10
Fotogalerie

MasterChef Jiří Halamka: Nabízím lidem sexy formu české kuchyně

Čtyřiadvacetiletý Jiří Halamka patří mezi největší kuchařské naděje v České republice. Vítězství bankovního úředníka v kulinářské show MasterChef to jen potvrdilo. Po skončení soutěže podal Jirka v bance výpověď a založil si cateringovou firmu. Jaké další změny v životě sympatického kuchaře z Hradce Králové nastaly?

Jak se vám od skončení soutěže změnil život?

Po skončení soutěže se mi život otočil o 180 stupňů. Dal jsem výpověď v bance a ponořil se do světa gastronomie. Bylo to velice zásadní rozhodnutí a všemu přecházely dlouhé přípravy. Nakonec jsme s kolegou Lukášem založili společnost Creativity&Cooking, která se zabývá cateringem a privátním vařením.

Práce v bance a vaření nemají v podstatě nic společného. Co vás tedy k vaření přivedlo?

Vaření mě bavilo odjakživa. Již v pubertě jsem si zkoušel různé kuchařské techniky a nové trendy, které jsem okoukal v televizních show, které se v té době hodně rozmáhaly. Ovšem nejvíc jsem se do vaření ponořil ve chvíli, kdy jsem začal bydlet sám a vařil jsem na denní bázi.

Jaká kuchyně je vaše nejoblíbenější a proč?

Moje nejoblíbenější kuchyně je česká a francouzská. Myslím, že naše země nabízí velkou hojnost krásných a sezónních surovin. Snažíme se českou kuchyni trochu odlehčit a nabídnout lidem její novou, svěží a sexy formu. Samozřejmě musíme a chceme uspokojit potřeby zákazníků a zvlášť v tomto období frčí kuchyně středomořská. Tu vaříme také rádi, ale sympatie stále zůstávají tady v České republice.

Kolik hodin denně strávíte doma vařením?

Abych se přiznal, tak to v poslední době trošku flákám. Většina vaření se odehrává mimo domov a na domácí vaření nezbývá tolik času. Samozřejmě volné víkendy si rád zpestřím grilováním na terase s přáteli, ale není to taková frekvence, jako když jsem pracoval v bance.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak vypadá váš denní jídelníček?

V týdnu se přiznám, že to stojí za prd. Ochutnám od každého něco a jsem natolik „načuchaný“ z kuchyně, že nemám chuť se někde v klidu zastavit a najíst. Ale o víkendu si to vynahradím. K snídani rád dělávám wrapy s míchanými vejci, salátem, rajčetem a čedarem. Oběd bývá většinou něco lehčího se spoustou zeleniny. Večeře pak případně nějaké to grilování, kde ujíždím na mořských plodech, krevetách a podobně.

Jaké jídlo byste nikdy nepozřel?

Dá se říct, že z nestandardních ingrediencí chci alespoň všechno ochutnat, zejména pokud s tím mám vařit. Ale nemám moc velké sympatie k věcem, jako jsou červi, kobylky a pavouci.

Co nerad vaříte nebo neumíte?

Nerad vařím věci z polotovaru nebo nedejbože z prášku. To snad ani neumím. Jinak si myslím, že s trochou vůle se dá vypilovat cokoliv.

Ze soutěže jste prý jednou vypadl kvůli nepovedenému steaku. Už jste jeho přípravu vypiloval?

Troufám si říct, že steak už zvládnu. Od té doby jsem jich pár udělal a jsem v tom čím dál lepší. Vždycky je ale problém se surovinami, do kterých člověk při jejich přípravě nevidí.

Jak se změnil váš vztah k pečení dezertů?

Dezerty miluji a rád nad nimi přemýšlím a vymýšlím je. Avšak mám velice šikovného kolegu cukráře, který vždy moji vizi převede do reality. Já nemám tu trpělivost ani šikovnost zkoušet při pečení extra novoty. Končívá to tak, že si jdu lehnout s kuchyní i tělem upatlanými od čokolády, kakaa a mouky.

Kde čerpáte inspiraci a kdo je váš kuchařský vzor?

Inspiraci čerpám, kde se dá. Hlavně se snažím používat vlastní fantazii, protože si myslím, že mít svoje recepty je vzácnost a v téhle branži veliký přínos. Samozřejmě mám spoustu kuchařských knih a oblíbených webů, kam se vždy rád podívám. Krásně udělané jsou kuchařsky pana Vaňka z Prakulu. Vzorů mám víc a asi nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl.

O víkendu vás vaši příznivci budou moct vidět přímo v akci na Food Festivalu v Jičíně. Co chystáte?

Prozradím, že budeme s pány Fichterem a Nydrlem připravovat tříchodové sezónní menu a já budu mít na starosti přípravu dezertu, což je samo o sobě zajímavé. Ale víc neprozradím.

Jste z vaření před publikem nervózní?

Nervózní jsem a hodně. Doufám, že mi to mí kolegové a publikum ulehčí, jinak odběhnu z pódia s brekem.

Jaké jsou vaše další cíle?

Mým největším cílem je být úspěšný v tom, co jsem se rozhodl dělat a co miluji. Dostat se do povědomí lidí jak s cateringem, tak s privátním vařením a nabízet svou vizi gastronomie.

Zvýšila účast v soutěži zájem žen o vaši osobu? Kontaktují vás?

Ženy mě sem tam kontaktují. Zvýšený zájem pozoruji, ale není to nic, co by se nedalo unést.

Jaké menu byste zvolil, abyste oslnil ženu svých snů?

Tak nad takovou otázkou jsem nepřemýšlel. Každopádně bych asi nevařil nic, na co bývají lidé alergičtí. Navíc spousta žen a dívek má mlsné jazýčky, které jen tak něco neuspokojí. Určitě bych to hnal přes Itálii a nakonec spousty ovoce a čokolády.

Doporučujeme

Články odjinud