Krásná Dalmácie Foto: Marta Pušová

Krásná Dalmácie Foto: Marta Pušová

Národní park Krka Foto: Marta Pušová
Národní park Krka Foto: Marta Pušová
Národní park Krka Foto: Marta Pušová
Národní park Krka Foto: Marta Pušová
67
Fotogalerie

Marta na tripu: V Chorvatsku se zamilujete do rušného Zadaru, líných vesniček i západů slunce

Přiznám se, za svůj čtyřicetiletý život jsem nikdy nebyla v Chorvatsku. Ani jako dítě na rodinné dovolené, ani jako dospělá s kamarádkami či partnerem. Když jsem se tedy rozhodovala, kam vyrazit k moři, řekla jsem si, že je na čase tuto chybu napravit. Za cíl jsem si zvolila Zadar.

Krásy Zadaru

Protože cesta do Zadaru je daleká, rozhodla jsem se, že bude lepší si jízdu autem rozdělit a raději přespat v Grazu. Pro tento účel jsem strategicky využila a&o hostel, kde se můžete ubytovat v kteroukoliv denní či noční dobu a krom pokojů hostelového typu nabízí také klasické apartmány s dostatkem soukromí. Ráno to pak do Zadaru bylo jen kousíček.

Co se týče samotného Zadaru, jedná se o město, jehož historickou část projdete během příjemné podvečerní procházky. Za podívanou stojí Nová brána, směřující k Městskému mostu, Náměstí pěti studní, Kalelarga, též Široká ulice, hlavní třída ve středu města, směřující k Lidovému náměstí (chorvatsky Narodni trg), původní římské fórum, umístěné pod základy katedrály sv. Donáta v centru města či mořské varhany, což je schodiště k moři, které je navržené tak, aby vydávalo hudbě podobné tóny. V Zadaru se určitě zdržte do tmy, teprve tehdy si totiž můžete dokonale vychutnat zážitek z atrakce nazvané Pozdrav slunci. Tato památka se skládá ze 300 vícevrstvých skleněných solárních panelů, které absorbují sluneční energii během dne a po západu slunce vytvářejí velkolepou světelnou show u moře. Tyto instalace jsou pastvou pro všechny vaše smysly.

Na co si dát pozor během dovolené v Chorvatsku? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Plitvická jezera nebo Národní park Krka?

Úplná Sofiina volba. Plitvická jezera táhnou většinu Čechů zejména proto, že se zde natáčely slavné filmy s indiánem Vinnetouem, na kterých jsme kdysi všichni vyrůstali. Z mnoha stran jsem však slyšela varování, že mi celý požitek zkazí davy turistů, proto jsem zvolila o něco méně navštěvovaný Národní park Krka, který si co do krásy s Plitvickými jezery nezadá. Do parku můžete vstoupit hned několika vchody a udělat si půldenní pěší túru, což ale v horkém letním počasí může být náročné. Já jsem jako výchozí bod zvolila městečko Skradin, odkud vyjíždějí lodě mířící k vodopádům, kde se můžete pokochat neskutečnou nádherou místní přírody a udělat si procházku po okolí.

Zpátky do Skradinu se můžete opět vrátit lodí. A pozor, většina návštěvníků míří rovnou pryč, já jsem však maličkému městečku dala šanci a nelitovala jsem. Byla to příjemná krátká procházka skoro prázdnými roztomilými uličkami, v nichž najdete řadu restaurací nabízející chutně vypadající manu. Za návštěvu stojí i místní pláž Plaža Skradin, kde je přístup zdarma a můžete se zde osvěžit v nádherně chladné a čisté vodě, či si dát drink u jednoho z místních stánků.

Pokračování 3 / 5

Kam na výlet v okolí Zadaru?

Pokud do Chorvatska zamíříte autem, máte neomezené možnosti a můžete vyrazit, kam se vám zamane. Za cíl si rozhodně zvolte mimo jiné město Šibenik, které vás dostane krásným historickým centrem, v jehož chladivých uličkách je v horkém podvečeru příjemné se ztratit. Na něco k snědku pakl zamiřte do přístavu, kde se vám dostane především ryb a čerstvých mořských plodů.

