednu, žila celou dobu s otcem dítěte a oficiálně byla sama. Znala jsem jednu, co brala dávky pěkně vysoké díky nemocnému dítěti - a šetřila na něm a pořád skuhrala. A znala jsem jednu, co si další dítě pořídila s tím stejným pánem, je volný, ale stejně si ji nevzal...a co s tím naděláte....a kdo může říct, moje děti žijí nyní ve spořádané rodině A TAK TO I NAPOŘÁD ZŮSTANE....? Dámy, držme se reality a na zemi.....

SandraN 28. 3. 2017 | 22:02

Ale ona se starat sama bude. A ty peníze pro děti využije. Každý jistě zná nějakou maminu, která je jakoby samoživitelka, i když zrovna má nějakého přítele. O jednu maminu víc - nic víc. Žádné drama. Kdyby si to dítě pořídila s někým, koho nezná, vyšlo by to nastejno. Abychom se tu kvůli tomu snad porvaly, dámy, ne? Dotujeme jiné...kteří to ani pro dítě nepoužijí....Kdyby to čekala se svobodným, který si vztah rozmyslí a na rodičovství se cítit nebude....vyšlo by to nastejno taky. Pokud bychom chtěli být skutečně spravedliví, nesměla by se nikomu dát ani koruna. Řekla bych, že dneska není až taková většina dětí, co žijí v rodině s mámou a tátou. Ona může rozbít jeho rodinu, může na něm vymoct výživné třeba tisícovku....komu to pomůže? A ona, ať otce uvede či ne, ona bude s tím dítětem žít stejně sama! Takže nějaké sociální dávky stejně dostane.

Mata69 28. 3. 2017 | 21:51

Elynor: předběhla jsi mne...zmínka o dávkách mne docela rozškrtla taky...Hlavně neobtěžovat "tatínka" a my ostatní, daňoví poplatníci, se jí o živobytí postaráme.

filipa 28. 3. 2017 | 21:46
Elynor 28. 3. 2017 | 21:32

SandraN: ale? Jakpak to "budete mít dávky"? Vy jí na to chcete přispívat? Já ne. U toho dítěte byli dva, pán má tudíž jisté závazky, i když o ně nestál a nechce je - na to ostatně má právo, on může dítě stejně tak nechtít, jako ona chtít. Tady hlasování nefunguje. Takže pokud se jemu nepodaří ji přesvědčit, tak se holt bude muset nějak postarat, protože je otec. Nevidím důvod, proč by to měli platit daňoví poplatníci. Tyhle matky samoživitelky jsou strašnej mor - když chtějí být samoživitelky, ať jsou laskavě za svoje, nebo ať se včas rozmyslí, s kým si dítě pořizují, ne že na ně pak doplácíme všichni. Už sám výraz samoživitelka praví, že se mají starat samy, když si to takhle zařídily. Ty dávky jsou pro lidi v nouzi, kteří sami nemůžou, nedokážou, a skutečně potřebují pomoc. Nejsou pro nerozvážné fifleny, co si napřed pořídí dítě a pak teprve - možná - začnou přemýšlet, jestli to zvládnou.

SandraN 28. 3. 2017 | 20:12

Už se stalo, dítě je na cestě. Teď je zbytečné lamentovat, že člověk šel do postele s někým, s kým těhotenství neplánoval. Antikoncepce selhala, asi to tak mělo být. Kdyby Vám bylo 25, je to jiné. Nebojte se, že nebudete schopná se o dítě sama postarat. Svému příteli nedělejte potíže v tom, aby se k dítěti veřejně hlásil. Tím si ho neudržíte. Domluvte se jako lidi. Pro případ nemoci dítěte a dědictví si od něj nechte potvrdit písemně, že je Vaše dítě jeho, klidně nechte udělat genetické testy, ale uložte si papír dobře doma a nikdy ho nezneužijte. Jako svobodná matka budete mít dávky a pokud budete férová a on taky, o práci nepřijdete. Už ho nekontaktujte, ani po telefonu, ani se s ním nevídejte. Vašemu okolí řekněte, že jste chtěla pouze dítě a myslím, že pokud jste celý život single, budou všichni věřit umělému oplodnění. Pokud po dítěti tak moc toužíte, nechte si ho. Jste oba dospělí, buďte zodpovědní aspoň v tomhle.

