S Helenou Vondráčkovou
S Waldemarem Matuškou
15
Fotogalerie

Marta Kubišová slaví 80: Chtěla studovat jazyk hindí, zakázali jí zpěv a lepila sáčky

Marta Kubišová v roce 2017 definitivně ukončila svoji pěveckou kariéru, kterou završila koncertem v pražské Velké Lucerně. Letos slaví osmdesáté narozeniny a oslavy budou velkolepé. Čím si slavná zpěvačka získala srdce veřejnosti?

Dětství u koní a klavíru

Marta Kubišová se narodila 7. listopadu 1942 v Českých Budějovicích, velkou část svého dětství však strávila v Poděbradech. Zatímco tatínek pracoval jako primář v nedaleké nemocnici, maminka vedla zpěvačku i jejího bratra k hudbě. Kubišová tak strávila jedenáct let hraním na klavír, věnovala se však také jízdě na koni. O pěvecké kariéře však tehdy nepřemýšlela, naopak. Po střední škole si dala dvě přihlášky na vysokou, rozhodovala se mezi medicínou a orientalistikou, kde chtěla studovat jazyk hindí. Když se ale ani napotřetí na žádnou školu nedostala, zkusila štěstí v pardubickém divadle Stop. Mezitím však ještě tři roky pracovala ve sklárnách v Poděbradech.

Co prozradila Marta Kubišová? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Slavík v ústraní

Z pardubického divadla pak vedly její kroky do pražského divadla Rokoko, kam se dostala ve dvaadvaceti letech. O rok později založila s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem trio Golden Kids a její kariéra šla prudce vzhůru.

Zahrála si dokonce i v několika filmech a vyhrála tři Zlaté slavíky. Toho posledního v roce 1970 si ale směla přebrat pouze v ústraní, protože se znelíbila tehdejšímu režimu. Od roku 1970 až do revoluce v roce 1989 pak měla natáčení i vystupování zakázané.

Pokračování 3 / 5

Spojení s totalitou i s revolucí

Záminkou jejího zákazu se stala údajná pornografie z jara 1969, která byla dokazována třemi zfalšovanými fotomontážními fotografiemi. Později sice žalobu u soudu na ředitele Supraphonu Hrabala, který za účelovou pomluvou stál, vyhrála, ale mezitím měla vypovězené všechny smlouvy.

Hledala si proto práci neuměleckého zaměření, což jí režim často ztěžoval. Jeden čas lepila sáčky. Na obnovu své umělecké činnosti si musela počkat do roku 1989, kdy padl československý komunistický režim.

Právě Kubišová se stala jednou z ikon revoluce v roce 1989 a byla to ona, kdo z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze zazpíval píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem pádu komunismu.

Pokračování 4 / 5

Důležitá ocenění

Krom Zlatých slavíků získala Kubišová za svůj život řadu dalších ocenění. Dne 28. října 1995 obdržela od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně. Dále pak jí byla 7. března 1998 v Míčovně Pražského hradu udělena Čestná medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu. V roce 2012 převzala od francouzského velvyslance v Praze za „vynikající přispění k politické svobodě“ Řád čestné legie.

Se svými fanoušky se Marta Kubišová rozloučila 27. října 2017 v pražské Lucerně, kde zároveň převzala multiplatinovou desku za album Songy a balady. Jak sama říká, zpívání jí nechybí a nebrouká si ani doma ve sprše. „Mám tak malou koupelnu, že to ani nejde. A ve sprchovém koutě si zpívat, to už by bylo opravdu o zdraví,“ prozradila v rozhovoru pro Radiožurnál.

Pokračování 5 / 5

Pocta slavné zpěvačce

Oslavy narozenin slavné zpěvačky budou velkolepé. Český rozhlas Dvojka vzdá poctu Martě Kubišové, jedné z nejcharismatičtějších českých zpěvaček, ikoně Pražského jara i sametové revoluce, která oslaví 1. listopadu osmdesátiny. Koncert pro Martu, jehož se zúčastní i sama oslavenkyně, se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu 2022 od 20 hodin v pražské Lucerně. Na koncertě zazpívají umělci, které si vybrala sama Marta Kubišová. Návštěvníci se tak mohou těšit na Anetu Langerovou, Vojtěcha Dyka, Janu Kirschner, Václava Neckáře, Hanu Holišovou či Bereniku Kohoutovou. Hity Marty Kubišové zaranžoval Petr Malásek a o doprovod se postará Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu.

Jubileum se zpěvačkou oslaví i hudební vydavatelství, které je s ní neodmyslitelně spjato, a to  speciálním reedičním dárkem. Supraphon vydává unikátní vánoční album Adventní písně a koledy – Marta Kubišová, Bratři Ebenové. Poprvé od roku 1990 dostávají posluchači šanci si znovu užít krásnou předvánoční a vánoční muziku v podání zdánlivě překvapivé muzikantské sestavy. Po listopadu 1989 se Marta Kubišová po dlouhé odmlce ve studiu spojila s triem bratrů Ebenů k nazpívání úryvků z evangelií. Ty zhudebnil Marek Eben, zaranžovat pomohli David a Kryštof Ebenové, k jejich nástrojům se přidali Dalibor Štrunc na cimbál, Ingeborg Žádná na violoncello a violu da gamba, Petr Hapka na niněru a mužský sbor Schola Gregoriana Pragensis.

Jak šel čas s Martou Kubišovou? Podívejte se na naši fotogalerii!

Doporučujeme

Články odjinud