Miroslav Horníček: Herec, geniální vypravěč a komediant by oslavil 100 let!

9. 11. 2018
Miroslav Horníček: Herec, geniální vypravěč a komediant by oslavil 100 let!
Pro komedianty byl spíše intelektuálem, pro intelektuály zase komediant. Jedno je jisté. Byl vynikající ve všech svých rolích, ať už herecké, vypravěčské nebo spisovatelské. Uměl rozesmát i pohladit duši, jeho humor byl laskavý a inteligentní, jednoduše nezapomenutelný. Mnozí o něm prohlašovali, že dokázal v lidech probouzet jen to dobré.

Neměl herecké vzdělání

Narodil se 10. listopadu 1918, několik dnů po vzniku samostatného Československa. A stejně jako naše republika i Miroslav Horníček by právě teď oslavil stovku. Už na reálce založil Studentský avantgardní kolektiv a ochotničil. Herecké vzdělání neměl, rodiče pracovali v textilní fabrice a prý s ním měli dost starostí. Nebavilo ho učení, dokonce opakoval tercii. Už v téhle době se u něj ale projevovaly komediantské vlohy a neustále dostával ředitelské důtky.

Odmaturoval a začal pracovat jako úředník v plzeňské nemocnici, ale už v roce 1941 odešel do Městského divadla v Plzni. Po válce přešel do Prahy, kde hrál v divadle Větrník a později v Divadle satiry. V polovině padesátých let se potkal s Janem Werichem a šest let spolu hráli v divadle ABC. Zasloužil se i o vznik divadla Semafor, kde byl od roku 1965 do roku 1968.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Příliv energie je znatelný, proto ho maximálně využijete. Zaměříte se na pracovní výkonnost, která je každým dnem lepší. V lásce máte štěstí na sympatické protějšky, ale vaše srdce patří…