MARIE (37): Můj manžel je alkoholik, mám od něj odejít?

8. 12. 2020
Marie si vzala Roberta před více než deseti lety a mají spolu dvě děti. Jejich manželství i vztahy s dětmi byly dlouho perfektní – dokud Robert nezačal řešit problémy alkoholem. Marie chce, aby se její manžel šel léčit, Robert ale žádný problém nevidí.

Roberta jsem poznala ve své první práci. I když jsem v ní nevydržela dlouho a neměla to tam moc ráda, s Robertem jsme zůstali v kontaktu. Ze začátku jsme se vídali spíše příležitostně, ale pak jsme spolu začali randit a skončilo to svatbou a dvěma úžasnými dětmi.

Naše manželství bylo dlouho šťastné. S Robertem jsme vycházeli skvěle, on byl perfektní manžel i táta a se vším v domácnosti mi pomáhal. V životě by mě tenkrát nenapadlo, že někdy řeknu větu „můj manžel je alkoholik“. Robert nikdy moc nepil, naopak odsuzoval své kolegy z práce, kteří chodili skoro každý den na pivo. Bohužel asi před dvěma lety se všechno změnilo.

Vše začalo úmrtím Robertova otce. Tchán byl dlouho nemocný a věděli jsme, že mu nemohou nijak pomoct. Celá rodina tušila, že se blíží konec, ale přesto nás jeho smrt zasáhla. Zatímco na odchod Robertova otce jsme byli trochu připraveni, úmrtí tchyně přišlo naprosto nečekaně. Dlouho se snažila vyrovnat se se ztrátou manžela a už to vypadalo, že začíná znovu žít, ale ani ne rok po smrti tchána ji postihla mrtvice. Byla v té době sama doma, a tak jí nikdo nedokázal zachránit. Našli ji až druhý den.

Můj manžel tak během jednoho roku přišel o oba rodiče. Aby toho nebylo málo, tak ho jen několik týdnů po smrti tchyně vyhodili z práce. Finančně na tom nejsme tak dobře, aby mohl zůstat dlouho bez zaměstnání, takže nakonec musel vzít trochu horší pozici, než dělal předtím.

Robert pití nikdy nijak nevyhledával, alkohol pil příležitostně. Kvůli stresu, který v tu dobu měl, ale nemohl spát. Začal si tak před spaním dávat skleničku na uvolnění. Nejdřív to bylo víno, pak už whisky nebo vodka. Najednou nepil jen před spaním, ale také po práci nebo kdykoliv o víkendu.

Manžel pije každý den 

Aktuálně je to ve fázi, že se napije každý den. Není nijak agresivní na mě ani na děti, ale věci už dávno nejsou v normálu. Je naprosto bez zájmů a úplně rezignoval na nějakou pomoc v domácnosti nebo s dětmi. Stále více času tráví v hospodě s kamarády, a když je doma, tak pije alespoň u televize. Před měsícem mu kvůli jízdě pod vlivem navíc sebrali řidičák.

Robert si myslí, že žádný problém s alkoholem nemá. V práci potkává kolegy, kteří pijí ještě víc, a tak mu to vše přijde normální. Já ale vidím, že můj manžel je alkoholik. Nevím, jak mu mám pomoct, o léčbě nechce ani slyšet. Nereaguje ani na hrozby, že už to takhle dál nevydržím a s dětmi odejdu. Začala jsem pomalu uvažovat o rozvodu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Od začátku prosince se cítíte pod psa, protože nemáte věci pod kontrolou. To je pro vaše znamení nemyslitelné. Přestaňte se bičovat k dokonalosti. Vánoční nálada v obchodech a na…