Martina (51): Po letech chci změnit práci, ale mám strach

22. 5. 2018
Martina (51): Po letech chci změnit práci, ale mám strach
Děti jsem měla brzy. Dnes jsou dospělé a mají vlastní život. Můj muž odešel před dvěma lety. Našel si mladší model, jak to drsně popisoval do telefonu kamarádům. Neplakala jsem a nebyla jsem zlomená. Dříve jsem si myslela, že by bylo nádherné vedle Honzy zestárnout. Ale v posledních letech jsme se hodně odcizili a mně to vlastně přišlo osvobozující.

Po manželově oznámení, že chce žít jinak a s jinou ženou, nastal okamžik, kdy jsme museli vyřešit praktickou stránku. Bylo potřeba rozdělit náš majetek. Honza se zachoval velkoryse, alespoň mi to tak říkal. Jeho partnerka má krásný velký byt, takže ten nechtěl, ale zato chtěl naši roubenku na Českolipsku. Budovali jsme ji společně, je tam hezký pozemek a já myslela, že tam jednou budu hlídat vnoučata.

Dcera se zeťákem už mají dvě děti, syn s partnerkou čekají letos první. Táta jim slíbil, že budou moct po domluvě chalupu samozřejmě využívat dál, ale ať si prý nemyslí, že jim tam bude hrát dědečka. Protože na tuhle roli se prý ještě vůbec necítí. Tak nevím, jak to myslí, ale je klidně možné, že pomýšlí na založení nové rodiny. Jeho partnerce je třicet pět, takže je to víc než pravděpodobné. To už ale není moje starost.

Zůstal mi byt, i když jsem musela ještě manžela vyplatit. Proto taky delší dobu odkládám jedno pro mě velmi důležité rozhodnutí. Strašně toužím změnit práci. Pracuju jako úřednice, pod sebou mám dvacet lidí a myslím, že jsem docela oblíbená šéfka. Dělám svoji práci léta, ale čím jsem starší, tím víc zjišťuju, že potřebuju dělat něco rukama. Ne, že by moje práce postrádala smysl, to vůbec ne, ale mám už dost všech těch počítačů a papírování. Jediné, co mě v práci baví, je kontakt s lidmi. To umím a jsem šťastná, když všechno klape, kolegové dobře fungují, nebojí se přijít a řešit se mnou problémy.

Dlouho jsem přemýšlela, co bych mohla dělat jiného. Občas, když si dám s kamarádkami skleničku, tak se směju, že jsem v tom úředničení docela dobrá, tak proč to měnit, ale už mě to prostě nenaplňuje jako dřív. Nedávno mi došlo, že by mě asi nejvíc bavilo mít specializovaný zahradnický obchod.

Chtěla bych mít vše od kytek přes sazeničky až po nářadí, semínka, hadici na vodu, možná i nějaký zahradní nábytek. Je mi jasné, že jsou tu obří obchody s tímhle zbožím. Ale mně by se prostě líbil takový zahradnický pelmel, jenom v menším. A třeba, když by se mi dařilo, mohla bych přikoupit k obchodu nějaké malé zahradnictví, kde by se pěstovaly rostliny na prodej.

Zatím jsem to řekla jen kamarádkám a synovi. Všichni mi rovnou namítli, že jsem se zbláznila. Že to chce obrovský startovací kapitál a jestli se chci na stará kolena zadlužit nebo udřít. Samozřejmě že ne, ale děsí mě prostě představa, že strávím dalších patnáct let v kanclu. Prostě jsem zatoužila něco vybudovat a dělat to, co mě baví.  Na příští týden jsem si domluvila schůzku s finančním poradcem a uvidím, co mi řekne on. Nějaké peníze mám, něco bych si musela půjčit.

Začínám si všímat míst na pronájmy obchodů, sonduju si trh s cenami, snažím se okoukat, jak se takový zahradnický byznys dělá. Nevím, jestli se pekelně nespálím, ale čím dál tím víc mě to láká. Varianta by byla začít v nějakém takovém zahradnictví pracovat, ale s mým vzděláním bych zase skončila v kanceláři za počítačem a obchodu bych si neužila. Chci prostě svůj obchod.

Mám ale taky hrozný strach, že to nevyjde a všichni se pak budou šklebit, jak mi to říkali a kdesi cosi. Ty nejčernější představy si ani nepřipouštím. Je to hrozné dilema, ale tuším, že už není návratu. Práci dělám pořád stejně naplno, ale v myšlenkách už stojím v obchodě a cítím vůni květin, hlíny a nového nářadí. Tak nevím, zda do toho jít, nebo si vážit svého teplého místečka. 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek vám dojte trpělivost a řeknete nadřízenému, co si o jeho hloupých poznámkách myslíte. Je vám jedno, zda vás vyhodí. Pověděli jste mu svůj názor. Nebojte se, všechno dobře dopadne.…

Nejčtenější články

Doporučujeme