Milujete zimní sporty, ale bojíte se úrazů? Víme, jak jim předejít

Milujete zimní sporty, ale bojíte se úrazů? Víme, jak jim předejít

Období zimních radovánek je v plném proudu. Pokud se chystáte na hory, tak se určitě těšíte i na sjezdovky, běžky, sáňkování a další zimní sporty. Při nich může dojít nejen k úrazům, ale i jiným zdravotním nepříjemnostem. Jak jim předejít?

Bezpečí na prvním místě

Hlavně na svahu nezapomínejte na pořádnou výbavu, která vás má chránit před úrazy. Helma je samozřejmostí, možná jste ale nevěděla, že byste měla myslet i na ochranu páteře. Předtím, než vyrazíte na hory, tak nechte provést údržbu lyží či snowboardu a seřiďte vázání na aktuální váhu, která se od loňska mohla změnit. Pokud se chystáte s dětmi na led, tak jim kromě helmy a rukavic dejte také chrániče kolen a loktů. V případě návštěvy zamrzlých rybníků a jiných přírodních kluzišť se přesvědčte o dostatečné síle a pevnosti ledu.

Víte, jak poskytnou první pomoc dítěti při úrazu hlavy? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Oblečení vrstvěte

Na horách se mnohdy mění počasí z minuty na minutu a na to je třeba myslet. I když svítí sluníčko, přibalte si na výlet vrstvu navíc pro případ, že začne chumelit. „Je rozhodně lepší vzít si na hory lehčí bundu a pod ni zateplovací vrstvu, než mít jen jednu hodně teplou bundu. Vrstvení je univerzálnější, více se hodí do našich podmínek, vzhledem k tomu, že jeden den tu máme přes zimu minus 10 stupňů, a druhý den je nad nulou. Nákup spodních vrstev navíc vyjde levněji,“ radí Jiří Fidrant ze společnosti Norská móda. Pro spodní vrstvu je ideální merino vlna, která dokáže reagovat na vnější teplotu a dle toho vás hřeje, když je zima, a chladí, když se naopak oteplí.

Pokračování 3 / 5

Nepřetěžujte klouby

V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu, tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů pak zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů. Pokud je však sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu vlivu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu.

„Pro správné fungování kloubů je nesmírně důležitá stabilita, kterou zajišťují vazy a svaly, které kloub obklopují. Proto je zásadní před sportovní aktivitou tyto svaly na zátěž připravit, to znamená zahřát, protáhnout, aby pak při pohybu nedošlo k jejich nerovnoměrnému zatížení a ztrátě správné funkce,“ radí ortoped MUDr. Róbert Pituch. Také bezprostředně po sportování, kdy jsou svaly zahřáté, je protáhněte.

Pokračování 4 / 5

Pozor na ostré slunce

Nezapomeňte, že s nadmořskou výškou roste také intenzita nebezpečného UV záření. Vybavte se tedy kvalitním krémem s vysokým ochranným faktorem 50, (chránícím před UVA a UVB slunečním zářením). Aplikujte na kůži, která bude vystavena slunci, 30 minut před plánovanými outdoorovými aktivitami. Lze jej použít i pod nebo na běžný krém.

Neviditelné paprsky navíc ohrožují nejen naši pokožku, ale také zrak, proto by ochranné sportovní brýle, které při sportu používáte, měly mít zároveň kvalitní UV filtr. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UVA i UVB zářením. Doporučený je UV 400,“ říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává, že by skla neměla být úplně tmavá. Způsobují totiž, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Při pobytu na intenzivním horském slunci se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent.

Pokračování 5 / 5

Chraňte se před mrazem

Nízké teploty mohou poškodit pokožku, proto ji nezapomeňte chránit vhodnými přípravky, nejlépe hutným zimním krémem. Mráz pak může podráždit oči. „Mráz a vítr zvyšují odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka a v extrémních případech mohou způsobit narušení povrchu oka – rohovky. Nehledě na nepříjemné subjektivní potíže, jako je pálení, řezání, také zvyšují sklon ke vzniku zánětu spojivek i rohovky, protože nefunguje dezinfekční funkce slz, které necirkulují,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová. To je další důvod, proč při outdoorových aktivitách nasadit zmiňované ochranné brýle. Pokud se potřebujete zahřát, tak pijte teplé nápoje, ale bez alkoholu.

Doporučujeme

Články odjinud