helza 28. 3. 2017 | 16:55

Mata69: Taky si to myslím. Vlastně ani tak neusuzuji z toho, jak popisuje sebe, spíše
z toho, s jakou jistotou a jak popisuje příčiny svých milostných nezdarů.

Dasa52 28. 3. 2017 | 14:23

Mata69: souhlas, rozhodně uvést otce. dítě má na to právo, už z hlediska genetiky a zdraví jeho i jeho potomků se mu to jednou může hodit. nehledě k tomu, že u sexu byli dva dospělí lidé a není tedy jediný důvod panáčka vynechávat, "aby neměl problémy". problémy jsou jeho věc. určitě si je dokáže vyřešit stejně, jako se ona dokáže postarat sama o dítě. a alimenty nejsou prachy pro matku, ale pro dítě. jednou to dítě bude chtít třeba studovat a ona v té době nemusí být ekonomicky tak zdatná, jako je dneska.

Dasa52 28. 3. 2017 | 14:19

dítě bych si rozhodně nechala, protože s takovou povahou a schopností si zařídit vše, co je k životu potřeba, není důvod se obávat výchovy bez otce (jakkoliv si myslím, že dítě má mít oba rodiče, většina je dnes nemá a nebo má zase rodičů několikanásobně více, než je nutné). co mě ale pobavilo, je prohlášení: "nechci ho tlačit k odpovědnosti" je těhotná se ženatým chlapem, který má v době jejího vztahu další dvě děti narozené v manželství a mluví o zodpovědnosti??? no to je gól!

Mata69 28. 3. 2017 | 13:02
helza 28. 3. 2017 | 12:00

Myslím si, že je-li Marcelka taková, jak sebe sama vidí, stejně by rychle zjistila, že vše zvládne nejlépe sama a jakoukoliv pomoc s dítětem rychle odmítla.Takže není důvod se obávat, má důvod se radovat, že ještě může prožít něco úžasného.

Mata69 28. 3. 2017 | 10:10
Mata69 28. 3. 2017 | 10:08

Já bych rozhodně otce do rodného listu uvedla, to by rozhodně vůči dítěti nebylo fér. A nevím nad čím přemýšlí? Buď dítě bude mít teď, nebo už nejspíš nikdy. Je ji 39! A když je tak emancipovana a sobestacna, najednou potřebuje někoho, kdo "jí pomůže"?

zuzkasim 28. 3. 2017 | 08:47

Jaké rady? Prostě přišla nová životní etapa. Pokud je pisatelka žena, která aspoň trochu dítě chce, tak si ho nechá, bude vychovávat sama a po dobu mateřské si zkusí postupně najít asi jinou vhodnou práci. Nebude ani první ani poslední. Je potřeba si promyslet, zda uvést otce v rodném listě, v případě že bude uveden, bude muset platit, ale mohl by se také časem chtít podílet na výchově, v případě neuvedení nebude mít na dítě žádný nárok a žádné povinnosti.

tanja.h 28. 3. 2017 | 07:21

Sama jsi to řekla, máš poslední šanci na dítě. Nějaká šťastná náhoda, nebo já nevím třeba...Bůh? zařídil, že už nikdy nebudeš sama. Co zůstat v téhle firmě ´po dobu mateřské, a pak, pokud to nepůjde dobře si najít méně náročnou práci někdě jinde. Každopádně je jasné, že s "taťkou" počítat nemůžeš.

Přečtěte si také

Horoskopy

Na finále tohoto pracovního týdne jste se moc těšili, protože se vám povedlo zbavit se smůly a posunout…

Nejčtenější články

Doporučujeme