Michal Viewegh: Historický román ani sci-fi nenapíši

17. 3. 2008
Michal Viewegh: Historický román ani sci-fi nenapíši
Je nejprodávanějším současným českým spisovatelem. A Michal Viewegh je také ten, jehož prózy jsou nejčastěji zfilmovány. Například Báječná léta pod psa nebo z poslední doby Účastníci zájezdu. Zajímá ho ale výhradně současnost.

"Jsou autoři, kteří píší dvě až tři knížky ročně, například to bývají detektivkáři. Já jednu ročně," říká Michal Viewegh. "Jedině vloni jsem udělal výjimku, že vyšly navíc Krátké pohádky pro unavené rodiče. Teď například píši Román pro muže, který vyjde na podzim. Honza Hřebejk také už dotočil film Nestyda podle mé knížky O manželství a sexu. A na příští rok chystám dílko s pracovním názvem Povídky o lásce. Vycházím vždycky ze současnosti. Že bych se pustil do historického románu nebo do sci-fi, o tom vůbec neuvažuji."

Slováci uvedou v Praze jeho novelu V Divadle Bez zábradlí se nyní koná 13. ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze a do května se jej zúčastní celkem šest profesionálních scén. Komorní divadlo z Martina uvede zítra, 6.března, dramatizaci Vieweghovy novely Andělé všedního dne. "Já ale nikdy nebudu dramatik," usmívá se autor. "Jednu divadelní hru jsem napsal v devadesátém roce a měl jsem na ni rozporuplný ohlas. I když píši filmové scénáře, tak mám pocit, že fušuji do něčeho, co přece jen není moje parketa, do dalších divadelních dramatizací se nechystám. Potěšilo mě, když se v Martině režisér Dodo Gombár rozhodl uvést moje Anděly všedního dne. Je vlastně o nás všech, kteří máme vymezený čas, ale navzdory tomu se chováme tak, jako bychom tu měli být věčně. Když jsem viděl toto představení v Martině, bylo chvílemi posmutnělé, i když je v něm také humor, ale chvílemi bylo v hledišti vysloveně mrazivé ticho. Doufám, že se ta atmosféra přenese zítra i do Divadla Bez zábradlí."

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nový pracovní týden už klepe na dveře a vy se na něj docela těšíte. Není divu. Pokud se nudíte, jdete si za lepší činností. Je pravda, že se nudit nebudete! Momentálně se moc rádi…

Nejčtenější články

Doporučujeme