Metráček: Proč roli nezískala Šafránková, co má s filmem společného Popelka a co se stalo s Jitkou?

Metráček: Proč roli nezískala Šafránková, co má s filmem společného Popelka a co se stalo s Jitkou?

Téma dokonalé postavy je věčné. Svědčí o tom i český snímek Metráček natočený podle stejnojmenného románu spisovatele Stanislava Rudolfa, v němž dospívající Jitka řeší trable s nadváhou. Co jste o filmu možná nevěděla?

Kultovní Stanislav Rudolf

Populární Metráček aneb Nemožně tlustá holka, romantické Kopretiny pro zámeckou paní i napínavá Operace mé dcery jsou asi nejznámějšími knihami Stanislava Rudolfa, spisovatele a scenáristy, který by se letos dožil 90 let. Na sladkobolné dívčí romány pana Rudolfa se v 70. a 80. letech minulého století stály fronty a usínala u nich většina dnešních padesátnic a šedesátnic. Nešlo sice o náročnou literaturu, ale knihy se výborně četly a šly ve své době z ruky do ruky. Několika jeho knihám se dostalo i úspěšného filmového zpracování.

Doslova ikonickým a trochu nadčasovým je film Metráček, příběh o teenagerce s nadváhou, která se potýká nejen s mnoha kily navíc, ale i s prožíváním první lásky. Tu ve filmu ztvárnil tehdy mladičký, štíhlý a pohledný mladík Vítězslav Jandák. 

Šafránková roli v Metráčkovi nezískala. Jaké postavy ji nakonec proslavily? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Z Metráčka paní učitelkou

Hlavní roli nemotorného Metráčka skvěle zahrála mladičká Markéta Světlíková, dcera spisovatele a překladatele Eduarda Světlíka. Talentovaná herečka později zasvětila svůj život divadlu. Hrála v několika divadlech včetně slavného Semaforu, v 90. letech pak založila Divadlo dětí na Malé Straně v Praze a stále více se věnovala i pedagogické činnosti. Učila dramatické umění na základních uměleckých školách i na gymnáziu a založila také několik ochotnických souborů. Divadlo a učení herectví se stalo jejím osudem, ostatně měla jej po rodičích v krvi. Zajímavé je, že Markéta byla v mládí také výrazně sportovně založená, ostatně i to byl jeden z důvodů, proč „fortelná“ šestnáctiletá slečna atraktivní roli dostala. Pedagogické činnosti se věnuje dodnes.

Pokračování 3 / 5

Režisérovi se prý líbily její kotníky!

Proslýchá se, že si na atraktivní roli brousila mezi tisícovkami slečen zuby i křehká budoucí Popelka Libuška Šafránková avšak ta se pro roli statné a trochu nemotorné Jitky pochopitelně vůbec nehodila a roli nedostala. Režisér Pinkava si nakonec z pěti tisíců dívek vybral talentovanou Markétu, která musela kvůli roli dokonce přibrat! Ostatně i ve filmu není z pohledu dnešní doby nijak obézní. Režisérovi se údajně zamlouvaly nejen Markétiny herecké vlohy, ale i její nohy! Přesněji silnější kotníky typické pro korpulentnější ženské postavy, bonusem navíc byla i skutečnost, že šestnáctiletá Markéta aktivně sportovala, a dokonce se prý věnovala i vybíjené, která byla jedním z důležitých témat filmu.

Pokračování 4 / 5

V Metráčkovi zazářil i fešák z Popelky

Dnes již podsaditý, červenolící bývalý herec a politik Vítězslav Jandák ztvárnil ve filmu roli atleta Honzy. Na atletickém oválu a ve sportovním úboru tehdy působil velmi autenticky! První velká role mu pak otevřela cestu k řadě dalších, talentovaná Markéta to štěstí bohužel neměla. Vítězslav Jandák se pak dva roky po natáčení Metráčka dočkal nejen další role, ale i křehké vycházející hvězdy Libušky Šafránkové, a to v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde si spolu zahráli.

Pokračování 5 / 5

Metráček má i druhý díl! Věděla jste to?

Kniha Metráček aneb Nemožně tlustá holka má ještě druhý díl, který však není tolik známý jako první – jmenuje se Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy. Podsaditá Jitka zde studuje zdravotní školu a stále se přátelí s atletem Honzou, s chlapcem, který ji sice nazval Metráčkem, ale také ji přivedl ke sportu i k prvním sportovním úspěchům. Jitka pro vykutáleného sportovce, který na ni velmi naléhá, ukradne v nemocnici efedrin. Nechce ztratit jeho přízeň. Později ji však dohánějí výčitky a vše napravuje. Mezitím v nemocnici potká další svou lásku, vážně zraněného chlapce, o kterého se stará...

Pokud jste druhý díl nečetla a Metráčka máte ráda, doporučujeme se četbou na chvíli nostalgicky vrátit do dívčích let, kniha se čte lehoučce a rychle. Není složitá, je předvídatelná, ale má své velké dívčí „rudolfovské“ kouzlo.

Doporučujeme

Články odjinud