Masáže

14. 3. 2000
Již v pravěku člověk vlivem různých zkušeností poznával, že masáž je velmi účinným prostředkem k léčení následků rozličných úrazů. Teprve později se jí zřejmě začalo využívat také k odstranění únavy a k celkovému osvěžení.

Masáže

Již v pravěku člověk vlivem různých zkušeností poznával, že masáž je velmi účinným prostředkem k léčení následků rozličných úrazů. Teprve později se jí zřejmě začalo využívat také k odstranění únavy a k celkovému osvěžení. Nejstarší písemné zprávy jsou známy již z Egypta a rovněž z Číny, kde byla v 6. století založena první vysoká škola lékařská na světě a v níž se učilo i předmětu masáž. I Indie je zemí, kde byla masáž od nejstarších dob součástí osobní hygieny.
Masáží je několik druhů. Například mohu uvést:

  • masáž léčivou nebo rehabilitační: jde o léčebnou proceduru, která se používá při léčení nebo doléčování některých nemocí nebo stavů po úrazech. Tzv. reflexní neboli tlakovou masáž, při které se masírují svalové začátky a úpony, průběh svalu i kost. Tuto masáž mohou provádět pouze odborně školení pracovníci, tj. lékaři a rehabilitační pracovníci.
  • masáž kosmetická: prováděná kosmetičkami za účelem zlepšení vzhledu.
  • masáž rekreační, rekondiční: slouží k osvěžení a odstraňování únavy.
  • masáž aromatická: je zařazována pod aromaterapii. Jde o masáž, při které se využívá bylinných olejů.
  • masáž sportovní: používaná především sportovci. Může jít o masáž přípravnou, která má za úkol celkově posílit organismus, aby bylo dosaženo lepších sportovních výkonů, masáž pohotovostní atd.
  • čínská masáž: při které jde o dráždění akupunkturních bodů jedním nebo dvěma prsty a to tak, že na vyhledaném bodě pracujeme bříškem prstu po danou dobu.

Já jako rehabilitační pracovník mám samozřejmě nejvíce zkušeností s masáží léčebnou. Dnešní uspěchaná doba, převážně sedavý způsob práce, nedostatek pohybu, jednostranná zátěž a stres mají za následek mimo jiné bolesti zad a hlavy, únavu a špatné držení těla. Jednou z cest, jak se těchto problémů zbavit, je právě masáž. Měli bychom si uvědomit, že prevence a včasná terapie by měla být na prvním místě. Odstraňování již vzniklých a hlavně zastaralých obtíží je zdlouhavé a ne vždy se podaří návrat k normálu.

Autor: Lenka - rehabilitační sestra

Dotazy můžete zasílat E-mailem na adresu: nerous@volny.cz nebo na tel. 0606 843 359
Další informace na internetové stránce: http://www.volny.cz/nerous

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Věnujete co nejvíce času svým koníčkům. Luna podporuje vliv Marsu na vaše znamení, takže jste akčnější než jindy. Čekají vás dneska úžasné věci. Rozhodně neusněte na vavřínech, máte…

Nejčtenější články