Meditace vám pomůže zbavit se stresu a úzkosti! Co můžete zkusit?

Meditace vám pomůže zbavit se stresu a úzkosti! Co můžete zkusit?

Potřebujete zvolnit, zbavit se napětí a běžný odpočinek vám už nestačí? Ideálním způsobem, jak se znova „dobít“, je meditace. Meditačních technik je celá řada, všechny pak mají jedno společné. Měly by vést ke snížení stresu, lepší relaxaci a emoční stabilitě.

Kdy a komu meditace pomůže

Meditace vytváří stav hlubokého uvolnění a pocit vyrovnanosti a klidu. Mnohé výzkumy taky ukazují, že meditace může pomoci lidem se srdečním onemocněním, může snížit riziko srdečního infarktu a mrtvice. Meditace se taky doporučuje jako terapie pro léčbu panické úzkosti, žaludečních vředů, lupénky, chronické bolesti, vysokého krevního tlaku a také astmatu. Existují studie, které naznačují, že praktikování meditace snižuje příznaky Parkinsonovy choroby či roztroušené sklerózy. A meditace prý snižuje hladinu cholesterolu a celkově zlepšuje náladu – podobně jako třeba čokoláda.

Pokračování 2 / 5

Co se děje během meditace

Při meditaci soustřeďujeme svou pozornost na zvuky, předměty, pohyb nebo vizualizovanou představu, což vede k tomu, že mnohem výrazněji vnímáme přítomnost. Máme při ní mimořádnou příležitost porozumět svým myšlenkám, pocitům a jednání. Získáme tím větší kontrolu nad životem. Nejnovější výzkumy naznačují, že při meditaci se mění části mozku, které reagují na stres. Zejména přední část mozku, která se pojí s osobnostními povahovými rysy. Ta se podle výzkumu během meditace aktivuje nejvíc.

Pokračování 3 / 5

Dechová meditační metoda proti stresu

Naprosto nejjednodušší meditační technikou je dechová metoda, při níž sledujete vlastní dech. Cílem je pozorování dechu, nádechu a výdechu. Stačí se posadit, zavřít oči a pozorovat svůj dech. Při sezení byste se měli cítit pohodlně a tělo by mělo být vyvážené. Můžete si nastavit budík a po zaznění tónu se vrátit do bdělého stavu. Pokud se při meditaci začnou vaše myšlenky toulat jiným směrem, nesnažte se je násilně potlačovat, ale nechte je v klidu odejít a zase se pokuste nastolit koncentraci. Tahle metoda je ideální při zvládání stresu.

Pokračování 4 / 5

Druhy meditačních technik a jakou si vybrat

Dalších způsobů meditace je celá řada. Jejím předmětem může být cokoli – konkrétní předmět, opakování mantry či afirmací (pozitivní tvrzení), upřený pohled do plamene svíčky, vizualizovaná představa čehokoli. K obnovení toku energie poslouží takzvaná energetická cvičení, kam patří například reiki, při němž využíváte energii rukou. Cvičením harmonizujete čakry a zlepšíte tím vidění energie a aury. Dalším je čínské cvičení quigong, které podporuje proudění energie v čakrách. Zkusit můžete také taiči, které pomáhá při stresu a posiluje celé tělo. Velmi významnou meditační technikou je jóga.

Vhodná je také Silvova metoda, při níž se učíte používat pravou část mozku, řízená relaxace v hladině alfa (ve stavu vědomí v hladině alfa dochází ke zlepšení ukládání do paměti a intenzivní relaxaci všech orgánů a eliminaci stresu), EFT (technika emoční svobody, která vede k odblokování nezpracovaných emocí) či Oshova meditace (zaměřená na katarzi, pohyb a tanec v kombinaci s relaxací). Skvělou meditační technikou jsou také světelně harmonizující meditace nebo autogenní trénink (v něm se využívají prvky jógy a hypnózy).

Pokračování 5 / 5

Meditace v Praze a dalších městech: Kdy, kde a jak dlouho meditovat

Někdo medituje rád ráno, jiný večer, další před usnutím. Je to jen na vás. Meditovat lze kdekoli, příliš místa k tomu nepotřebujete. Vyberte si čas, kdy budete sami a nikdo vás nebude rušit. Vaši pozornost by nemělo nic rozptylovat. Pokud máte problém s meditací doma, najděte si nějaký meditační kurz, kam budete pravidelně docházet. Pokud jde o dobu, po kterou budete meditovat, i ta se liší. Někomu stačí deset minut, jiný potřebuje půl hodinu nebo půl dne.

Meditace vyžaduje trpělivost, pravidelnost a vždy byste se při ní měli cítit dobře. Účinky nepocítíte hned, ale teprve po určité době. Můžete také navštívit některá meditační centra, kde se naučíte meditovat ve skupinách, například Meditační centrum (www.mcpraha.cz), Buddhistické centrum Bodhi Path (www.bodhipath.cz) , Meditační centrum Shambhala (https://praha.shambhala.info/) nebo OSHO centrum (www.oshopraha.cz).

Doporučujeme

Články odjinud