Milým překvapením pro mě bylo městečko Nin, které najdete v opačném směru od Zadaru než Šibenik. Ze Zadaru stačí vyjet v podvečer a půlhodině jízdy jste na místě. Ve městě se zachovala řada památek jako trosky římského chrámu z 1. století našeho letopočtu, městské hradby, kostel sv. Anselma. Zajímavou památkou je kostel sv. Kříže, který je nejmenší katedrálou na světě.

Mnoho návštěvníků láka na pláž Ninska laguna přírodní zajímavost, tzv. peloidní bahno. Je pověstné svými léčivými účinky, které oceňují především osoby s atopickým ekzémem a dalšími kožními problémy. I pokud netrpíte žádnými podobnými obtížemi, je to zábava pro děti i dospělé, pomazat se tímto černým zázrakem. Nechte ho na sobě působit asi 20-30 minut a pak se důkladně opláchněte v moři.

V této oblasti se také vyrábí sůl, a tak zde narazíte jak na Muzeum soli, tak na obchůdky, kde krom všudypřítomné levandule a lanýžových produktů najdete nepřeberné množství výrobků ze soli.

Pokračování 4 / 5

Dalmácií na dvou kolech

Celodenní výlet na kole? Na dalmatském pobřeží? Proč ne! Ani tady nemusíte strávit celý den v horizontální poloze. Okolí Zadaru nabízí velice příjemný poznávací okruh, který se se zastávkami na koupání i občerstvení může protáhnout skoro na celý den. A skoro si ani nevšimnete, že jste najela k padesáti kilometrům. Kolo si stačí půjčit na místě, větší hotely mají vybavená depa včetně elektrokol, v městské půjčovně dáte nejvíc 20 eur za den. Pokud hledáte ještě další cyklistickou inspiraci pro Zadar, pak vězte, že tu hotel Falkensteiner Borik Funimation pořádá na podzim čtyřdenní kemp, který vrcholí 22. října silničním závodem Granfondo 112 km s převýšením 1034 metrů.

Pokračování 5 / 5

Tip na ubytování

Kemp, kde buď můžete zaparkovat vlastní obytný vůz, nebo se ubytovat v mobile housech či camping stanech, nabízí všechno, co na dovolené potřebujete ke spokojenosti. Nachází se přímo u krásné pláže, která je sice kamenitá, ale hned po vstupu do moře vás příjemně překvapí písek na dně, což znamená, že se nemusíte bát mořských ježků. Omrzí-li vás pobyt ve slané vodě, můžete ho vyměnit za bazén, jenž je součástí kempu. Pro náročnější povahy je tu i wellness sekce, kde najdete krom posilovny i spa a kosmetické procedury všeho druhu, navíc sem nemají přístup děti, takže si můžete na chvíli odpočinout od bazénového ruchu.

Já jsem vyzkoušela příjemnou masáž zad a po ní jsem zbytek odpoledne strávila u soukromého bazénu s odpočívárnou přímo u wellness sekce, kde je zdarma k dispozici voda a ovoce, a pokud nechcete trávit celý den v plavkách a nudismus vám není cizí, můžete je zde směle odložit. Za mě byl půlden v místním wellness skvělou volnou, protože se jednalo o naprostou oázu uprostřed prázdninového ruchu, navíc s příjemným benefitem v podobě zmíněné masáže.

Falkensteiner Premium Camping Zadar uspokojí i vaše mlsné jazýčky. Přímo v kempu je totiž skvělá restaurace nabízející chutné menu, v němž najdete jak typická chorvatská jídla jako je například pljeskavicu nebo čevapčiči, tak i ryby, mořské plody, několik druhů pizzy či burgery. Zavítat můžete i na snídani, která se podává ve formě švédských stolů i á la cart. Kemp navíc nemusíte opouštět ani kvůli nákupu suvenýrů či drobných svačinek, protože součástí zařízení je i dobře vybavený supermarket. Zkrátka, pokud toužíte po dovolené, kterou strávíte jen u moře a nebudete se chtít ani hnout, je pro vás Falkensteiner Premium Camping Zadar ideální!

Doporučujeme

Články odjinud