Mentronome Prague: Festival, který krom muziky pobaví i podcasty, únikovkami či workshopy

Mentronome Prague: Festival, který krom muziky pobaví i podcasty, únikovkami či workshopy

Metronome Prague, který se odehraje na Výstavišti Praha od 21. do 24. června, bude tradičně nejen o skvělé hudbě. Šestý ročník zdobí také bohatý doprovodný program Metronome Fair, jehož letošním tématem je ODVAHA. Velkou novinkou budou podcasty, které budou vysílány přímo z Metronome Prague, nechybí pestré workshopy, festival dává také prostor neziskovým organizacím i ceněným umělcům a nezapomíná ani na děti a mladistvé.

Všichni, kdo se rádi baví, se tak potkají na jednom místě, kde kralují hvězdy jako Jamiroquai, ZAZ, Moderat, Aurora, M83, Editors, ToveLo, J.I.D, White Lies, Jana Kirschner a další. Do cílové rovinky míří cenově výhodné vstupenky, další edice už bude za plné vstupné. 

„Nabídneme všem návštěvníkům - velkým i malým, těm co přijdou s partnerem či partnerkou, ale také skupinám přátel nebo rodinám s dětmi - program, který jim skvěle doplní hudební zážitky. Chceme návštěvníky nejen pobavit, ale také inspirovat. Pro letošní rok jsme vybrali spojující linku ‘odvaha‘. Té není nikdo dost a my chceme také posouvat věci správným směrem. Představíme odvážné lidi i projekty a nabídneme možnost si leccos prohlédnout i vyzkoušet. Celý program připravujeme jako zážitkový a odvážný! Bude se i na co dívat a kde si sednout a odpočinout," prozradila dramaturgyně doprovodného programu Alena Švejnohová.

Můžete si zahrát například únikovou hru, projít virtuální realitou, nahlédnout na festival shora z vyhlídkového kola, natrénovat masáž srdce, zahájit boj se stresem, hledat úplně nové kešky a zatančit si hip hop.

Festival podcastů

 Pořadatelé Metronome přichystali spolu s dalšími českými uměleckými institucemi mimořádné venkovní expozice, nebudou chybět zajímavé filmové produkce a novinkou je, že živě se z místa pražského Výstaviště budou natáčet podcasty - Čestmír Strakatý s Prostorem X, Pastoral Brothers, Dobrovský & Šídlo, My děti s odvahou aj. Návštěvníci nepřijdou ani o debaty na aktuální témata například Nadační fond nezávislé žurnalistiky představí kurážná média, profesor Andrej Borisovič Zubov a Libor Dvořák promluví o dějinách Ruska očima dnešních dní, Margit Slimáková o odvaze starat se dobře o své tělo a podobně.

Doprovodný program zahrnuje také výstavy, slam poetry a je přichystaný bohatý program pro děti a mládež čítající divadla, taneční i výtvarné workshopy, skatepark a pumptrack, fotokoutek, vyhlídkové kolo a nejrůznější další zábavy (glitters, tetovačky, počítačové i deskové hry aj.). Speciální zónu o odvaze chystá Český olympijský výbor, který představí odvážnou sportovní gymnastku a trenérku Věru Čáslavskou. 

Koncert rapové party PSH zahájí Metronome projekcí loňského dokumentu PSH - Nekonečný příběh. Vzpomeneme i na ikonickou ženu, návrhářku a aktivistku Vivienne Westwoodovou, která na konci roku 2022 zemřela a která byla ztělesněním odvahy a síly s kapkou punku.

Metronome Prague spolupracuje s Alšovo jihočeskou galerii, díky tomu tak na pražském Výstavišti potkáte stánek, kde bude prezentována chystaná letošní výstava, jež je poctou švýcarskému umělci - malíři, sochaři a návrháři Hansi Ruedimu Gigerovi, zakladateli uměleckého směru biomechanický surrealismus. Rozsáhlou expozici s názvem Metamorphoses, která bude zahrnovat i prototyp ikonického, oscarového Gigerova Vetřelce, mohou zájemci navštívit od června do listopadu v Zámecké galerii v Hluboké nad Vltavou. 

