Zpěvák Miro Žbirka zemřel na zápal plic. Milovníkovi Beatles bylo 69 let

10. 11. 2021
Ve středu 10. listopadu zaskočila hudební svět smutná zpráva. Odešla výrazná tvář česko-slovenské hudební scény, zpěvák Miroslav Žbirka, autor mnoha známých hitů. Podívejte se na video o jeho životě a kariéře v úvodu článku.

S angličtinou v krvi

Miro Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, jeho otec byl Slovák, matka Angličanka, kteří se po 2. světové válce usadili v Bratislavě. Matka učila Mira anglicky a podporovala ho i v hudbě, k níž ho přivedli starší bratři Jason a Tony. Ti milovali zahraniční hudbu a nové hudební směry, se kterými během hraní svých oblíbených skladeb seznámili i Mira. Díky nim se k Mirovi dostaly kapely jako Rolling Stones a především The Beatles, jež miloval, a kteří výrazně ovlivnili jeho tvorbu.

Po krátkých peripetiích v Orchestrech Gustava Broma a Gustava Offermana spoluzaložil Miro Žbirka kapelu Modus. První velkou cenu si s kapelou odnesl v roce 1977, kdy vyhrál spolu s Marikou Gombitovou a Jánem Lehotským Zlatou bratislavskou lyru s hitem Úsmev. V začátcích sólové kariéry si pak Miroslav Žbirka vyzpíval zlatou příčku na mezinárodním festivalu v rakouském Villachu.

Jaký byl život Miroslava Žbirky? Podívejte se na video v úvodu článku.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Milí Berani, měli byste se držet zkrátka a neutrácet. Při pohledu na bankovní účet zjistíte, že na tom nejste úplně ideálně. Pakliže chcete zabránit katastrofě, začněte šetřit. I když je…