Migréna: Nemoc s velkým M

Migréna: Nemoc s velkým M

Migréna stíhá v české kotlině zhruba 12 % lidí, respektive až 20 % žen a 7 % mužů. Nejčastěji o sobě dává vědět před třicátými narozeninami, dokáže si však počkat i do čtyřicítky. Za jejím výskytem stojí více faktorů; spustit ji dokáže i pestrý vzor na tapetách či nesprávně zvolené jídlo. Jak se s ní dohodnout na příměří?

Záchvat migrény se hlásí i několik hodin nebo dní dopředu. Během této fáze se často objevují poruchy nálady a koncentrace, nechuť k jídlu, podráždění nebo častější močení. Někdy může následovat aura – to je ta zajímavější, barvitější část záchvatu, kterou si ještě můžete docela užívat. Ochromující bolest totiž teprve sbírá síly k útoku. Pacienti auru nejčastěji popisují jako sluchové či optické přeludy. Někdo vidí „tekuté krystaly“, jinému se před očima vlní krajina, další má černé výpadky v zorném poli nebo popisuje zářivé světelné záblesky, jiný si „užívá“ zostřeného vnímání čichového či chuťového. Žádný z příznaků většinou netrvá déle než hodinu.

A přichází bolest, která dokáže vymazat všechny pěkné myšlenky. Ostrá, bodající, v jedné polovině hlavy. Bolí za okem, u kořene nosu, v dolní čelisti, za uchem, nad obočím… V několika málo případech může střídat strany jako hráči při volejbalovém zápasu, nebo dokonce zachvátit celou hlavu. Může se k vám chovat poměrně přívětivě; to pak od bolesti pomůže pár hodin spánku v tmavé, dobře větrané místnosti. Ale může se také chovat jako zlá čarodějnice a to vás pak napadá, jestli je lepší skočit z okna hned, nebo až po deseti minutách.

Ve skoku vám obyčejně zabrání záchvaty nevolnosti, které je třeba vyřešit ihned na toaletě. Ataka migrény může odeznít do několika hodin. Jde-li o horší stav, nejsou výjimkou ani 72hodinové maratony plné bolesti. Jakmile záchvat odezní, navrací se vše do původního pořádku. Přetrvává jen obrovský pocit únavy, poruchy koncentrace a někdy také nechuť k jídlu.

Spouštěčů je víc

Migrénu dokáže vyvolat kdeco – od bolestivých stavů v oblasti krční páteře, hlavy, v dutinách nebo čelistech přes emoční spouštěče (stres, úzkost, ale i emoce z druhé strany spektra) až po hormonální výkyvy (těhotenství, hormonální antikoncepce, menstruace), nedostatečný či „rozhozený“ spánek při cestování, jet-lag, změny počasí nebo silné optické vjemy (například stroboskop na diskotéce, ale i divoké pestré vzory na tapetách).

Spouštěči jsou rovněž některé potraviny. Chroničtí migrenici už vědí, že jim nedělá dobře, když to přeženou s červeným vínem, sýry, čokoládou, kávou, sladkými zákusky, i proč se mají obloukem vyhýbat čínským bistrům (kde se jako posilovač chuti často používá látka glutaman sodný, který dokáže vyvolat těžké záchvaty).

Dostaňte ji na kolena!

Migréně je dobré předcházet. Musíte se jen naučit rozpoznávat první příznaky. Jakmile se poučíte, co by mohlo tu vaši velkou M vyvolat a co můžete sami ovlivnit, snažte se to dostat pryč ze svého života. Jaké jsou nejlepší rady?

  • Pokud budete vědět, jaký lék na vaši migrénu zabírá, noste jej s sebou i jako psychologickou podporu.

Odstraníte tak částečně emoční vypětí a strach, že byste mohli zůstat bez pomoci.

  • Při záchvatu si dejte studený nebo teplý obklad na šíji a zadní část hlavy, na oči přiložte chladivou masku, odeberte se do klidné místnosti, zkuste uvolnit svaly a usnout.
  • Období mezi záchvaty využijte k nácviku relaxačních technik. Hodně pomáhá plavání – zapomeňte na styl „paní radová“, volte styly méně náročné pro krční páteř, nechte se unášet na hladině.
  • Při lehčích a méně častých migrenózních záchvatech pomáhá volně prodejný lék proti bolesti, například s kombinací kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu. Tato kombinace v jedné tabletě snižuje počet dalších přípravků potřebných ke zvládnutí bolesti.

Kdy pomůže lékař

I když toho sami můžete zvládnout hodně, na odborníka často také zbude něco k řešení. K praktickému lékaři či neurologovi se objednejte bez váhání, jestliže jste překročili padesátku a migréna se u vás objevila poprvé – mohlo by se totiž jednat o něco vážnějšího. Nenechávejte si pro sebe ani bolest hlavy vzniklou po námaze nebo sexuální aktivitě, stejně jako pokud se záchvaty zintenzivňují a intervaly mezi nimi zkracují.

