Městečko Agaete Foto: Marta Pušová

Městečko Agaete Foto: Marta Pušová

Městečko Agaete Foto: Marta Pušová
Městečko Agaete Foto: Marta Pušová
Městečko Agaete Foto: Marta Pušová
Městečko Agaete Foto: Marta Pušová
79
Fotogalerie

Marta na tripu: Gran Canaria si vás omotá kolem prstu divokou vulkanickou krásou

Když se moje kamarádka před časem rozhodla opustit Barcelonu a přestěhovat se na Kanárské ostrovy, věděla jsem, že nebude trvat dlouho a pojedu ji navštívit, i když tato destinace původně nebyla na předních příčkách mých cestovatelských cílů. Nakonec si ale krásy sopečného ostrova Gran Canaria získaly i mě.

Ostrov mnoha tváří

Třetí největší ostrov Kanárských ostrovů spadajících pod Španělsko Gran Canaria neumí udělat příliš dobrý první dojem, alespoň na první pohled z letadla. Zdánlivě vysušená sopečná krajina ale má co nabídnout. Od pestré škály měst po obvodu přes tradiční vesnice ve vnitrozemí, ukryté ve šťavnaté zeleni mezi kaktusy, po rozmanité pláže všeho druhu, ale i po netypické kouzlo vysušených pahorků a náznak pouště na jihu. Právě svou pestrostí si Gran Canaria dokáže získat vaše srdce a zabavit vás natolik, že se vám nebude chtít vracet do reality všedních dní.

Která jsou nejkrásnější místa ve Španělsku? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Od drsných vulkanických pláží na severu po Karibik na jihu

Co se týče pláží, má Gran Canaria opravdu co nabídnout a na své si tu přijde každý. Zatímco na severu se nad mořem tyčí útesy a mezi nimi se nacházejí divoké opuštěné pláže lákající krásou vulkanických kamenů přelitých zpěněnou mořskou vodou, na jihu si užijí vyznavači Karibiku. Zlatý písek v kombinaci s tyrkysově zbarveným mořem nabízí Playa de Amadores, jako náhražka Karibiku pak se svým bílým pískem a křišťálově čistou vodou působí pláž Anfi del Mar.

Nádech Afriky pocítíte, když se přes písečné duny až k pláži s pískem skřípajícím mezi zuby projdete v Maspalomas, pro ty, kteří se raději jen kochají pohledem, se pak nabízí uhrančivá podívaná na východě ostrova, kde břeh tvořený sopečnými vyvřelinami ošlehávají nebezpečně vypadající vlny Atlantiku, jež společně vytvářejí zajímavý geologický útvar zvaný El Bufadero de la Garita. Gran Canaria navíc nabízí raritu v podobě přírodních bazénů se stojatou vodou, do nichž natéká díky jejich přirozenému tvarování mořská voda. Lidská ruka zde zasáhla pouze při úpravě okolí pomocí schodů, lávek nebo skokanských můstků. V Las Salinas u městečka Agaete nebo u La Furnia poblíž města Galdár téměř nikoho nepotkáte.

Pokračování 3 / 6

Duch kolonizace v městských uličkách

Tradiční architekturu Kanárů z dob kolonizace lze obdivovat hned v několika městech na Gran Canarii, tak proč nezačít hned v tom hlavním? Historie Las Palmas de Gran Canaria sahá až do 15. století a město se díky tomu dělí na historickou a přístavní část. Té historické se říká Vegueta a panuje v ní navzdory turistům příjemný klid. Pyšní se katedrálou v neoklasicistním stylu snoubícím se s gotikou, Regentním palácem i spoustou barevných a načančaných obecních domů, lákajících jen tak bezcílně bloumat uličkami a nechat se unášet duchem starého města. Oproti tomu přístavní část si žije svým bujarým životem. Pláž Las Canteras je právem považována za jednu z nejkrásnějších městských pláží v zemi a místní obyvatelé ji považují za dar přírody. Uprostřed vlny oceánu tlumí přírodní útes, po pravé straně se vlny lámou a vytvářejí tak spot oblíbený ladnými surfaři. Plážová promenáda je ideálním místem pro podvečerní procházku v paprscích zapadajícího slunce, jehož poslední zbytky si můžete užít při večeři v jedné z restaurací, jimiž je čtyřkilometrová pláž obsypaná.

