Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová

Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová

Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová
Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová
Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová
Berlín, hlavní město Německa Foto: Marta Pušová
39
Fotogalerie

Marta na tripu: V Berlíně si přijdou na své milovníci umění, kultury, techna i neotřelých zákoutí

Berlín je baštou nejen umělců, ale i turistů, kteří prahnou po zážitcích napříč spektrem. V hlavním městě Německa si totiž můžete užít desítky muzeí, velké zelené parky, nádherné památky i rušný noční život a divokou klubovou scénu. Co byste neměla vynechat?

V Kreuzbergu to žije!

Kreuzberg je čtvrť plná energie, kreativity a kulturní rozmanitosti. Je to místo, kde se setkávají historie a moderní svět, a nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na Berlín a jeho živoucí komunitu. Kreuzberg je léta známý jako centrum berlínské alternativní scény. V 70. a 80. letech byla tato čtvrť domovem mnoha umělců, aktivistů a hippies, dnes najdete zde nezávislé galerie, undergroundové kluby a rušný noční život. Oranienstraße je jednou z hlavních tepen Kreuzbergu a nabízí širokou škálu designových obchodů, restaurací a barů. Je to skvělé místo k procházkám a objevování místního života. Krom divadel a galerií zde řada klubů hostí rozmanité hudební události, takže je možné vybírat od koncertů punkových kapel přes techno DJe až po tradiční turecké folklórní představení.

Kam vyrazit v červenci? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Do muzeí na ostrov

Ostrov muzeí v Berlíně představuje unikátní kulturní komplex, který se nachází na řece Sprévě. Tento ostrov je domovem několika významných muzeí, které společně tvoří jednoho ze světových kulturních skvostů a jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. V rámci Ostrova muzeí můžete navštívit mimo jiné vyhlášené Pergamonské muzeum a také Nové či staré muzeum. Když už budete v blízkosti Ostrova muzeí, nezapomeňte se projít také k Braniborské bráně, jež je jedním z hlavních symbolů Berlína. Pár minut chůze od ní narazíte též na Památník holocaustu.

Pokračování 3 / 6

East Side Gallery

Berlínská zeď je jedním z nejvýznamnějších symbolů 20. století a její příběh dodnes připomíná důležité okamžiky v dějinách Německa. Ve svém funkčním období byla zeď dlouhá přibližně 155 kilometrů a dosahovala výšky až 3,6 metru. Byla postavena v noci z 12. na 13. srpna 1961 a stála až do roku 1989. Během tohoto období zde došlo k několika tragickým incidentům, při nichž lidé zahynuli během pokusů o útěk. Po pádu zdi bylo mnoho úseků zbořeno, na jednom ze zachovalých úseků, známém jako East Side Gallery, ale vznikla nejdelší open-air galerie na světě, kde umělci z celého světa namalovali různorodé graffiti a malby.

Pokračování 4 / 6

Mimo škatulky

Ať už je vaše sexuální orientace jakákoliv, za návštěvu stojí také Schwules Museum, které se specializuje na aspekty homosexuality. Ve své stálé expozici dokumentuje dějiny homosexuality, zároveň v něm ale pravidelně najdete i dočasné výstavy a nasát atmosféru můžete i u sklenky vína na baru či na zahrádce ve vnitrobloku.

Místem, kde se od srdce zasmějete, je pak prodejní galerie Very Ugly Place. Majitelka Kamila v ní vyrábí takzvané Very Ugly Plates neboli velmi ošklivé talíře, tedy přetváří své úlovky z bleších trhů k obrazu svému vtipnými hláškami psanými přímo na porcelán. Nejen, že se zasmějete jejím výrobkům, ale navíc si s vámi přátelsky popovídá u skleničky prosecca, kterou vám nezištně nalije hned při vstupu do krámku. A ten rozhodně stojí za návštěvu!

Pokračování 5 / 6

Po stopách umělců

Že je Berlín baštou mnoha světoznámých umělců, o tom není pochyb. Řada z nich zde stvořila svá nejuznávanější díla a Berlín jim za to vzdává hold. V minulosti zde působili například Lou Reed, Nick Cave, Depeche Mode, ale především Iggy Pop a David Bowie. Kousek od náměstí Potsdamm najdete dokonce nahrávací studio Hansa, kde tito dva umělci nahrávali své skladby. Bowie zde vytvořil dnes již kultovní album Heroes, které znamenalo zvrat v jeho kariéře. Jeho tvorba se promítla také do notoricky známé knihy My děti ze stanice ZOO, jejíž hlavní postava čtrnáctiletá Christiana popisuje vpád heroinu do Berlína v 70. letech i to, jak si jako teenager na drogy vydělávala prostitucí. Kniha se stala světovým trhákem a byla dokonce zfilmována. Řada turistů dodnes v Berlíně touží vidět spoty, které jsou v biografii zmíněny, jako je právě stanice metra ZOO nebo Kurfurstenstrasse.

Pokračování 6 / 6

Jak v Berlíně ušetřit

Berlín samozřejmě nabízí nepřeberné množství ubytovacích zařízení, ceny šly však prudce nahoru. Chcete-li ušetřit a zároveň bydlet v blízkosti centra, zvolte jeden z hotelů a&o Hostels. Moderní ubytování v jednoduchém stylu dokonce umožňuje si vzít domácího mazlíčka.

Ubytovací zařízení a&o jsou také jedinečné v tom, že kombinují hostel a hotel: pokud chcete bydlet nejlevněji, pohodlně přespíte ve vícelůžkovém pokoji pro 4–8 lidí. Pokud si chcete něco připlatit, máte k dispozici moderní standardní dvoulůžkový pokoj. Vždy samozřejmě v německé kvalitě a s vlastním příslušenstvím. A nechejte se překvapit opravdu bohatou a chutnou snídaní.

Hostely/hotely a&o jsou ideální volbou pro lidi, kteří chtějí navštěvovat evropská města za kulturou, zábavou, sportem, přáteli, nákupy či pracovně, chtějí se tam dobře vyspat, ale nechtějí přitom utrácet za zbytečně drahé hotely, jejichž doplňkových služeb stejně nevyužijí. Info hledejte na www.aohostels.com.

Chcete-li v Berlíně ušetřit na vstupech, pořiďte si Berlin pass. V rámci tohoto lístku máte vstupy do nejrůznějších muzeí, galerií, atrakcí a často je v něm zahrnutá i městská hromadná doprava. Největší výběr nejrůznějších kombinací vstupenek najdete na www.visitberlin.cz.

Doporučujeme

Články odjinud