Marta Kubišová slaví 75 let: Měla zakázaný zpěv a lepila sáčky

1. 11. 2017
Marta Kubišová před několika dny definitivně ukončila svoji pěveckou kariéru, kterou završila koncertem v pražské Velké Lucerně, kde zároveň oslavila i svoje pětasedmdesáté narozeniny. Ty však připadají právě na dnešek, 1. listopadu.

Marta Kubišová patří k nejzásadnějším zpěvačkám české hudební scény. Zpěvu se věnovala od mládí, ve dvaadvaceti letech se pak dostala do divadla Rokoko. O rok později založila s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem trio Golden Kids a její kariéra šla prudce vzhůru.

Jak šel čas s Martou Kubišovou? Podívejte se na naši fotogalerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zahrála si dokonce i v několika filmech a vyhrála tři Zlaté slavíky. Toho posledního v roce 1970 si ale směla přebrat pouze v ústraní, protože se znelíbila tehdejšímu režimu. Od roku 1970 až do revoluce v roce 1989 pak měla natáčení i vystupování zakázané.

Záminkou jejího zákazu se stala údajná pornografie z jara 1969, která byla dokazována třemi zfalšovanými fotomontážními fotografiemi. Později sice žalobu u soudu na ředitele Supraphonu Hrabala, který za účelovou pomluvou stál, vyhrála, ale mezitím měla vypovězené všechny smlouvy.

Hledala si proto práci neuměleckého zaměření, což jí režim často ztěžoval. Jeden čas lepila sáčky. Na obnovu své umělecké činnosti si musela počkat do roku 1989, kdy padl československý komunistický režim.

Poslechněte si nejnovější verzi písně Modlitba pro Martu:

Krom Zlatých slavíků získala Kubišová za svůj život řadu dalších ocenění. Dne 28. října 1995 obdržela od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně. Dále pak jí byla 7. března 1998 v Míčovně Pražského hradu udělena Čestná medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu. V roce 2012 převzala od francouzského velvyslance v Praze za „vynikající přispění k politické svobodě“ Řád čestné legie.

Se svými fanoušky se Marta Kubišová rozloučila 27. října v pražské Lucerně, kde zároveň převzala multiplatinovou desku za album Songy a balady. Z očí veřejnosti ale úplně nezmizí, i nadále totiž bude moderovat pořad České televize "Chcete mě?", kde působí od roku 1992.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S šéfem moc dobře nevycházíte, protože vás nepodporuje a hází vám jen klacky pod nohy. Náročné profesní nasazení není zrovna ideální a ani s kolegy si úplně nerozumíte. Na konci pracovní…