Miroslav Horníček: Herec, geniální vypravěč a komediant by oslavil 100 let!

Miroslav Horníček: Herec, geniální vypravěč a komediant by oslavil 100 let!

Pro komedianty byl spíše intelektuálem, pro intelektuály zase komediant. Jedno je jisté. Byl vynikající ve všech svých rolích, ať už herecké, vypravěčské nebo spisovatelské. Uměl rozesmát i pohladit duši, jeho humor byl laskavý a inteligentní, jednoduše nezapomenutelný. Mnozí o něm prohlašovali, že dokázal v lidech probouzet jen to dobré.

Neměl herecké vzdělání

Narodil se 10. listopadu 1918, několik dnů po vzniku samostatného Československa. A stejně jako naše republika i Miroslav Horníček by právě teď oslavil stovku. Už na reálce založil Studentský avantgardní kolektiv a ochotničil. Herecké vzdělání neměl, rodiče pracovali v textilní fabrice a prý s ním měli dost starostí. Nebavilo ho učení, dokonce opakoval tercii. Už v téhle době se u něj ale projevovaly komediantské vlohy a neustále dostával ředitelské důtky.

Odmaturoval a začal pracovat jako úředník v plzeňské nemocnici, ale už v roce 1941 odešel do Městského divadla v Plzni. Po válce přešel do Prahy, kde hrál v divadle Větrník a později v Divadle satiry. V polovině padesátých let se potkal s Janem Werichem a šest let spolu hráli v divadle ABC. Zasloužil se i o vznik divadla Semafor, kde byl od roku 1965 do roku 1968.

Pokračování 2 / 4

Byl velmi všestranný

Angažmá měl i v Hudebním divadle v Karlíně a od roku 1970 měl především svoje autorská divadelní vystoupení, televizní recitály. Asi největší popularitu mu přinesly jeho Hovory H. V nich pokračoval ještě po sametové revoluci v roce 1990–1991. Mimořádně zdařilá byla jeho spolupráce s Milošem Kopeckým.

Horníček se brzo projevil velmi všestranně. Byl výborný herec, ale taky režisér, výtvarník či spisovatel. Napsal řadu cestopisů a komedií. Proslavil se v televizním seriálu Byli jednou dva písaři a on sám si této role vážil nejvíc. Vynikající byl i ve filmu Kam čert nemůže.

Pokračování 3 / 4

Ztratil jediného syna

Jeho humorné hlášky zdomácněly a dodnes mezi lidmi kolují. Například: "Je těžké být debilem, protože konkurence je veliká. Život začíná, když chcípne pes a děti vypadnou z domu." Humor považoval za koření, bez kterého se člověk neobejde, a tvrdil, že je to taky jediný způsob, jak propašovat mládí do pozdního věku.

Humoru měl sice na rozdávání, v soukromém životě však přišly i slzy. Celý život prožil s manželkou Bělou, se kterou měli jediného syna. Studoval FAMU a na konci roku 1970 se přijel podívat na natáčení seriálu Byli jednou dva písaři. Během natáčení se nešťastnou náhodou utopil, bylo mu pouhých třiatřicet let. Údajně za smrt mohl epileptický záchvat. 

Pokračování 4 / 4

Hledal útěchu na chalupě

Jeho smrt nesl Horníček těžce a nemohl se s ní až do konce života vyrovnat. Přesto i nadále pracoval naplno a na dlouhé roky jezdil hledat útěchu na chalupu do Kytlic, kousek od Nového Boru. Právě tady našel svůj druhý domov. Když zemřela v roce 1999 jeho žena Běla, jezdil tam sám. Po jeho smrti vyšlo najevo, že v roce 2001 se chtěl podruhé oženit s utajovanou přítelkyní.

Ke konci života byl Horníček už velmi nemocný, prodělal řadu mozkových i srdečních příhod a nakonec se o něj staral lékař Mareš. Miroslav Horníček zemřel 15. února 2003 a pohřbený je spolu s manželkou a synem právě v Kytlicích. K jeho stému výročí narození vyšel nedávno komplet CD nazvaný Dobře odtajněný Horníček, který shrnuje umělcův odkaz v mluveném slově.

Doporučujeme

Články odjinud