Mikuláše s čertem si domů nezvěte. Psychologové varují, že to dětem ublíží

5. 12. 2019
Stanice tramvají, nástěnky v obchodech i na internetu už zase zaplnily inzeráty čertů a Mikulášů, kteří nabízejí, že přijdou k vám domů obdarovat, ale i vystrašit vaše děti. Než je pozvete, pořádně to promyslete, svým dětem totiž můžete pěkně ublížit.

Psychické problémy, nadměrná úzkost nebo trauma vedoucí ke koktání. To může být cena, kterou děti zaplatí za zdánlivě nevinné strašení Mikulášem a jeho kumpány. Psychologové proto radí (pro mnohé rodiče překvapivě): Domů si je rozhodně nezvěte. "Setkání s čertem, zvláště kdyby je dokonce fyzicky trestal či je strkal do pytle, je může dlouhodobě traumatizovat," řekla psycholožka Zora Dušková.

Dítě se může stát ještě bojácnějším, mohou ho trápit noční můry či třeba začne koktat. Za největší chybu přitom považují odborníci to, že rodiče dopustí, aby čertovská exekuce probíhala přímo doma. Dítě se doma cítí bezpečně a rodičům věří, že právě domov pro něj ochrání před podobnými vlivy. Zvláště hroziví jsou pak čerti opilí.

Zdá se, že moc dobrým nápadem není ani čertovský průvod. Velcí a skutečně strašidelní čerti zvaní krampušáci k nám dorazili z Rakouska, kde mají slavnosti čertů velkou tradici například kolem Salzburgu. Krampuslauf, jak se pochod jmenuje, představí desítky až stovky čertů, kteří bývají skutečně děsiví, a v ten moment je těžké přesvědčit dítě, že je to jen jako. Každopádně, už chodí třeba i v Brně. Tak si dejte pozor, kam se půjdete na čerty a Mikuláše podívat. 
Jak krampušáci vypadají? Mrkněte do galerie v úvodu článku. 

Strach a trapno

K nám domů proto Mikuláš a čerti nepřišli nikdy, ostatně sama si pamatuju, jak strašidelná a zároveň tak trochu trapná vždycky byla jejich návštěva v době, kdy jsem byla dítě. Nejdřív jsem se strašně bála, pak mi došlo, že Mikulášem je Jirka Janoušek ze sousedství, před kterým jsem se pro změnu strašně styděla. Nakonec jsem mu jako snaživá holčička i něco zarecitovala, zatímco čert chrastil řetězem a moje mladší sestra zoufale naříkala zalezlá pod konferenčním stolkem.

Na rozdíl od Mikuláše postavy Ježíška se děti nebojí. Psychologové však upozorňují, že jim do zažitých představ vnáší zmatek postava Santa Clause, která se objevuje například v reklamách, v nichž se přitom hovoří o Ježíškovi. Možná stojí za to vysvětlit dětem, kde se tyto postavy vzaly a že se s Vánoci v různých částech světa pojí odlišné legendy.

 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na sklonku týdne vytřete nadřízenému i nevěřícím kolegům zrak. Měli z vás legraci, ale vaše nadstandardními výkony je nenechávají chladnými. Obdivují vás a najednou vám přejí vše nejlepší,…

Nejčtenější články

Doporučujeme