Místo slasti smutek a pláč po sexu? Na vině nemusí být jen zmařený orgasmus | Foto: iStock

Foto: iStock

Místo slasti smutek a pláč po sexu? Na vině nemusí být jen zmařený orgasmus

Má být slastným završením sexuálních hrátek. Někdy se ale euforie nedostaví. Kromě toho, že orgasmus může být „nic moc“, může vás zaplavit i smutek. Takové pocity vás i vašeho partnera pravděpodobně dostanou do rozpaků a pak se ptáte sama sebe, co se vlastně pokazilo.

Postsex blues

Nejde o výčitky po neuváženém románku. Smutek, kterému se říká postsex blues, se dostavuje i v intimních chvilkách s partnerem, kterého milujete. „Špatný orgasmus je definován jako sexuální zážitek, který v člověku zanechává neuspokojení, nenaplnění a nepříjemný pocit. Tento typ prožitku může být v rozmezí od mírného nepohodlí až po extrémní fyzickou bolest nebo emocionální strádání,“ vysvětluje Michal Večeřa z e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz. Jistí psychologové pak zkoumali sexuální zážitky více než 200 žen a každá třetí z nich přiznala, že měla alespoň jednou za život špatnou náladu po sexu. Nejde tedy až o tolik vzácný jev.

Se sex expertkou o ženské sexualitě a schopnosti dosahovat orgasmu. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Proč se to děje

K nepovedenému orgasmu nejčastěji dochází tehdy, když na sex jednoduše nemáte zrovna náladu a tlačíte moc na pilu. Někdy je to i urputná snaha za každou cenu při souloži dosáhnout vyvrcholení, které je bráno jako ukazatel kvalitního sexu. Přitom ne vždycky tomu tak musí být. Sex může být pro nás krásným zážitkem i bez onoho vrcholu.

V některých případech se ale dostaví smutek, deprese nebo i plačtivost naprosto bezdůvodně. Jde o takzvanou postkoitální dysforii a postihuje nejen ženy, ale i muže. Zatím se přesně neví, co tento stav způsobuje. Určitou roli můžou sehrát genetické dispozice, psychické potíže nebo i hormony. Během sexu se totiž vyplavuje velké množství hormonů, jejichž hladina po orgasmu rychle klesne. To může vést k nepříjemným pocitům.

Pokračování 3 / 5

Když to bolí

Kromě špatné nálady můžete při orgasmu pociťovat fyzickou bolest. Na vině může být sexuální dysfunkce nebo specifické okolnosti, jako neschopnost se dostatečně vzrušit, příliš dlouhý sex nebo únava a duševní vyčerpání. Mezi další důvody patří endometrióza nebo pánevní zánětlivé onemocnění, které ovlivňuje vzrušení a ztěžuje dosahování orgasmu. Častým viníkem jsou i psychiatrické problémy jako deprese nebo úzkost.

Pokračování 4 / 5

Co s tím

Pokud vás prožívání bolesti během pohlavního styku nebo pocity viny a depresivní stavy po styku trápí, určitě své potíže proberte s lékařem. V některých případech lze předepsat léky, které mohou snížit nepříjemné pocity a zlepšit úroveň vzrušení. Další možností je kognitivně-behaviorální terapie nebo párové poradenství, které řeší psychologické příčiny. Pamatujte, že špatný orgasmus nemusí znamenat konec vašeho sexuálního života. Díky správné terapii a komunikaci si můžete stále užívat skvělé sexuální zážitky, i když někdy nejsou dokonalé.

Pokračování 5 / 5

Nestyďte se o tom mluvit

Když se dostaví místo očekávané slasti a příjemného uvolnění bolest či špatná nálada, dokáže to pěkně rozhodit. Nemusíte se ale kvůli tomu cítit provinile. S partnerem si o tom normálně promluvte a vysvětlete mu, co se s vámi děje. I když postkoitální dysforie odezní během pár minut, partnerský vztah může negativně ovlivnit trvale. Věnujte velkou pozornost dohře. Po sexu si povídejte, líbejte a mazlete se spolu. To umocní vaše partnerské pouto a sníží negativní pocity.

Doporučujeme

Články odjinud