Milionář z chatrče

25. 2. 2009
Milionář z chatrče
V televizních studiu indické verze soutěže “Chcete být milionářem”?” nastává okamžik pravdy. Osmnáctiletý sirotek z bombajského slumu Jamal Malik stojí tváří v tvář přeplněnému publiku a ostrým světlům ve studiu a chystá se zodpovědět poslední otázku, která ho dělí od výhry 20 miliónů rupií.

Moderátor soutěže Prem Kumar ale nadšení diváků z mladého, chudého soutěžícího nesdílí. I on si musel vyšlapat cestičku k úspěchu ze špinavých ulic a myšlenka, že by se měl o svoji slávu v soutěži dělit s někým podobným, mu je silně proti srsti. Odmítá věřit, že dítě se slumu může znát všechny odpovědi, a proto zavolá policii, která Jamala po skončení vysílání zatkne, aby ho usvědčila, že v soutěži podvádí. A přitom Jamala dělí jen jedna noc od možné výhry.

Místo klidného spánku však stráví noc na policii, kde je tvrdě vyslýchán. Vyšetřovatelé s údivem zjistí, že je Jamal stejně jako ostatní překvapen, že se v soutěži dostal tak daleko. Jednu po druhé musí znovu zodpovědět všechny otázky, při čemž vysvětluje, jak uhodl správnou odpověď. S přibývajícími odpověďmi se začíná spojovat jeho výjimečný život.

Jamalův příběh je vyprávění ze současné Indie. Poté, co byla jeho matka zabita při náboženském povstání, vyrůstal se svým starším bratrem Salimem na ulicích chudinského předměstí Bombaje. Zde potkal také osiřelou dívku Latiku, o kterou se staral a jak rostli, jejich přátelství se změnilo v lásku.

Složité dětství prožité na nejchudších okrajích velkoměsta nezakalilo Jamalovu dobrosrdečnou povahu. Ale jeho bratr Salim toužil po moci a bohatství. S přibývajícím věkem napětí a rivalita mezi bratry rostla, až vyústila ve zradu, která naše tři kamarády rozdělí a způsobí, že Jamal ztratí Latiku právě ve chvíli, kdy si uvědomí, že ji hluboce miluje. Když ji znovu najde, vše je nezvratně změněno. Salim pracuje pro zlodějský gang, jehož vůdce se s Latikou oženil. Jamal dá všechno všanc, aby svoji životní lásku osvobodil, ale místo toho ji i svého bratra ztratí znovu.

I přes původní nevoli je vyšetřující inspektor pohlcen Jamalovým příběhem a pomalu začne věřit, že tohle “štěně z předměstí” říká pravdu. Na konci výslechu se všichni dozvíme pravý důvod, proč se Jamal do soutěže přihlásil. Inspektor, který Jamalovi jeho příběh uvěřil, ho pošle zpět, aby ve hře zodpověděl závěrečnou otázku...

Jeho neuvěřitelné vystoupení v soutěži a následné zatčení se přes noc stane mediální senzací. Díky tomu ho na druhé straně velkoměsta vidí v televizi bratr Salim a ztracená láska Latika. Salim, otřesen nečekaným objevem a vědom si svého podílu viny na celé situaci, osvobodí Latiku z područí jejího násilného manžela. Latika se vydá přes celé město, aby zastihla Jamala v televizním studiu, který se tam právě vrátil, aby dokončil soutěž. Osud tomu ale chce, že Latika uvízne v dopravní zácpě.

Celá India s napětím sleduje Jamalovo závěrečné vystoupení v soutěži. Ten požádá o pomoc přítele na telefonu a vytočí jediné číslo, které si z hlavy pamatuje – mobil svého bratra. Telefon, který dal Salim při útěku Latice, zvoní... A Latika ho zvedne. Konečně jsou milenci spolu....

Připravte se na to, že Milionář z chatrče ve vás najde emoce, o kterých jste třeba ani nevěděli, že je ještě máte. Čerstvý držitel čtyř Zlatých glóbů (za nejlepší film, scénář, režii a původní hudbu) je právem pasován na černého koně letošních Oscarů. Česká kina promítají toto drama od 26. února 2009.

foto: archiv Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bohužel nyní máte co do činění s nervózně prskajícím Marsem, který svou kvadraturou zadělává na stres a napětí. Spousta rozličných vjemů je pro vaši pokojnou duši zátěž, tudíž jednáte…

Nejčtenější články

Články odjinud