Metoda hlubinné abreaktivní psychoterapie - regrese

13. 3. 2007
Metoda hlubinné abreaktivní psychoterapie - regrese
Metodou regresní terapie lze řešit psychické a psychosomatické problémy. Regrese nabízí rovněž nahlédnutí do velmi vzdálené minulosti každého člověka, což může být velmi zajímavé a poučné, přesto toto není jejím cílem.

Cílem je pochopit a odstranit vlastní nahromaděné potíže, které se mohou prakticky projevit i za velmi dlouho dobu po vzniku jejich příčiny.

Hlubinnou abreaktivní psychoterapií je tedy možné řešit problémy, jejichž příčina je skryta v podobě traumatu prožitého vědomě či nevědomě v minulosti, a který se může projevovat v různých modifikacích. Potvrzuje se, že v případech, kde problémy nemají vážnější organickou příčinu, je regresní terapie velice účinná.

Metoda je založena na fungování základních psychických mechanismů jako je paměť a asociační procesy. Kromě svých léčebných účinků nabízí rovněž možnost nahlédnout do širších souvislostí života a existence vůbec. Může poskytnout zcela nový pohled na situace, ve kterých se nacházíme a přinést vysvětlení našich problémů v širších souvislostech.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Je metoda regresní terapie bezpečná, nemůže mít negativní dopad na lidskou psychiku? Metoda regrese, kterou používám, je naprosto bezpečná - klient je během terapie při plném vědomí a po sezení se cítí dobře a uvolněně. Je-li metoda aplikována správně a důsledně přináší naopak velmi dobré výsledky, které mohou být znatelné již po poměrně krátké době.

Jak dlouho trvá jedno sezení? Doba terapie je individuální, zpravidla trvá jedno sezení 2 až 3 hodiny, ale řeší-li se potíže vážnějšího charakteru, může se protáhnou i o několik hodin déle. Proto je lepší počítat v den terapie s časovou rezervou. Konzultace před terapií je bezplatná, aby si během ní klient mohl rozvážit, zda bude terapeutovi důvěřovat.

Jaká je celková doba terapie? Celková délka terapie je velmi individuální. Za prvé záleží na závažnosti potíží, které klient má a za druhé na jeho osobnostních dispozicích. V některých případech stačí i jedno až dvě sezení, někdy však je delšího charakteru.

Co je možné touto metodou řešit? Regresi je vhodné aplikovat při:

  1. poúrazové rehabilitaci či pooperačních stavech
  2. chronických bolestech (migrény, problémy se zažíváním, bolesti zad, končetin atd.)
  3. neurózách (panické stavy, fobie, úzkost, strach atd.)
  4. vztahových problémech (zkvalitňování vztahů, odbourání negativních emocí na základě špatných zkušeností ve vztazích apod.)
  5. sexuálních dysfunkcích
  6. psychosomatických potížích
  7. problémech s poruchou příjmu potravy či nadváhou

Kolik to vlastně stojí? Po první bezplatné konzultaci a zmapování potíží je cena za sezení klientovi sdělena předem.

Která terapie je pro mě nejvhodnější a jak poznám kvalitního terapeuta? Vzhledem k obrovskému množství psychologických směrů a na jejich základě vzniklých terapií je velmi těžké se zorientovat. Občas nezbývá něž podstoupit více alternativ a vybrat si, co je pro každého člověka to nejlepší. Důležité je, nenechat se odradit neúspěchem při špatné volbě terapeutické metody, protože každému jednoduše vyhovuje něco jiného.

Osobně se domnívám, že základem práce na sobě samém je touha po zkvalitnění života a odbourání vlastních nedostatků a chyb v maximální možné míře. Ať již každý zvolíme jakýkoliv postup, jedná se především o práci na sobě samém. Právě tímto směrem by měla být vedena každá kvalitní terapie.

Co se výběru terapeuta týče, velice záleží na vnitřním dojmu, který v kontaktu s ním máte. Terapeut by měl předem poskytnout informace o ceně sezení a měl by Vás předem obeznámit se svými terapeutickými postupy. Během regresní terapie musíte být vždy při plném vědomí (nejedná se o hypnózu!) a po skončení sezení byste se měli cítit dobře.

Něco o mně: Klára Hanzalová Vzdělání: Univerzita Karlova –obor: Psychologie – praxe v oboru od r. 2001; Hlubinná abreaktivní psychoterapie Centrum psychoterapeutické pomoci PATRON, tel: 777 293 111

Na serveru Dáma.cz právě otvíráme Poradnu hlubinné abreaktivní psychoterapie. Dotazy pro Kláru vkládejte přímo v poradně.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se chcete v práci zviditelnit, podívejte se na svět pozitivníma očima. V tento den jste akční a prahnete po úspěchu. Pokud chcete povýšit, máte jedinečnou šanci na vítězství.…

Nejčtenější články

Doporučujeme