Menopauza a nespavost? 7 tipů, jak lépe spát a cítit se v pohodě

Menopauza a nespavost? 7 tipů, jak lépe spát a cítit se v pohodě

Pokud je vám kolem padesáti a máte problém usnout nebo se v noci budíte, asi je na vině blížící se menopauza. K tomu připočítejte noční pocení či návaly a frustrace je na světě. I s tím se dá ale něco dělat! Poradíme vám několik strategií, které vaše potíže zmírní.

Co je příčinou nespavosti?

Jakmile se blíží menopauza nebo už jí procházíte, vaše vaječníky přestávají produkovat hormony estrogen a progesteron. Pokles těchto hormonů může způsobit návaly horka i noční pocení. Jakmile začne stoupat teplota vašeho těla a vy máte pocit, že jste v sauně, můžete se ze spánku probudit. Než návaly horka pominou, může to trvat několik dlouhých minut nebo i hodinu. Není divu, že nemůžete spát! Kromě toho dochází k problémům se spánkem v důsledku deprese, úzkosti nebo poruch nálady během perimenopauzy či menopauzy. A když čelíte mimořádnému emočnímu stresu, můžete hůře spát. Málo toho není, že? Ovšem nepropadejte zoufalství, i s tím se dá něco podniknout.

Pokračování 2 / 7

Jezte pravidelně a cvičte

Tahle rada platí v podstatě na cokoli a v jakémkoli věku. V menopauze snad dvojnásob! Když budete jíst menší porce víckrát denně a budete každý den cvičit, zabráníte návalům horka a lépe budete usínat. Myslete také na to, že příliš těžké jídlo před spaním může vyvolat spánkovou poruchu.

Pokračování 3 / 7

Spěte ve volnějším oblečení

Jestli jste byla zvyklá chodit do postele v těsném pyžamu, tak ho teď vyměňte za noční úbor z přírodních vláken, jako je bavlna. Měl by být také volný, což umožní pokožce „dýchat“ snadněji. Bavlna také pomáhá odvádět vlhkost z pokožky. V porovnání s jinými látkami je bavlna mnohem chladnější a zároveň udržuje teplo kolem vás. To vám pomůže zvládnout noční návaly a pocení.

Pokračování 4 / 7

Chladnější ložnice

Ke správné spánkové hygieně patří také teplota místnosti, ve které spíte. Určitě brzy sama zjistíte, že líp se bude spát v chladnější ložnici než v přetopené. Teď v létě je to trochu problém, zvláště když jsou horké i noci, ale zkuste si pořídit aspoň stolní ventilátor, díky kterému bude vzduch v místnosti cirkulovat.

Pokračování 5 / 7

Vyhněte se pikantním potravinám

Potraviny, které pálí a vyvolávají pocit horka, jsou sice fajn na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu, ale bohužel v menopauze vyvolají ještě větší návaly horka nebo pocení. Máte-li poruchy spánku, jejich konzumaci snižte na minimum, a hlavně se jim vyhněte těsně před spánkem.

Pokračování 6 / 7

Pozor na kofein, nikotin a alkohol

Kouření, nadměrné pití kávy nebo konzumace alkoholu před spaním zvyšuje tělesnou teplotu, takže raději ne. Jistě, sklenka vína vám možná pomůže usnout, ale zasahuje do vašeho přirozeného spánkového cyklu. Jinými slovy – snadněji sice usnete, když si dopřejete víno, ale je pravděpodobné, že se v noci vzbudíte nebo se probudíte dříve a budete se cítit méně odpočatá.

Pokračování 7 / 7

Stres pod kontrolou

Emocionální stres zvyšuje citlivost na změny teploty. To může způsobit návaly horka i pocení. Vyzkoušejte relaxační techniky, jako jsou jóga, pilates, masáže, které vám pomůžou zvládat stres nebo úzkost. Jste chronicky úzkostná nebo depresivní? Pak je možná načase promluvit si s lékařem. Za to se stydět nemusíte. Kromě toho se vyplatí investovat do přátel a rozhodně se scházejte i s ženami, které už příznaky menopauzy znají z vlastní zkušenosti. Podpora a porozumění vám dodá energii a zbaví vás zbytečné úzkosti.

Osobně doporučuji, abyste se naučila říkat „ne“. Je to ze začátku složité, ale multitasking v menopauze není ideální, protože ten vyžaduje spousty energie, která vám může v tomto období chybět. A i když si to nechcete přiznat, není vám dvacet, takže netlačte na pilu a pravidelně odmítejte – budete se cítit líp!

Doporučujeme

Články odjinud