MARTINA (51): Ze syna vyrostl hulvát, vyhodila jsem ho z domu

12. 3. 2019
Ani hora lásky, ani sebevětší snaha a pečlivá výchova někdy nestačí, aby ochránily naše nejbližší před cestou do pekla. A dívat se na jejich pád je nepopsatelné utrpení.

Začátek mého příběhu je docela obyčejný. Vdávala jsem se z lásky. Čisté a upřímné, prostě přesně tak, jak to má být. Ale čekal mě překvapivý zlom. Z mého drahého se vyklubal tyran. Jako by mu dělalo radost ničit mě, ponižovat, dokonce i bít.

Odešla jsem od něj ve chvíli, kdy vztáhl ruku i na našeho tříletého syna Petra. Chtěla jsem ho uchránit před peklem, jež jsem zažívala sama na sobě, ale také před špatným příkladem, který by si mohl od otce vzít.

Po rozvodu jsem o jeho tátovi prostě přestala mluvit a tajila jsem i důvod, proč naše manželství ztroskotalo. Bylo to snadné, protože muž stejně nejevil o chlapce zájem. Snažila jsem se syna vychovávat, jak nejlépe jsem uměla, ale z mého milovaného chlapečka bohužel vyrostl hulvát. Ničeho si nevážil, dokonce ani mě.

Nechápala jsem to – čím dál víc se podobal svému otci! Bylo to děsivé. Školu prolezl jen tak tak, přestože nebyl hloupý. Kdyby jen trochu chtěl, zvládl by ji s přehledem. Jenže jeho zajímali víc kamarádi a parta.

Jednoho dne si domů přivedl děvče. Dívala se na něj s takovou láskou, že mě úplně dojímala. Přestože byli dost mladí, čekali miminko. Vystrojila jsem jim svatbu a v mém velkém domě jsme za pár měsíců žili čtyři.

Vlastně ne tak docela. Syn pořád někde ponocoval a vedl život, jako by ani neměl rodinu. Úplně zapomněl na jakoukoli zodpovědnost i povinnosti otce a manžela. Když mu to žena vyčetla, uhodil ji. Nechtěla jsem to vidět, ale její pláč bylo slyšet i přes stěnu.

Petr byl doma čím dál méně, přišel si jen pro peníze a zase zmizel. Prý je potřebuje pro kamarády. Jenže pak začali chodit známí a domáhali se vrácení dluhů, které u nich nadělal. Dva roky mi trvalo, než jsem připustila, že můj syn je gambler, a další půlrok, než jsem se odhodlala k zoufalému kroku.

Vyměnila jsem zámky ode dveří a odhlásila ho z trvalého bydliště. Za němého souhlasu jeho manželky. Čas od času voláme policii, to když kope do dveří a rozbíjí okna. Na vlastního syna! Zuřivého, že se nemůže dostat domů, kde by mohl vzít peníze a zmlátit ženu.

Slzy mi už dávno přestaly téct, ale moje srdce pokaždé krvácí. Jako matka jsem selhala a vyčítám si to, ale jako tchyně a babička selhat nechci. Teď žiji jen pro milovaného vnuka a snachu. Je to paradox, ale s ní si rozumím lépe než se synem. Možná právě proto, že jsme vlastně měly obě tak trochu podobný osud...

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Mezinárodní den zdravotně postižených byste neměli ignorovat, obzvlášť máte-li v rodině někoho handicapovaného. Pokud máte ideální zdravotní stránku, podpořte jedince, kteří nemají tolik…