Mistrovství republiky v luštění sudoku je bránou do Indie

13. 2. 2008
Mistrovství republiky v luštění sudoku je bránou do Indie
Na týdenní pobyt v indickém státě Goa ve společnosti nejlogičtěji uvažujících „mozků“ světa se mohou těšit úspěšní účastníci nadcházejícího Airwaves Mistrovství republiky v luštění sudoku 2008. V neděli 24. února v 9:30 vypukne v sále Semilasso v brněnském Králově Poli sledované klání, při kterém se střetne zhruba stovka luštitelů z Česka i Slovenska. Na domácí mistrovství byli pozváni úspěšní řešitelé z přeborů Grand Prix za loňský rok, tři nejlepší hráči v Sudoku lize za každý měsíc v roce 2007 a padesátka nejlepších z nominace, která trvá do 10. února na www.sudoku-league.com.

Na šampionátu se budou luštit kromě běžných 9 x 9 i další druhy hádanek – diagonální, nepravidelné, součtové, liché a sudé sudoku a rovněž úplně nové formáty. „Průběh mistrovství bude v zásadě podobný jako loni, novinkou bude soutěž na čas,“ popisuje Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku 2007. „Velice nás povzbudil mimořádný úspěch loňského mistrovství světa v Praze. Chceme, aby do Indie odletěli skutečně ti nejlepší. I proto lze národní šampionát označit za mimořádně náročný.“

Zmiňované loňské Mistrovství světa v luštění v sudoku, které proběhlo v pražském Top Hotelu, neznamenalo kumulaci a následný útlum zájmu o tento druh logických hádanek. V celé republice jsou organizátoři i letos konfrontování s množstvím nových luštitelů. Aby bylo možné vyhovět poptávce, došlo rozhodnutím Svazu českých hádankářů a křížovkářů k rozšíření počtů republikových přeborů bez jakýchkoliv limitů účasti.

Mezi již potvrzenými účastníky českého šampionátu nechybějí osvědčená jména z minulých ročníků, stejně jako sextet reprezentantů z MS v Praze: Jana Tylová, držitelka historicky prvního titulu mistryně světa v luštění sudoku 2006 z Itálie, Pavel Pellar, mladičký Jakub Ondroušek, Vendula Šíchová, Robert Babilon a Petr Nepovím. Pořadatelé ovšem upozorňují na sílící konkurenci například v podobě vítězů jednotlivých přeborů. Mezi ně patří namátkou Jan Novotný a Jakub Hrazdira.

Publikum v brněnském Semilassu i diváci na internetu, kam bude celý šampionát přenášen, se tak mohou těšit na souboj s dramatickým průběhem a otevřeným koncem. Ostatně letenka na 3. Mistrovství světa v luštění sudoku v Goa je lákavou výhrou. Akce proběhne od 14. do 18. dubna a titul bude obhajovat americký reprezentant Thomas Snyder. Organizátoři potvrdili účast luštitelů z více než 20 zemí světa a česká výprava bude opět patřit k favoritům v individuální soutěži i mezi týmy.

Partnery Airwaves Mistrovství republiky v luštění sudoku 2008 jsou Airwaves, Mantila, Romapol a vydavatelství KIRA.

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně přeloženo - očíslování). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam jej v roce 1984 přivezlo nakladatelství Nikoli. O skutečnou expanzi se postaral o pár let později Novozélanďan Wayne Gould, jenž vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy a přesvědčil proslulé noviny Daily Telegraph, The Guardian, Daily Mail a Die Zeit, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly. Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji – až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku – latinský čtverec – pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.

Cílem hry sudoku je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.

zdroj: Smart Communication s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jdete si hrdě za svým cílem a chcete dosáhnout na ty nejcennější mety. Nepovídejte, že je všechno jen černobílé! Zkuste se uvolnit a inspirovat! Pokud se vám podaří oslovit skvělým nápadem…

Nejčtenější články

Doporučujeme