„Jakmile máte pochybnosti o příčině bolestí, například jste-li po úrazu hlavy nebo páteře, s návštěvou lékaře neváhejte,“ doporučuje MUDr. Věra Peterová, CSc., z Polikliniky I. P. Pavlova v Praze. A rada na závěr: Jakmile zjistíte, že léky proti bolesti užíváte často bez valného účinku, obraťte se na neurologa. „Ušije“ vám léčbu „na míru“ přesně podle vašich obtíží. S receptem do lékárny

Jaké léky vám může odborník předepsat? Například ty ze skupiny triptanů. Účinná látka působí přímo na stahování cévek v mozku, řeší tedy přímo příčinu migrénového záchvatu. Navíc tyto léky pomáhají zmírňovat nevolnost. Čím dříve se užijí, tím blíž je k úlevě. Triptany jsou k dostání ve formě tabletek nebo jako nosní sprej – účinná látka jde přímo k zasaženému místu a elegantně při tom obejde trávení. Někteří pacienti pak užívají ergotamin – jde o látku, která stejně jako triptany působí na stahování cévek v mozku. V kombinaci s léky proti bolesti některým nemocným pomáhá dexamethason – kortikosteroid, který zmírňuje zánět. Má však poměrně dost nežádoucích účinků, proto by neměl být užíván příliš dlouho a často. Látky, které mění chemické poměry v mozku, se nazývají tricyklická antidepresiva. Dokáží předcházet záchvatům migrény, a to bez ohledu na to, zda zároveň trpíte depresí, nebo ne. Betablokátory se užívají k léčbě vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních obtíží. U některých pacientů dokáží snížit počet a sílu záchvatů migrény. Léky proti nevolnosti (často ve formě čípků) pomáhají zmírnit potíže provázející záchvaty.

Uvařte si jídlo proti migréně!

„Jídla pro migreniky by měla být z jednoduchých potravin, nic nákladného, žádné ostré omáčky, žádný glutaman, masox, konzervanty, barviva, kečupy, zralé sýry, ryby, hrášek, ořechy ani čokoláda. Co udělá migrenikovi dobře? Doporučila bych něco jako dušené nebo pečené přírodní kuřecí maso. Opatrnost bych zachovala u koření. Optimální potravou by byla příloha z čistě žitné mouky, vařené brambory, rýže, k pití čistá voda nebo bylinkové čaje. Zelenina by měla být upravena vařením či dušením, ochucená petrželkou. Z ovoce pak optimálně banán,“ dodává lékařka.

Dva recepty proti migréně

Rozmarýnové brambory s opečenou kořenovou zeleninou

INGREDIENCE: 3 kg brambor, 3 hlavičky česneku, 0,5 kg mrkve, 0,5 kg pastiňáku, 1/2 svazku rozmarýnu, 5 ml oleje sůl, pepř dle chuti

POSTUP: Brambory i se slupkou důkladně omyjeme pod tekoucí vodou. Nakrájíme na měsíčky. Kořenovou zeleninu omyjeme, oškrábeme a nakrájíme na pravidelné klínky. Společně s bramborami promícháme s olejem, solí, pepřem, rozmarýnem a vsypeme na pekáč vyložený papírem na pečení. Pečeme 45 minut v troubě předehřáté na 185 °C.

Krkovice s rýží a grilovanou cuketou

INGREDIENCE: 1 kg vepřové krkovice, 1/2 svazku rozmarýnu, 100 ml rostlinného oleje, 1 kg cukety, 0,3 l vývaru, lžička cukru, čerstvé bylinky na posypání, sůl, pepř, dle chuti vařená rýže jako druhá příloha

POSTUP: Maso očistíme, nakrájíme a naklepeme na 1,5 cm vysoké plátky. Rozmarýnové lístky stáhneme ze stonků přímo do misky s olejem, přidáme sůl, pepř, důkladně promícháme a vzniklou směsí potřeme maso. Okořeněné jej opékáme na rozpálené pánvi 2 minuty z každé strany a následně přemístíme do pekáče. Do výpeku vsypeme cukr a vlijeme vývar. Tekutinu necháme z poloviny vypařit a vzniklou omáčkou přelijeme maso v pekáči. Maso dopékáme v troubě předehřáté na 180 °C do změknutí. Cuketu nasekáme na 0,5 cm silná půlkolečka. Pánev rozpálíme na maximum a plátky cukety postupně opékáme do hněda. Ogrilované plátky cukety osolíme, opepříme a dochutíme čerstvě nasekanými bylinkami (pažitka, petrželka, koriandr apod.).

Doporučujeme

Články odjinud