Margaríny napadeny na Internetu

14. 5. 2008
Margaríny napadeny na Internetu
Poplašný e-mail o škodlivosti margarínů (rostlinných tuků) se v posledních několika týdnech šíří masově prostřednictvím e-mailů a vyvolává stále větší množství dotazů spotřebitelů.

-------------------- Text poplašného e-mailu ---------------

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích.

Oč jde a jak to začalo.. Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém. Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

A teď je to zajímavé… Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Tak co, chutná? ZNÁTE rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?

Obojí má stejné množství kalorií. Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků. Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel. Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel. Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích.... Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)

Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.

Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).

Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.

Snižují kvalitu mateřského mléka.

Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).

Snižují odezvu těla na inzulín.

Ale co je nejhorší ....

Margarínu chybí pouze jediná MOLEKULA - aby z něj byla 100% umělá hmota!!!

To poslední by samo o sobě mělo postačit k tomu, aby se soudný člověk ihned a do konce života vystříhal konzumace jakékoli formy "umělých jedlých tuků", a čehokoli jiného, co prošlo hydrogenací. Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Nevěřte? Zkuste tohle:

Kupte vaničku umělého jedlého tuku, otevřete to a nechte někde venku ve stínu nebo v garáži. Po několika dnech pozorování si povšimnete několika věcí:

  • nepřiblíží se k tomu žádní hlodavci, žádný hmyz, ani otravné octomilky, ba ani švábi;
  • ani po letech se to nezkazí a nezačne jinak páchnout;
  • nemá to žádnou výživnou hodnotu, takže to nic nebude žrát a nic na tom ani v tom neporoste;
  • dokonce i plísně a mikroorganizmy se tomu vyhnou (a to už je co říct!!).

Proč to nic živého nechce? Protože to je z 99.99% plast, který život zabíjí!!

Co takhle rozpustit si na pánvi kelímek od jogurtu a namazat si to na topinku? Ne? Tak proč jíte margaríny?

Pamatujte: COKOLI zabíjí život, zabíjí i VÄS .... jen pomaleji.

Poznámka lékaře nakonec Konečně to nějaký chemik napsal. Rád bych k tomu dodal, že pokud vyšetřuji pacientky s podkožními lipomy a celulitidou na ultrazvuku, shodně odpovídají, že jí pouze umělé tuky, že žijí "zdravě". Po pravdě, s takto zdravě žijícími ženami je vhodný jen čistě profesionální kontakt. Jejich tělesné schránky totiž připomínají živoucí mumie.

Kdyby kdysi zvýšili příjem těchto umělých tuků v jídelníčku některých komunistických prominentů, byli by dokonale nakonzervovaní, takže by se k posmrtnému uchování jejich pozůstatků nemusela stavět nákladnou technikou vybavená mauzolea. (MUDr. Studnička) Vliv margarínu na lidský organismus

Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Tak. Teď už to víte! A povězte to přátelům...

-------------------- konec textu poplašného e-mailu ---------------


Vzhledem k tomu, že tvrzení o nebezpečném vlivu margarínů na lidský organizmus, zejména z důvodu obsahu vysokého obsahu trans mastných kyselin, se nezakládají na pravdě a uvádí spotřebitele v omyl, rozhodlo se Fórum zdravé výživy a Společnost pro výživu ke společné reakci a uvedení chybných informací na pravou míru. Je totiž prokázáno, že rostlinné tuky (margaríny) na českém trhu, až na velmi vzácné výjimky málo známých značek, mají velmi kvalitní a lidskému zdraví prospěšné nutriční složení. Dokazuje to i nejnovější přehled složení tuků, publikovaný v odborném tisku (Medical Tribune, duben 2007 k dispozici např. na internetové stránce České kardiologické společnosti: http://www.kardio-cz.cz/resources/upload/data/102_MT_2007.pdf).

Rostlinné tuky (margaríny) jsou směsí kvalitních rostlinných tuků a olejů, kde výchozí surovinou je vždy čistě přírodní produkt - rostlinný olej. „V dnešní době je naprostá většina rostlinných tuků na našem trhu vyráběna moderní technologií, při které trans mastné kyseliny (TFA) vznikají maximálně ve stopovém množství,“ říká prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc. z Fóra zdravé výživy. „Obsah trans mastných kyselin je tudíž v moderních rostlinných tucích (např. Rama, Flora, Perla, Hera, Finea mix, St. Hubert či Lukana cukrářská) maximálně do 1 % z celkového obsahu mastných kyselin, tedy nutričně skutečně bezvýznamné množství. Tím se výrazně liší např. od másla, tavených sýrů nebo čokoládových polev, které obsahují vedle škodlivých nasycených mastných kyselin i vyšší množství škodlivých transmastných kyselin,“ dodává prof. Poledne.

Aby se spotřebitelé dokázali lépe orientovat při výběru potravin, dohodlo se letos 13 výrobců potravin dobrovolně uvádět na obalech detailní údaje o složení (značení GDA). Ikony i přehledná tabulka složení spotřebitelům poskytnou veškeré informace o nutričních vlastnostech výrobků, včetně TFA. Potravinářská komora ve spolupráci s výrobci potravin připravila již na začátku roku 2007 pro Ministerstvo zdravotnictví návrh povinného značení obsahu TFA v potravinách. Bohužel tato aktivita zatím nebyla vyslyšena.

Tvrzení o nutričních vlastnostech a negativním vlivu rostlinných tuků na lidský organizmus v materiálu uvedená se nezakládají na pravdě ani v dalších bodech. „Z výpočtů, které byly provedeny na Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT vyplývá, že konzumace nasycených mastných kyselin je dnes zhruba dvojnásobná než jsou doporučované hodnoty,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc. předseda Společnosti pro výživu. Proto je v dnešní době prvořadým cílem omezit konzumaci živočišných tuků, které obsahují vyšší množství nasycených mastných kyselin a zejména výrobků s jejich vysokým obsahem, a snížit tak pravděpodobnost vzniku např. kardiovaskulárních onemocnění. Podle aktuálních doporučení odborníků na výživu jsou rostlinné tuky nedílnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku. „Ze všech přijatých tuků mají být 2/3 rostlinného původu a pouze 1/3 by měly tvořit tuky živočišné,“ dodal Tláskal s upřesněním, že plné znění Výživových doporučení pro obyvatelstvo ČR je k dispozici na webových stránkách Společnosti pro výživu: www.spolvyziva.cz. Aktuální výživová doporučení reflektují skutečnost, že více než polovina české populace má zvýšenou hladinu cholesterolu. Zejména tito lidé by měli živočišné tuky výrazně omezit. Živočišné tuky (včetně másla) nejenže obsahují cholesterol, ale ve svém obsahu mají i vyšší podíl nasycených mastných kyselin, které hladinu cholesterolu zvyšují. Rostlinné tuky oproti tomu obsahují vyšší procento nenasycených mastných kyselin, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu.

Více informací najdete na www.fzv.cz, www.spv.cz, www.foodnet.cz.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ač byste to nečekali, mnohem snáze se nyní prosazujete v pracovní sféře. Hvězdy vám prostě přejí. Zvláště je v přejícím sextilu na vaše znamení váš vládce Merkur, který dnes osnová i…

Nejčtenější články

Články odjinud