Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi

Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi

Hormony produkované štítnou žlázou ovlivňují funkce všech orgánů v těle, proto je důležité na zdraví štítné žlázy dbát. Jestliže se problémy odhalí včas, je možné je ještě léčit. Které příznaky prozradí, že je čas zajít k lékaři?

Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy

Jedním z nejčastějších příznaků poruchy štítné žlázy bývá přibývání na váze nebo naopak úbytek. Váha stoupá kvůli zadržování vody v těle, která se hromadí hlavně v dolních končetinách. To může signalizovat nízkou hladinu hormonů štítné žlázy a tato porucha se nazývá hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy). Pokud štítná žláza produkuje více hormonů, než tělo potřebuje, dochází ke ztrátě hmotnosti. Tento stav se nazývá hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy).

Funkce štítné žlázy

Štítná žláza je důležitá pro většinu pochodů v těle. Má na starosti produkci dvou hormonů – tyroxinu a trijodtyroninu. Oba mají vliv na krevní oběh a tlak, látkovou výměnu, srdeční frekvenci, podněcují funkci dýchání, funkci střev, zvyšují teplotu, bazální metabolismus, stupňují výkonnost nervů a svalovou vzrušivost. Nedostatečná funkce štítné žlázy může být vrozená, ale to je velmi výjimečné. Navíc všechna miminka jsou v České republice 2.–3. den po porodu ze zákona vyšetřena. Získaná hypotyreóza se vyvíjí někdy dost pomalu, není vždy snadné si jí všimnout. Tady jsou nejčastější příznaky, u kterých vás nemusí ani napadnou, že za nimi může být porucha štítné žlázy.

Únava a změny nálad

Při hypotyreóze můžete pociťovat velkou únavu. Dochází také ke stavům deprese a smutku. U hypertyreózy se mohou objevovat pocity úzkosti, dochází k potížím se spánkem a lidé s touto poruchou většinou pociťují neklid a podrážděnost.

Změny tepové frekvence

Hormony štítné žlázy ovlivňují téměř každý orgán v našem těle, a mohou tedy ovlivnit také to, jak rychle tluče srdce. U lidí, kteří trpí hypotyreózou, je tepová frekvence pomalejší. U hypertyreózy se srdeční činnost zrychlí. To zároveň může vyvolat zvýšení krevního tlaku a pocity bušení srdce.

Struma: zvětšení štítné žlázy 

Zvětšená štítná žláza, neboli struma (lidově řečeno vole), může způsobovat nepěkné zduření krku a vypoulené oči. Toto zvětšení štítné žlázy může způsobovat potíže při polykání, chraplavý hlas a nemocný může pociťovat tlak v krku. Struma nemusí být na krku ale pokaždé viditelná, protože může být umístěna hluboko. Otok krku může být také důsledkem rakoviny štítné žlázy nebo uzlin.

Vypadávání vlasů

Ztráta vlasů může být další známkou toho, že jsou hormony štítné žlázy v nepořádku. Vlasy jsou suché, lámou se, a tak začnou vypadávat. Zároveň se zhorší také kvalita nehtů a také pleť je sušší.

Nepravidelná menstruace, poruchy plodnosti

Dalším příznakem poruchy funkce štítné žlázy mohou být změny ve vašem cyklu, vynechání menstruace nebo nepravidelnost. "Jedním z ukazatelů poruchy štítné žlázy mohou být také problémy s otěhotněním," uvádí pro webový server Women´s Health doktorka Valentina Rodriguez. Porucha štítné žlázy může také ovlivnit zdravý vývoj miminka v děloze

Bolest svalů a kloubů

Pokud pravidelně navštěvujete fitness centrum, bolest svalů je zcela běžná a není důvod k panice. Jestliže se ale tyto problémy objevují i bez náročnější pohybové aktivity, zbystřete. "Náhlá necitlivost, brnění nebo bolest v končetinách a ztuhlost svalů můžou být dalším příznakem poruchy štítné žlázy," uvádí doktorka Rodriguez.

Porucha termoregulace

Lidé s hypotyreózou pociťují chlad mnohem častěji než obvykle. Ruce a nohy mají chladné a často je přepadne zimnice. U lidí, kteří trpí hypertyreózou, se naopak objevuje nadměrné pocení a teplo jim nedělá vůbec dobře.

Prevence

Dříve za nefunkční štítnou žlázou stál nedostatek jódu. Dnes je většinou příčinou takzvaná Hashimotova nemoc (Hashimotova tyreoiditída), autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá štítnou žlázu, a snižuje tak její činnost. Základem prevence je zdravý životní styl, vyhýbejte se stresu, jezte bohatou stravu. Pokud víte, že ve vaší rodině někdo má problém se štítnou žlázou, buďte u výše popsaných projevů pozorní. 

Doporučujeme

Články odjinud