Odvážné neziskovky

Speciální prostor dostanou na Metronome neziskové organizace, které představí své projekty a aktivity, do nichž se budou moci návštěvníci zapojit přímo na místě.

„Někdy je odvaha už jen rozhodnutí, že neziskovým projektům věnujete svoji energii, čas nebo peníze. My dáváme kolegům z organizací na Metronome Prague festival prostor, aby vám ukázali, za co a proč bojují. Jsme ale na hudebním festivalu, takže to musí být nejen zajímavé, letos i odvážné, ale také akční a alespoň trochu zábavné. Vybírali jsme tedy odvážné, inovativní a inspirativní projekty," vysvětluje Alena Švejnohová.

Z takzvaných neziskovek se festivalu zúčastní organizace Člověk v tísni, jež představí novou počítačovou karetní hru BeeCarbonize. Ta umožní hráčům stát se tím, kdo rozhodne o osudu planety, a návštěvníci si ji budou moci na místě zahrát. Spolek Nevypusť duši ukáže zájemcům, jak najít odvahu a postavit se stresu; Charita České republiky nechá diváky vyzkoušet, kterak se žije v provizorním přístřeší uprchlického stanu a seznámí s příběhy těch, kteří se navzdory nepřízni osudu dokázali znovu postavit na vlastní nohy; ENDOTalks.cz je první českou pacientskou organizací zaměřenou na endometriózu a na festivalu se o symptomech nebude bát mluvit; Česká mikrobiomová společnost nabídne unikátní vhled do péče o zdraví našich střev; Konsent.cz připravil workshop Stand Up: Proti obtěžování na veřejnosti a naučí zájemce, jak efektivně a hlavně bezpečně čelit sexuálnímu obtěžování, když jsme jeho svědky; spolek Političtí vězni připomene nedávnou historii a prozradí odvážný krok, jak se rozhodli zachránit „Řetízkárnu“ v Krušných horách, která je součástí areálu stříbrného a později uranového dolu a největšího komunistického pracovního tábora Rovnost u Jáchymova; společnost Loono představí nejen známější #prsakoule, ale také kampaň Žiješ srdcem, která se zabývá prevencí kardiovaskulárních onemocnění a pomocí při jejich akutních stavech;Nadační fond Rodina a my  připravuje výstavu o pěstounské péči, o odvaze vychovávat dítě, které se vám nenarodilo; Organizace pro pomoc uprchlíkům představí své třicetileté působení v oboru pomoci a  Metronome seznámí lidi také s fundraisingovým projektem Music saves Ukraine a na festivalu nechybí ani společnost Nadace rozvoje občanské společnosti s projektem Pomozte dětem. Ikonické Kuře totiž slaví už 25 let a Metronome Prague pro Kuře chystá dárek. Jaký? To je překvapení!

Jednou z atraktivit Metronome je samotná metropole - Praha, město v srdci Evropy. Výstaviště Praha, kde se tato kulturní lahůdka koná, poskytne letos návštěvníkům neokoukatelné historické pavilony i Křižíkovu fontánu. Výhodou místa konání je také dostupnost všech atraktivit - památek, muzeí, galerií, parků - a samotné historické centrum Prahy je doslova na dosah pro výlety či poklidné relaxování v kavárnách.

„Hudební festival Metronome Prague je nejen zajímavou kulturní akcí, ale i ideální výletní příležitostí. V době konání festivalu navštíví naši metropoli tisíce diváků nejen z Prahy, ale i z dalších částí České republiky a ze zahraničí. Praha má co nabídnout, a tak v čase, kdy se zrovna nekonají na festivalu koncerty, mohou si zde všichni dopřát i jiné kulturní vyžití. Ať už jde o památky, galerie, muzea či gastronomii. Jako primátor jsem rád, že Metronome Prague přispívá k šíření dobrého jména města,“ uvedl k akci primátor Hl.m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Více o vstupném a kompletní znění programu najdete na webu www.metronome.cz, kde jsou postupně zveřejňované také aktuality. Ty se dozvíte rovněž ze sociálních sítí Instagram, Twitter a Facebook.

345652554_1008775856730500_3266521808313396041_n.jpg

Doporučujeme

Články odjinud