Menopauzu doprovází řídnutí a padání vlasů. 6 kroků, jak je zastavit

10. 9. 2020
Menopauzu doprovází řídnutí a padání vlasů. 6 kroků, jak je zastavit
Menopauza je přirozený biologický proces, který v určitém okamžiku čeká na všechny ženy. Během tohoto období tělo prochází četnými fyzickými změnami, protože se přizpůsobuje kolísajícím hladinám hormonů. Bohužel jednou z těchto změn může být i řídnutí vlasů. Co dělat, abyste tento proces zastavila?

Nejen muži ztrácejí vlasy

Menopauzu často provází nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, výkyvy nálady a nespavost. Pro mnoho žen jsou však mnohem horší změny vzhledu, tedy přibývání na váze, změny v kvalitě pleti či vypadávání vlasů. Takové proměny se mohou neblaze podepsat na sebevědomí každé ženy.

I když vypadávání vlasů a pleš jsou problém spíše mužů, ženy problémy s vlasy trápí také. Většině z nich totiž zřídnou. K řídnutí vlasů dochází v určitých místech, nad čelem, na skráních či na vršku hlavy, ale jsou i ženy, kterým prořídne celá kštice. Některým pak začnou vlasy ve velkém množství vypadávat při mytí či kartáčování často v celých chomáčích.

Chloupky nahrazují vlasy

Ztráta vlasů během menopauzy je výsledkem hormonální nerovnováhy, konkrétně za to může klesající hladina estrogenu a progesteronu. Tyto hormony jsou pro růst vlasů důležité, protože jim pomáhají růst rychleji a udržet se na hlavě delší dobu. Když hladiny estrogenu a progesteronu klesají, vlasy rostou pomaleji a jsou mnohem tenčí.

Snížení hladiny těchto hormonů uvolňuje místo androgenům, to jsou mužské pohlavní hormony. Ty zmenšují vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů, ale mohou naopak způsobit růst chlupů v obličeji. Tady máme viníka nechtěných knírků a černých chloupků na bradě a dalších místech obličeje. 

Kromě hormonálních změn existuje řada dalších faktorů, které mohou přispět ke ztrátě vlasů během menopauzy. Patří k nim extrémně vysoké množství stresu, nemoci a nedostatek určitých živin. Ke zjištění příčiny lze použít diagnostické krevní testy, které mohou vyloučit jiné důvody vypadávání vlasů, třeba problémy se štítnou žlázou. Pokud jste se teď vyděsila, tak nezoufejte, problémy s vlasy nemusí být trvalé. Existují kroky, které zastaví vypadávání a zlepší kvalitu vlasů. Co můžete ovlivnit?

Redukujte stres

Je důležité udržovat úroveň stresu pod kontrolou, aby nedošlo k hormonální nerovnováze. Snížená produkce estrogenu může ovlivnit chemii mozku a způsobit výkyvy nálad, úzkost a depresi. Když se k tomu přidá stres, nepříjemný koktejl bude mít za následek mnohem víc zdravotních obtíží, vypadávání vlasů je jen jedna z nich. Zařaďte do svého programu hodiny jógy či jiné metody relaxace, jako jsou dýchání, procházky v přírodě či čas strávený při oblíbené činnosti. Zvlášť účinné může být dýchání, pokud se naučíte správně nadechovat i vydechovat.

Hýbejte se

Cvičení je klíčovou součástí zdravého životního stylu. Jakmile začleníte pohyb do své každodenní rutiny, budete se cítit šťastnější. Tréninky pomáhají předcházet i některým dalším příznakům menopauzy, jako jsou výkyvy nálad, přibývání na váze a nespavost. Všechny tyto faktory jsou opět důležité pro udržení hormonální rovnováhy, která podporuje zdravý růst vlasů. Vyberte si takové cvičení, které vám bude vyhovovat a hlavně vás bude bavit. Je zcela na vás, zda půjdete tančit, běhat, či boxovat. Každý pohyb se počítá.

Zaměřte se na stravování

Vyvážená strava s nízkým obsahem tuku je skvělou obranou proti vypadávání vlasů. Jídelníček by měl zahrnovat celozrnnou mouku, ovoce a zeleninu, přidejte mononasycené tuky, skvělým zdrojem vhodných látek je třeba olivový či sezamový olej. Růst vlasů pomáhá obnovit pití zeleného čaje, užívání vitaminu B6 a kyseliny listové. Zdraví vlasů udržují i esenciální mastné kyseliny, které najdete například v lososu, tuňáku, lněném oleji, vlašských ořeších a mandlích.

Hydratujte

Aby vaše tělo správně fungovalo, musí být hydratováno. Ohlídejte si dostatečný příjem tekutin, zejména vody. Naopak sladké limonády a další ochucené nápoje, které obsahují hodně cukru, dodávají tělu akorát prázdné kalorie. Každý člověk potřebuje přijmout jiné množství tekutin, to závisí na celkovém zdraví a intenzitě pohybu. Minimální množství jsou však dva litry vody.

Neničte si vlasy dobrovolně

Chcete-li zabránit sušení a lámání vlasů, vyhýbejte se fénům a žehličkám na vlasy. Teplo vlasy oslabuje, stejně jako prodloužení a další stylingové metody. Pokud si musíte vlasy barvit, raději sáhněte po přírodních barvách. Ty chemické obsahují mnoho nežádoucích látek, které mohou ohrozit nejen zdraví pokožky, ale i vlasů. Při mytí používejte vyživující přípravky. Důležitá je i ochrana vlasů – při plavání si nasaďte koupací čepici, protože chlor vlasy poškozuje stejně jako slunce či vítr.

Proberte to s lékařem

Některé léky mají vedlejší účinky, mezi než může patřit i vypadávání vlasů. Pokud vám vlasy vypadávají ve velkém, poraďte se se svým lékařem. Stojí-li za ztrátou vlasů léky, mě by lékař najít jinou alternativu léčby. Dokud se ale s lékařem nedomluvíte, samovolně nepřestávejte předepsané léky užívat.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pracovní záležitosti zvládáte bez větších obtíží, nicméně si dávejte pozor na jednoho kolegu. Není k vám upřímný a rozhodně byste se mu neměli svěřovat. Pro jistotu se nesbližujte s žádným…

Nejčtenější články

Doporučujeme