Marlee Matlin: kde činy mluví víc než slova

28. 8. 2001
Marlee Matlin: kde činy mluví víc než slova
Marlee Matlin patří mezi velice uznávané americké herečky. Již svým prvním filmem "Bohem zapomenuté děti" se dostala mezi hollywoodskou elitu, role hluché, leč snaživé a zároveň nepřístupné studentky, která se zamiluje do svého profesora, ji vynesla Zlatý Glóbus za nejlepší ženský výkon v dramatické roli a poté i Oscara.

Marlee Matlin: kde činy mluví víc než slova

Marlee Matlin patří mezi velice uznávané americké herečky. Již svým prvním filmem "Bohem zapomenuté děti" se dostala mezi hollywoodskou elitu, role hluché, leč snaživé a zároveň nepřístupné studentky, která se zamiluje do svého profesora, ji vynesla Zlatý Glóbus za nejlepší ženský výkon v dramatické roli a poté i Oscara. Marlee se stala jednou ze 4 hereček, které se této pocty dostalo za debut na stříbrném plátně.

Marlee si i přes svůj handicap, o sluch přišla v 18. měsíci svého života, buduje velmi úspěšnou kariéru herečky a producentky. Spolu se svým manželem Kevinem Grandalskim vychovává dceru Sarah a malého syna Brandona. V současné době ji diváci americké i anglické televize mohou sledovat v seriálech a pravidelně hostuje v pořadu pro děti, kde vyučuje znakovou řeč.

Vaše nové Internetové stránky marleeonline.com začaly svou činnost před několika málo týdny. Co tento projekt pro Vás znamená?
Často říkám, že ticho je tou poslední věcí, kterou ode mě uslyšíte. Věřím, že tyto stránky to potvrzují. Internet představuje báječné místo bez bariér. Proto jsem tady a vytvářím vlastní svět, zde nezáleží o tom, jací jste, zda hluší či slyšící, černí nebo bílí, muž či žena. Beru to jako šanci vytvořit komunitu lidí, povídat si, vyměňovat si názory a nápady a také si užít legraci. Moc mě to baví!

Jak dalece jste se podílela na tvorbě Internetových stránek?
Velkou měrou jsem zasahovala do vzhledu, vybírala jsem barvy, které by se mi líbily a další věci s projektem spojené. Protože nejsem tak moc počítačový expert, ráda spolupracuji s teamem lidí z OneWorldLive.com, oni přišli s velmi pěkným a snadno ovladatelným designem stránek.

V České republice a nejen zde, jste slavná především díky snímku "Bohem zapomenuté děti. Co děláte nyní? Kde se s Vámi evropští fanoušci mohou setkat?
Doufám, že televizní seriály, ve kterých teď hraji, se brzy objeví také v Evropě. Vím, že West Wings se vysílá v Anglii. Zajděte se do videopůjčovny či obchodu, mnoho filmů a pořadů, které jsem natočila, jsou k dispozici na kazetách.

Také pracujete na knize "Pozor, jde hluché děcko", proč jste se rozhodla pro vlastní román?
Chtěla jsem napsat knihu pro svou dceru, vytvořit příběh, který by ji pomohl pochopit, jak jsem vyrůstala, jaké to pro mě bylo. V době, kdy se kniha objeví na pultech, bude již Sarah ve věku, aby si ji mohla přečíst (psala ji pro děti ve věku kolem 8 let). Vzpomínám si, že mě inspirovala spisovatelka Judy Blume, když jsem byla malá. Povídky nás dokáží hodně ovlivnit, pokud se vyprávění z té správné perspektivy, jako ta o hluché dívce.

Pracujete jako herečka, přestože jste hluchá od raného dětství. Myslíte si, že i ostatní mohou dokázat to co Vy?
Osobně si myslím, že dnes je daleko více příležitostí i pro hluché herce, než kdykoliv dřív. Věřím, že tomu pomohly i Bohem zapomenuté děti a otevřely možnosti pro další talenty. Dokázala-li jsem, co jsem dokázala, nevidím žádný důvod, proč by se to nemohlo stát i ostatním. Neslyšící se jen nesmí bát ukázat světu svůj talent!

Kde berete sílu pro svou práci, rodinu a další věci?
Čerpám ji díky svým dětem, manželovi a přátelům. Vždy jsem se považovala za silnou. Je to vlastnost všech Matlinů, naštěstí jsem i také zdědila po svých rodičích.

Fanoušci Vám mohou poslat dopis, mluvit s Vámi. Jsou jejich názory pro Vás důležité? Nasloucháte jim?
Kde by byl herec bez diváků? Stále nemohu pochopit, jak mohou někteří kolegové ignorovat své příznivce a uhánějí pryč, jakmile se objeví někdo se žádostí o autogram či společnou fotografii. Pro mě jsou však fanoušci nesmírně důležití, vážím si jich a vždy si udělám čas, abych se s nimi zastavila, podepsala fotky (pokud mi však nedávají více než dva stejné snímky!) a potřásla rukou. Také jsem byla fanynkou, vlastně stále jsem, takže vím, jak moc tyto chvilky znamenají.
Ráda odepisuji na dopisy a vzkazy, snažím se odpověď na co nejvíce z nich. Bohužel není v mé moci vyřídit všechny, musím se věnovat také rodině. :-)

Děkuji za rozhovor a přeji Vám i jménem čtenářů hodně úspěchů ve všem, co děláte.

S Marlee Matlin si povídala Simona Kerberová
foto: Ó Jeff Katz (portrét), Ó Stephanie Rausser (Marlee a Brandon)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zvykli jste si na úspěch, a proto si ho udržujete. Stále přicházíte s nevšedními nápady, které nepostrádají šťávu a švih. Toto je ideální stav. Do všem činností na pracovišti se hned…

Nejčtenější články

Doporučujeme