Menopauza

Menopauza
Menopauza neboli klimakterium je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, takže se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Kdy přichází, jak se projevuje, jak potlačit projevy?

Při menopauza se zastavuje menstruační cyklus a dochází ke ztrátě plodnosti – žena není schopna otěhotnět (přirozenou cestou; jsou ovšem známy případy umělého oplodnění). Menopauza nastupuje zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy, jsou ovšem (i výrazné) odchylky oběma směry.

S nástupem menopauzy může být spojena celá řada potíží, jako je bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost, popř. i deprese.

Takovéto stavy se objevují zpravidla šestým a sedmým rokem před poslední menstruací. Tyto negativní příznaky lze do jisté míry eliminovat doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů ze sóji a z červeného jetele, popř. z mateří kašičky a drmku a takzvanou hormonální substituční terapií.

Hlavní příznaky menopauzy

• poruchy menstruačního cyklu - nepravidelnost, různá délka a síla

• návaly tepla a horka - nejčastěji v oblasti krku a hrudi, časté jsou noční návaly horka

• napětí, slabost, kolísání tlaku, malátnost, únava - jsou způsobeny nestabilní hladinou pohlavních hormonů

• poruchy spánku

• trávicí potíže

• bolesti hlavy

• podrážděnost, nespavost, nervozita, neklid, náladovost, deprese, poruchy soustředění, přecitlivělost

• prudký vzestup výskytu cévních a srdečních onemocnění - ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda ad.

• vyšší četnost bakteriálních infekcí a zánětů v oblasti reprodukčních orgánů

• zmenšování a ztráta pružnosti prsou

• potíže s kontinencí, bolesti při pohlavním styku, výtoky z pochvy

• ukládání tuku s rizikem obezity, laboratorně vzestup cholesterolu ad. tuků v krvi

• osteoporóza - (řídnutí, "odvápňování", úbytek hmoty) kostí s riziky tzv. patologických zlomenin (především krček kosti stehenní, zápěstí, ad.)

Jak předcházet potížím?

Léčbu menopauzálních příznaků můžeme rozdělit na medikamentózní, spočívající v podávání léků (hlavně hormonální substituční terapie), a nemedikametózní. Nemedikamentózní léčba je založena na ozdravění životního stylu. Správné zastoupení živin a dalších látek ve stravě může pozitivně ovlivnit nejen krátkodobé akutní příznaky, ale hlavně působí preventivně proti vzniku onemocnění souvisejících s metabolickými změnami v organizmu.

Zařazení pohybu, nekouření a optimalizace jídelníčku by měly být součástí zdravého životního stylu všech žen. Cílem této změny, se kterou by měly začít již před tím, než menopuza nastane, je snížení rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, včetně vysoké hladiny cholesterolu v krvi, vysokého krevního tlaku a nadváhy.

Proto by v denním režimu žen neměl chybět pravidelný pohyb a jídelníček obsahující dostatek ovoce a zeleniny, preferující rostlinné tuky před živočišnými a omezující tučné maso a masné výrobky. V případě vysoké hladiny cholesterolu by potom ženy měly do svého jídelníčku zařadit potraviny obohacené o aktivní složku - rostlinné steroly. Zabránit osteoporóze a ateroskleróze nedokáže při chybném životním stylu ani hormonální léčba a již vůbec ne fytoestrogeny. Zdravý životní styl, pohyb, dostatečný přísun vápníků a péče o hladinu cholesterolu jsou v této oblasti dominantní.

Hledáte vhodná sportoviště, holdujete pohybu? Navštivte také kdesportovat.cz a ocviceni.cz.


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše patronka Venuše stojí sice proti vám, ale její opozice nedokáže zabránit aktivnímu Marsu, aby vás dopoval svou energií jako živou vodou. Váš drive je nepřehlédnutelný. Nejsilnějším…

Nejčtenější články

Články odjinud