Zdroj: Archiv ČT

Zdroj: Archiv ČT

 Zdroj: Archiv ČT
 Zdroj: Archiv ČT
 Zdroj: Profimedia.cz
 Zdroj: Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Marta Jandová a Václav Noid Bárta budou reprezentovat Česko na soutěži Eurovision Song Contest 2015

Jejich duet Hope Never Dies poslala do evropské soutěže, ze které v minulosti vzešly takové osobnosti evropské populární hudby jako Celine Dion, Olivia Newton-John či ABBA, odborná porota složená z publicistů, kritiků i aktivních muzikantů a zástupců ČT. Finále soutěže, která se letos koná v nedaleké Vídni, odvysílá ČT1 v přímém přenosu 23. května.

„Šestnáct let jsem žila v Německu, kde se na Eurosong koukají všichni, včetně nejdrsnějších rockerů, kteří si k televizi koupí basu piv. Je to pro ně velký večer, nejspíš i proto, že tuto soutěž dvakrát vyhráli. Pro mě to tím pádem bude dvojnásob zajímavé, protože vím, že se na to spousta mých kamarádů v Německu bude dívat,“ říká Marta Jandová, se kterou souhlasí i Václav Noid Bárta: „Mám z toho obrovskou radost, je to pro mě čest. Budeme se společně s Martou snažit, abychom neudělali Česku ostudu. Eurosong je dobrá soutěž, jen u nás ještě není tak zakořeněná, ale od kamarádů, kteří žijí v zahraničí, vím, že ji tam strašně prožívají, je to pro ně událost a svátek. “

Jako interpreti, kteří na Eurosongu zastoupí Českou republiku, vzešli Marta Jandová a Václav Noid Bárta z výběru odborné poroty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Domácí hudebníky jsme procházeli prakticky jednoho za druhým a dospěli jsme k tomu, že u podobné soutěže evropské publikum neřeší, jak je kdo u nás populární, ale jak je charismatický a jak zpívá. A těch lidí, za které by člověk dal ruku do ohně, tu není mnoho. V této soutěži má každý jenom jednu jedinou příležitost a ta trvá tři minuty,“ říká k výběru producent Ondřej Soukup.

Odborníci však vybírali nejen interprety, ale i skladbu, se kterou ve Vídni vystoupí. Osloveni pro to byli autoři z Česka i ze Slovenska. „Skladby, mezi kterými se rozhodovalo, byly podle mého názoru velmi vyrovnané. Nicméně Hope Never Dies, kterou jsme nakonec vybrali, byla i můj kandidát. Má hodně zvláštní a pěkný refrén, navíc je tam hezká a hodně překvapivá modulace. A když jsem ji slyšel, říkal jsem si, že když tohle udělají dobře, tak to zapůsobí,“ popisuje další ze členů poroty Michael Kocáb. Porota vybírala mezi skladbami, jejichž autory neznala, až po finálním rozhodnutí se dozvěděla, že za písní Hope Never Dies stojí i její budoucí interpret, Václav Noid Bárta.

V odborné porotě zasedli například hudební publicista a novinář Honza Dědek, hledač talentů Martin Červinka, redaktorka Českého rozhlasu Jitka Benešová a hudebník Michael Kocáb.

Letošní ročník soutěže Eurovision Song Contest 2015 se koná ve Vídni, Marta Jandová a Václav Noid Bárta na něm poprvé vystoupí v rámci druhého semifinálového kola. Obě semifinále odvysílá jako exkurz do světa současné hudební zábavy kanál ČT art 19. a 21. května. Finále pak budou moci diváci sledovat v přímém přenosu na ČT1 23. 5. Všechna kola soutěže bude přímo z Vídně pro české diváky komentovat Aleš Háma.

K Eurosongu 2015 řekli…

Marta Jandová

„Vašek je velmi talentovaný zpěvák. Dříve jsem si myslela, že je to takový samorostlý rocker, ale je to muzikant se vším všudy. Navíc nás sbližuje jedno společné téma, a to jsou naše malé dcery, které spolu často řešíme.“

Václav Noid Bárta

„S Martou jsme už měli příležitost potkat se na jevišti a oba jsme cítili, že nám to spolu docela pěkně ladí. Marta je živočišná, je to správná ženská, má úžasný hlas a skvělou techniku. Je to osobnost a charisma z ní čiší, čili bych s ní mohl zpívat duet kdokoliv a vždycky by to dobře dopadlo.“

Martin Červinka Člen poroty, hudební producent a hledač talentů

Marta Jandová a Václav Noid Bárta jsou podle mě skvělá volba. Marta je člověk s mezinárodními zkušenostmi, které v této soutěži rozhodně může uplatnit. A Noid je charismatický zpěvák, takže jejich kombinace mi připadá skutečně dobrá. Je to soutěž, které se zúčastňuje celá Evropa, a proto nevidím důvod, proč by u toho nemělo být i Česko. Jde koneckonců o zábavu a diváci napříč Evropou to skutečně velmi prožívají.“

Zdroj: TK České Televize

Doporučujeme

Články odjinud