Máte opravdu hlad, nebo se jen nudíte? Takhle to poznáte!

Máte opravdu hlad, nebo se jen nudíte? Takhle to poznáte!

Spousta lidí bojuje s neustálou potřebou jíst. Často se domnívá, že má hlad, ale ve skutečnosti se jen nudí nebo je ve stresu. Pak mluvíme o takzvaném emočním hladu. Jak zjistit, zda máte hlad, nebo jídlem jen zaháníte nudu, stres či nějakou frustraci? A co vám pomůže?

Co je to vlastně hlad? Hlad může být těžké definovat, protože jsou ve hře hormony, které v těle spouští různé biochemické procesy, plus svou roli hrají další fyzické reakce. Obecně ale lze říct, že existuje hlad fyzický a psychický. Fyzický hlad můžeme popsat jako snahu našeho těla jíst, abychom přežili, zatímco psychický hlad je založen spíše na chuti nebo vnějších podnětech.

Jaké jsou největší omyly při hladovce? Mrkněte na video s Petrem Havlíčkem: 

Video je z pořadu Rozum v troubě, který uvádí Mall.tv

Pokračování 2 / 8

Fyzický hlad

Je to skutečný hlad, při kterém naše tělo potřebuje potravu, aby mohlo vytvářet energii. Při tomto typu hladu se žaludek cítí prázdný a může vám v něm kručet. Pokud nejíte, můžete pociťovat nízkou hladinu cukru, tedy cítit se slabě nebo unaveně.

Pokračování 3 / 8

Psychologický (emoční) hlad

Psychologický hlad nastává, když máte chuť jíst, ale necítíte žádné fyzické signály toho, že vaše tělo potřebuje jídlo. Může se to projevit jako chuť na sladký dezert navzdory pocitu plnosti nebo touze po konkrétním jídle nebo druhu jídla. Emoční hlad přichází nárazově, ihned, jako blesk z nebe, je velký a naléhavý. Vzniká v ústech a v hlavě.

Pokračování 4 / 8

Spouštěče emočního hladu

Jsou to především emoce – stres, nuda, hněv, stud či radost. Jíme při něm automaticky a bezmyšlenkovitě, jako bychom jeli „na autopilota“. S jídlem jsou spojené mnohé oslavy a události, rodiče nás odměňovali jídlem, a proto v sobě máme silně ukotvené propojení jídla a příjemného pocitu. „Proto když cítíme stres nebo strach nebo se nudíme, jídlo je vždy připravené nás uchlácholit. Jídlo neodmlouvá, vždy udělá to, co chceme my. Proto je to tak jednoduché řešení našich bolístek na duši,“ říká psycholožka a koučka Jitka Nesnídalová.

Pokračování 5 / 8

Jak zjistit, že mám skutečně hlad

Pravý hlad je něco jiného než emoční hlad z nudy či stresu. Je jasné, že vaše tělo potřebuje dostatek energie, aby bylo zdravé a mohlo celý den fungovat. Někteří lidé vynechávají jídlo, když se snaží zhubnout, což je ale ve finále kontraproduktivní, protože moc dlouhé přestávky mezi jídly mohou vést k přejídání. Proto je důležité jíst, když máte hlad, a nečekat, až budete mít hlad. Pokud jste před chvílí snědli vyvážené jídlo a toužíte po větším množství, touha je pravděpodobně psychologická.

Pokud jste ale několik hodin nejedli a pociťujete známky fyzického hladu, pravděpodobně máte hlad a musíte si dát nějakou svačinku. Mezi časté příznaky skutečného hladu patří mírné bolesti v břiše, kručení, pocit prázdnoty v žaludku. Tyhle příznaky se ale mohou lišit u různých lidí. Pokud budete toužit po určitém jídle a pokud si ho nedopřejete, pravděpodobně zažíváte emoční touhu – nikoli skutečný hlad.

Pokračování 6 / 8

Malý test na zjištění hladu

Nevíte jistě, zda máte fyzický hlad, nebo emoční? Položte si následující otázky:
Jaké emoce cítíte? Jste znudění, úzkostní nebo smutní?
Sbíhají se vám sliny? 
Chuť jíst přišla z čista jasna a je naléhavá? 
Kdy naposledy jste jedli? Nikoliv před chvílí, ale před několika hodinami?
Máte příznaky skutečného hladu – kručí vám v břiše a jste unavení? 

Podle odpovědí zjistíte, jak na tom jste: Pokud odpovíte na první tři otázky kladně, jedná se o emoční hlad. Pokud odpovíte kladně na poslední dvě otázky, opravdu máte fyzický hlad. Zkuste vypít sklenici vody, někdy může žízeň simulovat fyzický hlad. Pokud budete mít i nadále hlad, najezte se.

Pokračování 7 / 8

Jak zvládnout emoční hlad

Důležité je pochopit, co u vás vyvolává potřebu jíst. Lidé obvykle netouží po zdravých potravinách, jako je čerstvé ovoce, zelenina, ale po sladkých, vysoce kalorických nebo průmyslově zpracovaných potravinách. Hranolky, zmrzlina, cukrovinky… I když není nic špatného na tom, když si občas dopřejete i tyhle potraviny, měli byste je konzumovat přiměřeně. Pokud vás trápí emoční jedení, je vhodné tyto potraviny v domácnosti nemít nebo je mít jinde než na očích. Dobré je také procvičovat takzvané všímavé jedení neboli mindful eating. Spočívá v tom, že budete mít přehled o tom, co jíte a jak jíte, budete si vybírat kvalitní potraviny a budete si hlídat množství. A především si budete uvědomovat přítomný okamžik a věnovat pozornost chvíli, kdy jíte.

Pokračování 8 / 8

Strategie pro případ nudy

Vhodné je také zmapovat si svůj den. Někdo možná zjistí, že díky plánu se už nemůže nudit. Zkuste si tedy ráno naplánovat aktivity, stanovit si čas na jídlo a tím odvrátíte emoční hlad. Připravte si plán pro případ, že se začnete nudit – kniha, procházka, domácí práce. Pokud pocítíte touhu jíst, počkejte 30 minut a hlídejte si svoje pocity. Snažte se v této době zaměstnat. Pak se opět zeptejte sami sebe, zda máte hlad. Pokud nezvládáte emoční jedení, vyhledejte nějakého kouče nebo terapeuta, který vám pomůže problém řešit.

Doporučujeme

Články odjinud