Zcela jinou atmosféru pak poskytne ospalé horské městečko Teror, navzdory svému názvu útulné a malebné. V jedné z nejstarších osad Kanárských ostrovů striktně dodržují odpolední siestu, klid je tedy skutečně božský. Sakrální atmosféru umocňuje i fakt, že město bylo založeno na základě zjevení Madony v roce 1481. Jako v pohádce si budete připadat v přístavním městečku Puerto de Mogán přezdívaném také „Malé Benátky“, kde jsou domky s pěstěnými střešními zahradami spojeny kamennými oblouky porostlými ibiškem a buganvíliemi. Romantické malé mosty přes kanály a malé kavárny a restaurace kolem přístavu s jachtami jenom dotvářejí romantický obrázek. A pozor, cestou do nebo z Puerto de Mogán se nezapomeňte zastavit u duhových skal Los Azulejos!

Z úplně jiného soudku jsou pak okrajové části města Galdár, které svými barevně omítnutými jednoduchými domky připomínají architekturu Jižní Ameriky, jako bílá perla Gran Canaria pak působí městečko Agaete s běloskvoucí katedrálou s rudou kupolí zářící do dálky.

Pokračování 4 / 6

Zabloudit někdy není na škodu

Cestování autem po ostrově je relativně snadné, budete-li se držet nové dálnice vedoucí po obvodu ostrova s případnými odbočkami do vnitrozemí. Pokud se ale rozhodnete vzít to přes hory, připravte se na adrenalinový zážitek. Ten vás čeká, vydáte-li se na vyhlídku Mirador de Balcon zavěšenou na útesu, odkud získáte skvělý výhled na „la cola de dragón“ (dračí ocas), stěnu s útesy na pobřeží s klikatými vrcholy, která svým tvarem připomíná mytologickou příšeru.

Nás však zlákal ještě další cíl ukrývající se stranou od křivolakých silniček. Rokle Las Vacas je známá díky skalnímu útvaru Tobas de Colores, který vzdáleně připomíná zmenšený Antilopí kaňon ve Spojených státech. Po této podívané nás však čekala strastiplná cesta po poničených horských serpentinách, kdy se nám v zatáčkách a s přicházející tmou doslova tajil dech. Odměnou nám ale byla nečekaná podívaná, kdy nám bylo dopřáno vychutnat si kousek od nejvyššího vrcholu ostrova Pico de las Nieves dechberoucí západ slunce se sopkou Teide na ostrově Tenerife vykukující v dáli z mraků převalujících se mezi horami.

Pokračování 5 / 6

Spokojené chuťové pohárky

Svojí kuchyní se ta kanárská příliš neliší od španělské. Typická paella je k dostání téměř všude, stejně jako čerstvé ryby a mořské plody. Ty si nezapomeňte dát v některém z přístavů, kde máte jejich čerstvost zaručenou. Místní specialitou je sancocho canario, dušená nasolená ryba s brambory. Oblíbené jídlo domorodců jsou také papas arrugadas neboli vrásčité brambory. Ty jsou vařené ve slupce ve slané vodě a poté sušené na ohni, tím se jejich slupka zvrásní a na povrchu zůstává tenká slaná krusta. Podávají se s místní tradiční omáčkou mojo, a to v červené variantě rojo z rajčat, papriky a mleté papriky nebo zelené verde z petržele, bylinek, česneku a koriandru. Jako předkrm můžete vyzkoušet rancho canario neboli hustou polévku se zeleninou a masem.

Z pití se klasice rozhodně vymyká banánové víno a jestli chcete zjistit, čím si místní sladí život, ptejte se v zapadlých kavárničkách na café lecce lecce. Tato pochoutka není k dostání všude a ne všichni ji znají, což není divu. Na Kanárech kávu moc neumí, ale tato káva obohacená o sladké kondenzované mléko a šlehačku vám kombem kofeinu a cukru přivodí něco mezi lehkým infarktem a orgasmem.

Pokračování 6 / 6

Tip na ubytování

Kanáry se v posledních letech staly útočištěm mnoha Čechů a nomádů, kteří zde tráví alespoň část roku a pracují na dálku. Několik z nich si oblíbilo zejména městečko Agaete na Gran Canarii a rozhodlo se zde nabízet ubytování. Jednou z nich je například i produkční Nina Cmunt, která v Agaete poskytuje bydlení až pro šest osob. Casa Pescadores je zařízená v tradičním kanárském stylu a krom útulných pokojů a společných prostor jako je třeba kuchyně v ní najdete také velkou terasu s posezením a malým bazénkem. „V Agaete miluji západy slunce v Las Salinas, na které by se člověk mohl dívat každý den a nikdy ho neomrzí. Ráda chodím na fiesty na náměstích, které spojuje skvělá atmosféra, spousta tance a smíchu,“ říká Nina a slibuje navíc krásné zapadlé pláže i kouzelnou přírodu. Na ubytování se s ní navíc domluvíte česky.

Doporučujeme

Články odjinud