Menopauza a kila, která nejsou milá: Proč během přechodu přibíráme? | Foto: Istock

Foto: Istock

Menopauza a kila, která nejsou milá: Proč během přechodu přibíráme?

Žiji stejně, jím stejně, hýbu se stejně. Tak jak je možné, že přibírám? Tuto otázku si jistě klade mnoho žen, obzvlášť ve vyšším věku, kdy je shazování kil čím dál obtížnější. Víte, že může být na vině i menopauza?

Hormonální změny

Kolísající hladiny hormonů mají vliv na zpomalení metabolismu. Kvůli hormonálním změnám se zvyšuje takzvaná inzulinová rezistence. Důsledkem tohoto stavu pak bývá horší zpracování cukrů a škrobů a odtud je jen krůček ke snadnějšímu nabírání kilogramů. Dle odborníků dochází vlivem hormonů k nápadnějšímu ukládání tuků v oblasti břicha.

V průběhu perimenopauzy, tj. v období zhruba dva roky před poslední menstruací, lze u mnoha žen pozorovat nárůst hmotnosti bez výrazné změny životního stylu. Některé ženy přiberou třeba jen kilogram ročně, jiné mnohem více. Výzkumy ukazují, že více než polovina žen nabere během menopauzy v průměru čtyři a půl kilogramu.

Kdy pro vás mohou být kila navíc výhodou? Podívejte se, co říká obezitolog.

Pokračování 2 / 5

Méně pohybu i svalů, kde se tuky spalují

Řada studií naznačuje, že dalším viníkem nezvaných kilogramů může být pokles celkového objemu svalové hmoty, což má přímý vliv na spalování tuků! Tělesný tuk se ukládá v tukových buňkách, ale spaluje se výhradně v mitochondriích svalových buněk.

Méně svalů znamená i méně „továren“ na zpracování tuku. Z tohoto pohledu je v období přechodu více než kdy jindy důležité nepolevovat a zachovat si pravidelnou fyzickou aktivitu. Ostatně dobrá fyzická kondice je užitečná v každém věku.

Pokračování 3 / 5

Žiji stejně, ale nabírám více

Jedním z důsledků změn, kterými ženské tělo během menopauzy prochází, je menší energetická potřeba, s níž si tělo bez potíží hospodaří. Jednoduše si vystačíme s menším přísunem kalorií, a tedy i s o něco menšími porcemi.

Proto můžeme mít zcela oprávněně pocit, že i přestože jíme a žijeme stejně, tak nespravedlivě přibíráme. „Po vyhasnutí funkce vaječníků se mění metabolismus ženy. A tak část žen při nezměněném příjmu kalorií i pohybovém režimu přibírá na váze,“ uvedl pro společnost STOB gynekolog Tomáš Fajt.

Pokračování 4 / 5

Z hrušky jablíčkem

Nárůst hmotnosti v přechodu je charakteristický ještě jednou věcí, a to přibýváním kilogramů, respektive tuku v oblasti břicha. Ale pozor, k radosti některých žen i v oblasti prsou! Tento jev je opět způsoben kolísáním hormonů v organismu – konkrétně inzulinu, kortizolu i pohlavních hormonů. A tak se z některých žen plíživě stávají pověstná jablíčka.

Pomoci může zejména aerobní cvičení, tedy fyzická aktivita, kterou jsme schopni vykonávat po delší časový úsek se střední intenzitou námahy. Typickým příkladem aerobního cvičení je lehký běh, při němž jsme schopní mluvit, dále pak cyklistika, tanec, pilates a podobně. Aktivitu je však nutné provozovat minimálně 30 minut.

Pokračování 5 / 5

Máme chutě

Kvůli úbytku některých hormonů se mnoha ženám mění i chutě. V důsledku toho vyhledávají cukrovinky, sladké pečivo nebo alespoň ovoce. Zároveň se objevuje známý jev, kdy se část žen snaží další problémy spojené s menopauzou přejídat – tedy dělat si dobře jídlem.

V takovém případě většinou nejde o lehké svačiny zahrnující karotku a brokolici. Ostatně s podobnými choutkami se v životě setkáme pokaždé, když se nějak mění hormonální hladiny, tedy v pubertě, těhotenství a podobně.

Doporučujeme

Články odjinud