Počátek MDŽ: New York, 8. 3. 1908, stávka švadlen
Historie Mezinárodního dne žen se začala psát 8. března roku 1908 v New Yorku, kdy se nevídané množství švadlen vzbouřilo proti tehdejšímu postavení žen ve společnosti. V té době neměly volební právo, stejná hospodářská ani politická práva jako muži a jejich výdělky byly oproti mužům několikanásobně nižší.
Kde se vzal Mezinárodní den žen? Podívejte se na video:
O rok později se začal slavit první den žen. V roce 1910 byl na Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani oficiálně nazván jako svátek a nabral nové rozměry. Březen 1911 se nesl ve znamení velkých protestů za práva žen. Rakušané, Dánové, Němci a Švýcaři demonstrovali za rovnoprávnost všech žen. Požadovali, aby mohly být volené a mohly volit, aby měly právo pracovat a studovat a nebyly na pracovišti nijak diskriminovány. Protesty a boj za ženská práva probíhal několik let. Až roku 1917 po demonstracích v Petrohradu abdikoval car a zvolená prozatímní vláda schválila volební právo žen.
Další země po celém světě se postupně přidávaly k boji za ženská práva a měnily své zvyklosti. Organizace spojených národů (OSN) v roce 1975 stanovila 8. březen jako mezinárodně uznávaný svátek a dnes je známý téměř po celém světě.
Pokračování 2 / 5
Historie MDŽ u nás: Za socialismu rudé karafiáty a ručníky
České ženy se volebního práva dočkaly v roce 1920. Oslavy MDŽ probíhaly už za dob první republiky a byly inspirovány přístupem Sovětského svazu. Nejednalo se však o žádnou velkou slávu. Ta přišla až po roce 1946, kdy se z oslav MDŽ stala propaganda Komunistické strany Československa. Co se dávalo k MDŽ, si pamatuje téměř každý. Ženy dostávaly od svých manželů, kolegů a nadřízených červené karafiáty či ručníky. V tento den byla žena všude oslavována, děti měly pro své matky dárečky a paním učitelkám se recitovaly básničky. Každý rok bylo vybráno několik žen, které dostaly pozvánku na Pražský hrad, aby se setkaly s prezidentem a zástupci Komunistické strany. V televizi se vysílaly zábavné pořady určené k opěvování žen. Cílem bylo představit ženu jako velkou bojovnici za mír a socialismus.
Po r. 89 MDŽ zapomenut, obnoven až 2004
S pádem komunistického režimu v roce 1989 skončily také oslavy MDŽ. Svátek se přestal slavit a téměř se na něj zapomnělo. Když v roce 2004 podepsal Václav Klaus zákon o státních svátcích, který stanovuje 8. březen jako významný den, nestalo se nic zvláštního. Lidé byli z komunistických oslav natolik otrávení, že k opětovným masovým oslavám už nedošlo.
Pokračování 3 / 5
Kde a jak se slaví Mezinárodní den žen aneb Mužům vstup zakázán
Oslavy se konají téměř po celém světě. Výjimku netvoří ani Jižní Amerika, Afrika či některé asijské země. Někde je den oslav MDŽ stanoven jako oficiální svátek, jinde jde pouze o významný den. V Číně je to den, který se týká pouze žen, muži během něj nemají žádné úlevy. Také turecký a portugalský svátek MDŽ se slaví výhradně bez mužů. Ženy oslavují v noci bez přítomnosti mužského pohlaví, konají se velké párty a některé restaurace v tento den mají vstup mužů zakázaný. Obdobné oslavy probíhají také v Nepálu, Číně a na Madagaskaru.
Italské ženy dostávají symbolické žluté květy zvané mimóza. V Albánii je zvykem obdarovat ženu čokoládou. Mohutné oslavy v Rusku se nesou v duchu hodnotných darů – šperky, drahé parfémy a kabelky. Pokud by však ruská žena dostala k MDŽ vybavení do kuchyně, znamenalo by to pro ni urážku.
Pozadu nezůstávají ani další evropské země jako například Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Ukrajina a Balkán. I zde můžete spatřit podobné oslavy jako u nás.
Pokračování 4 / 5
Mezinárodní den žen v současném Česku
Pravdou je, že většina českých žen si Mezinárodní den žen spojuje s komunistickým režimem. Některé jej vnímají jako opravdovou oslavu na počest žen, jiné mu nemohou přijít na jméno. Vnímají to jako masovou komunistickou propagandu, hrané veselice mužů s kolegyněmi na pracovišti a povolené alkoholové popíjení.
Málokdo zná pravý cíl a důvod oslav. A možná proto se MDŽ u nás už moc neslaví a jedná se spíše o rodinnou záležitost, pokud vůbec. Ženám a matkám je bližší Den matek než Mezinárodní den žen. Každoročně druhou neděli v květnu tak můžete potěšit každou maminku hezkou květinou, čokoládou nebo drobným dárečkem.
Pokračování 5 / 5
Vhodný dárek k MDŽ
Každý zná svůj protějšek či kamarádku a ví, co jí udělá radost. Za minulého režimu se k MDŽ vždy daroval červený karafiát a ručníky nebo utěrky. Dnes se od této tradice upustilo, ovšem hezkou květinou žádnou ženu neurazíte. Darovat můžete také nějakou sladkost, dobrý čaj, kávu nebo třeba pistácie a jiné lepší oříšky. Kdo chce svůj výraz uznání více zdůraznit, neudělá chybu masáží, wellness, šperkem, parfémem nebo pěkným svetříkem.