Menopauza není tabu, mluvte o ní i s partnerem! Poradíme vám, jak!

Menopauza není tabu, mluvte o ní i s partnerem! Poradíme vám, jak!

Ještě před několika desítkami let se ženy za přechod spíše styděly a i doma před svými blízkými dělaly, jako by se nic nedělo (a přitom dělo!). Nepříjemné příznaky, pokud možno zapíraly nebo o nich nemluvily. Dnes už to je jiné. I když, přiznejme si, ne každý chlap chce vědět, že jeho žena prochází menopauzou. Jako by oni sami neměli po padesátce něco podobného!

Menopauza ovlivní mysl, tělo i vaše okolí

Některé příznaky menopauzy může zmírnit hormonální léčba, ovšem stoprocentní „ochrana“ neexistuje a vaše hormony, které jsou v téhle době jako na houpačce, ovlivní nejen vaši mysl a tělo, ale taky všechny ty, kteří jsou kolem vás. Hlavně partnera. Vím, o čem mluvím. Mám ale štěstí – můj muž to bere s humorem a místo aby mě „káral“ za to, že se cítím pod psa, jen pronese: „To bude dobrý, aspoň ušetříš na vložkách.“ Na druhou stranu, některé moje kolísavé emoce jsou pro něj doslova pohromou, a vlastně pro všechny doma. Jak na to a jak s partnerem mluvit o tom, co se de facto týká jen vás?

Pokračování 2 / 5

Těžko se o tom mluví

Proč se o menopauze tak těžko mluví? Je opravdu náročné pochopit vlastní emoce – všechny ty výbuchy smutku nebo úzkosti, natož abyste vysvětlila vašemu partnerovi, čím vším procházíte a jak to vnímáte. Chcete-li ale udržet zdravý vztah, musíte poskytnout i partnerovi přehled o tom, jak to s vámi vypadá po fyzické a emociální stránce. Nechce se o tom bavit? Zkuste mu poslat článek o menopauze nebo mu podstrčit nějakou knížku. Věřte tomu nebo ne, váš partner by měl vědět o všem, co se týká tohoto významného životního milníku. Jedině když o tom bude něco vědět, vám může porozumět a porozumět taky vašim potřebám, které jsou jiné. Jakmile se partnerovi otevřete, budete se cítit méně izolovaná a úzkostlivá.

Pokračování 3 / 5

Kdy začít konverzaci

Ono to vážně není žádná sláva jen tak přijít a manželovi naservírovat z čista jasna, že se blížíte k menopauze a že právě kvůli ní jste tak podrážděná, častěji se potíte, nemůžete spát, přibíráte na váze a všichni vám lezou krkem. Je důležité, abyste se na rozhovor s partnerem připravila a byla v pohodě, nikoli na vrcholu vaší hormonální jízdy. Máte-li pocit rozrušení nebo úzkosti, počkejte, až se budete cítit líp. Váš partner se potřebuje naučit konstruktivně hledat způsob, jak vám pomoci, a taky budete oba potřebovat efektivní způsob myšlení, jak lépe komunikovat. Už jste připravená? Řekněte partnerovi, že s ním chcete něco probrat, sedněte si ke stolu, nalijte si víno a chytněte se za ruce. Možná bude váš muž trošku vyděšený a znepokojený z toho, co se mu chystáte říct, proto je zapotřebí pohodlí a klid.

Pokračování 4 / 5

Výchova blízkých k pochopení

Zní to poněkud hrozně, vychovávat své rodinné příslušníky k tomu, aby vás pochopili. Ovšem jinak než otevřenou komunikací nezjistíte, jak zvládnout vaše silné a slabé stránky, které tvoří váš pár. Můžete prezentovat menopauzu vzdáleným a klinickým způsobem a vysvětlovat, jak se mění hladiny hormonů u žen obecně nebo můžete vysvětlit všechny příznaky, které prožíváte z první ruky a jak je cítíte vy sama. Důležité je, abyste se cítila dobře a byla upřímná. Poskytněte svému muži příležitost klást vám otázky a ujistěte ho, že se nemusí stydět ani cítit rozpaky. Povzbuzujte partnera a snažte se s menopauzou vypořádat jako tým. Studie ukazují, že ženy v menopauze a jejich manželé mají obecně pozitivní postoj k této fázi života.

Pokračování 5 / 5

Buďte otevření i v otázce sexu

V knihách se píše mnohé – že v menopauze ženy nemají chuť na sex, nebo naopak se tam píše, že sex si konečně začnou užívat, protože se nemusí obávat otěhotnění. Není to tak jednoznačné. Ještě než přijde menopauza, můžete mít všechny možné příznaky blížícího se přechodu, ale vaše tělo stále produkuje estrogen, tudíž stále můžete otěhotnět. Tohle může trvat i několik let. A v době, kdy je vaše tělo ještě zahlceno estrogeny, můžete mít dokonce přehnanou chuť na sex. Je to velmi individuální. Na druhou stranu ztráta libida není nic, za co byste se měla stydět. Prostě to menopauza přináší a pokud se to týká právě vás, je nutné o tom s partnerem mluvit. Musíte mu vysvětlit, že váš snížený zájem o milování je společným důsledkem menopauzy a že za to nemůžete. To mu pomůže pochopit, že váš nezájem je výsledkem probíhajících změn v těle. Ujistěte ho, že tahle změna je dočasná a že můžete pokračovat ve zdravém a aktivním sexuálním životě (pokud máte oba zájem). Navrhněte možnost prozkoumat nové způsoby, jak obnovit touhu, stimulovat tělo například pomocí lubrikantů nebo sexuálních hraček. Ve finále vás tyhle rozhovory přivedou blíže jeden k druhému.

Doporučujeme

Články odjinud