Masopust ve světě: Kde se slaví a jak?

15. 2. 2023
Bujaré karnevaly a průvody můžeme spatřit ve všech katolických zemích nejenom v Evropě, ale po celém světě. Kde a jakým způsobem se slaví masopust? Jaké jsou pro něj typické pokrmy u nás, v Německu, Rakousku, severských zemích, v Itálii, Francii, Rusku, USA či Brazílii? Kde byste dostali žabí polévku, kde bliny a kde by vám přišla vhod laskiaispulla?

Původ a vývoj masopustu

Jelikož je ukončení masopustu spojeno s Velikonocemi, mohlo by se zdát, že je masopust další křesťanskou oslavou. Zmínky o masopustu však můžeme najít už ve starověku, kdy Římané slavili podobný svátek. Období konce zimy a příchodu jara bylo vždy spojeno se zábavou, kdy si páni na krátkou chvíli vyměnili své místo se sluhy. Také staří Germáni v tomto období vyháněli z vesnice zlé démony a duchy zimy. Všichni velkými oslavami a bohatě naplněnými stoly vítali pomalu přicházející jaro.

Masopust není o držení půstu a odříkání se masa, jak by jeho název mohl napovídat. Je to naopak období velkého přejídání se a pití alkoholu. Celé vesnice vždy ožívaly, slavily, tancovaly, všude byl smích, zábava a chybět nemohly masky. České počátky masopustu sahají až do 13. století. Průvody na Hlinecku ve východních Čechách mají tak krásnou tradici, že byly v roce 2010 zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Jak na masopustní koblížky? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Vaše znamení zažívá profesní boom. Pokud vám nadřízený nabídne vedoucí pozici či zorganizování firemní akce, ihned to přijměte. Hvězdy vám přejí a je naprosto jasné, že si díky tomu…

Nejčtenější články

Doporučujeme