Mezinárodní den leváků: Služebníci ďábla, kteří byli násilím přeučováni! Co o nich možná nevíte? | Foto: iStock

Foto: iStock

Mezinárodní den leváků: Služebníci ďábla, kteří byli násilím přeučováni! Co o nich možná nevíte?

Právě dnes, 13. srpna, se po celém světě slaví Mezinárodní den leváků. Těm život často kladl do cesty mnoho nástrah. Věděla jste, že například přeučování levorukých žáků bylo v Československu oficiálně zrušeno až v druhé polovině minulého století?

Leváka lze rozpoznat už v děloze matky!

V populaci je přibližně 10 % leváků, kteří již u nás naštěstí nemusejí bojovat s žádnými restrikcemi vůči své vrozené preferenci, jako tomu bývalo v naší zemi, ale i v jiných kulturách dříve. Zajímavé je, že podle výzkumů se zatím zdá, že existují geny pravorukosti, nikoliv však levorukosti! „Ze zjištěného vyplývá, že existuje gen pro pravorukost, ale nikoliv gen pro levorukost. Když zdědíte gen pro pravorukost, budete téměř vždy pravákem, ale když nezdědíte gen pro pravorukost, vaše preference se může v jednotlivých směrech libovolně lišit nebo zůstat na půli cesty,“ uvádí v jedné ze svých knih Jane M. Healey, neuropsycholožka a odbornice na problematiku levorukosti. Podle ní je dokonce možné pozorovat preferenci pro levou ruku již v děloze!

Albert Einstein. Odmítaný génius přepsal fyzikální zákony. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Sám ďábel křtil prý levou rukou!

V dřívějších dobách to leváci neměli lehké. Levorukost byla v mnoha kulturách opředena temnými mýty. Církev věřila, že i sám ďábel byl levák a levou rukou křtil své stoupence! Levá strana zkrátka náležela zlu, a tak se i během čarodějnických procesů u obviněných pátralo po znaménkách či pihách na levé straně těla. Běda nebožákovi, který je tam měl. Levákům nefandil ani islám, kde je levá ruka považována za nečistou. Levorukost byla stigmatem také u Inuitů, v Číně, v Japonsku a mnoha dalších zemích a kulturách – leváky zde čekaly tvrdé a nelítostné restrikce. V Africe dokonce „napravovali“ leváctví poškozením levé ruky, například opařením, nešťastník byl pak nucen používat pravou.

Pokračování 3 / 6

Násilné přeučování u nás skončilo v roce 1967!

Zatímco v Československu bylo přeučování levorukých žáků oficiálně zrušeno rozhodnutím Ministerstva školství ČR až v roce 1967, v některých asijských a afrických zemích přeučování stále trvá! „V devatenáctém století a začátkem století dvacátého byly levoruké děti často bity, dokud se nenaučily používat pravou ruku. V některých afrických a asijských kulturách je levá ruka kvůli její roli v osobní hygieně doposud považována za špinavou...,“ uvádí neuropsycholožka Jane M. Healey. Odborníci poukazují na to, že se přeučováním narušuje přirozený vývoj nervové soustavy a proces může vést k řadě zdravotních komplikací. Ve hře je například koktání, poruchy učení a v případě velmi násilného přístupu i různé psychické poruchy.

Pokračování 4 / 6

Levorukost v číslech

  • Odborné publikace uvádějí, že 45 až 50 % dětí narozených levorukým rodičům bývá také levákem.
  • Je-li levákem pouze jeden rodič, pravděpodobnost leváctví klesá o polovinu.
  • V celosvětové populaci je přibližně 10 % leváků.
  • Mezi muži bývá víc leváků než mezi ženami.
  • Levorukost lze u mnoha dětí rozpoznat již ve třech letech.
  • Uvádí se že 1 % populace je ambidexterní, takoví jedinci dokážou dělat všechny činnosti stejně kvalitně oběma rukama, což údajně perfektně zvládal Leonardo da Vinci.

Pokračování 5 / 6

Levácké kuriozity

Není to tak dlouho, co ještě leváci bojovali s nepřízní nejrůznějších běžných činností a aktivit. Oškrábat brambory škrabkou pro praváky bylo téměř nemožné, psát inkoustovým perem znamenalo, že si napsaný text hřbetem ruky rovnou rozmazali. Nedařilo se jim ani otevírat konzervy nebo ustřihnout rovně papír. Po revoluci se u nás výrobky určené přímo pro leváky sice konečně začaly prodávat, oproti stejným věcem pro praváky však byly nesmyslně o dost dražší. Dodnes leváky trápí věci jako kroužkové bloky nebo židle se sklápěcími stolky, které jsou vždy napravo, radost jim neudělá ani hrneček s obrázkem, protože pokud ho drží v levé ruce, na obrázek nevidí.

Pokračování 6 / 6

Slavní leváci

Leváci tedy rozhodně nejsou méněcenní, ba právě naopak! Některé studie dokonce dokazují, že mívají vyšší IQ než praváci, tento fakt však zase jiné studie popírají. Co je ale nepopiratelné, je to, že mezi leváky najdeme více talentovaných a umělecky nadaných lidí. Seznam slavných leváků mluví sám za sebe, tady je jen jejich namátkový výběr: levákem byl Albert Einstein, Ronald Reagan, Charlie Chaplin, Greta Garbo, Henry Ford, Jimi Hendrix, královna Alžběta i princ Charles a William! Levákem byl i náš bývalý prezident Václav Havel nebo čeští sportovci, kteří jsou slavní i ve světě, jako je Martina Navrátilová, Petra Kvitová či Petr Čech.

Doporučujeme

Články odjinud