Mléčné produkty léčí i zkrášlují - recept na domácí kosmetiku

12. 12. 2013
Mléčné produkty léčí i zkrášlují - recept na domácí kosmetiku
Víte, že mléčně produkty mají blahodárné účinky na naše zdraví i krásu? Tak proč nezkusit mléčnou terapii...

Podmáslí

Podmáslí je bohaté na vitaminy skupiny B, lecitin a vápník. Podporuje trávení, zdravou střevní mikroflóru a snižuje riziko onemocnění žaludku a střev.

Podmáslí zklidňuje podrážděný žaludek

Podmáslí obsahuje alkalické látky, které výborně pomáhají utišit podrážděný žaludek. Při nevolnosti a křečích popíjíme podmáslí (pokojové teploty) po douškách během celého dne.

Koupel a obklady chladí a regenerují nemocnou pokožku

Podmáslí můžeme aplikovat i zevně. Koupel v podmáslí pomáhá při lehkém spálení od slunce. Rovněž otoky a lehká zčervenání můžeme potírat podmáslím. Na základě zklidňujícího účinku ustupuje bolest, svědění i otok.

Koupel z podmáslí

Potřebujeme: 1 litr podmáslí Postup: Podmáslí vlijeme do horké vody ve vaně. Koupel by měla trvat 20 minut.

Kosmetika z podmáslí

Podmáslí nám vyhladí pleť

Domácí pleťové mléko

Potřebujeme: 2 polévkové lžíce podmáslí Postup: Podmáslí naneseme na očištěnou pokožku a jemnými krouživými pohyby si ho vmasírujeme do kůže obličeje a dekoltu. Neoplachujeme.

Bylinkové pleťové mléko

Potřebujeme: 120 ml podmáslí, 1 lžičku květů levandule, 1 lžičku květů měsíčku lékařského Postup: Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s bylinkami po dobu 30 minut. Pak odstavíme a ještě 15 minut necháme louhovat. Poté scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováváme v ledničce. Tento kosmetický přípravek vydrží asi týden.

Tvaroh

Tvaroh je cenným zdrojem vápníku. Tento produkt je také výborným prostředkem na výrobu obkladů, zábalů či pleťových masek.

Tvarohový zábal uleví od nachlazení

Tento druh zábalu můžeme používat při kašli, chrapotu a zánětech všeho druhu. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení, čímž začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok, povzbudí prokrvení.

Jak na to?

Připravíme si ho tak, že 1 vaničku netučného tvarohu natřeme asi v 0,5 centimetrové vrstvě na lněný nebo bavlněný šátek, ten zabalíme a položíme na prsa (nebo na místo, kde probíhá zánět) tak, aby mezi pokožkou a tvarohem byla jen 1 vrstva šátku. Nakonec ještě upevníme například šálou. Vše necháme 2 hodiny účinkovat.

Tvarohový zábal s citronem při bolestech kloubů a svalů

Jak na to? Potřebujeme: 1 vaničku netučného tvarohu, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy Postup: Přísady smícháme dohromady a směs naneseme v tenké vrstvě na bolavá místa. Vše přikryjeme gázou či lněným hadříkem a necháme 2 hodiny účinkovat. Poté opláchneme.

Tvarohová kosmetika

Přírodní lipozomová maska

V kosmetice se hodně propagují lipozomy, nebo nanoemulze. Jsou složené z molekul, které také najdeme například ve vaječném žloutku.

Potřebujeme: 1 žloutek, 1 lžičku tvarohu, 1 lžičku tekutého medu

Postup: Všechny uvedené přísady rozšleháme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.

Hydratující maska

Potřebujeme: 1 lžíci nahrubo nastrouhané okurky, 2 lžíce tvarohu Postup: Okurku smícháme s tvarohem a v silné vrstvě naneseme na obličej a dekolt, necháme působit 30 minut, poté opláchneme.

Kefír

Kefírová kultura obsahuje bakterie mléčného kvašení a kvasinky. Vedle vysokého obsahu vápníku a vitaminu B je kefír v porovnání s ostatními mléčnými produkty cenný pro nadprůměrně vysoký podíl vitaminu B12. Bakterie mléčného kvašení podporují trávení a stabilní střevní flóru.

Žaludeční šejk

Potřebujeme: 3 dl kefíru, 1 dl čerstvé mrkvové šťávy, 2 lžíce čerstvé petrželkové natě, 1 dl šťávy z červené řepy

Postup: Všechny uvedené ingredience rozmixujeme a hotový nápoj popíjíme po douškách po dobu 10 dní.

Kefírová očistná kúra

Tato procedura výborně vyčistí a celkově zharmonizuje trávení a střevní mikroflóru. Po dobu 2 - 3 dnů popíjíme pouze kefír a vlažnou vodu. Po ukončení této kúry doporučuji přejít na pár dní na veganskou stravu.

Potřebujeme: 2 litry kefíru, 1 litr vlažné vody Postup: Během dne popíjíme kefír a vlažnou vodu, nic víc.

Syrovátka

Syrovátkové proteiny mají vysokou biologickou hodnotu. Syrovátka je také bohatá na vitaminy skupiny B.

Očistná syrovátková kúra

Tato kúra je oblíbenou vyživující i redukční dietou. Díky vysoké biologické hodnotě bílkovin se svalové vazivo neodbourává tak rychle jako při jiných odlehčujících kúrách.

Potřebujeme: 2 litry syrovátky, 1,5 litru vlažné vody Postup: Po dobu 2 – 4 dní popíjíme pouze syrovátku a vlažnou vodu, nic víc. Po ukončení této kúry se doporučuje začít s lehkou veganskou stravu.

Vyživující syrovátková kúra

Tato kúra trvá po dobu 14 dní, v nichž se denně pijí 3 dl syrovátky. Tip: Nedoporučuje se používat syrovátku, které já obohacena příchutěmi či ovocem. Zpravidla totiž obsahuje příliš mnoho cukru.

Syrovátková kosmetika

Vyživující koupel

Potřebujeme: 1 hrst syrovátky Postup: Syrovátku přidáme do horké vody ve vaně. Koupel by měla trvat 20 minut.

Jogurt

Jogurt obsahuje „kvalitní kultury“, tedy živé bakterie, které mají příznivé účinky na naše zdraví. Jsou to například Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus, které jsou souhrnně označovány jako probiotika. Chrání organismus před škodlivými bakteriemi tím, že spotřebují vše, co bakterie k životu potřebují. Navíc některé bakterie v jogurtu produkují kyseliny, které ničí ostatní bakterie.

Jogurtové obklady zmírňují spáleniny a svědění

Mnoha lidem přináší úlevu, když si na spáleniny přikládají obklady z vychlazeného jogurtu, zakysané smetany či mléka. Tyto produkty totiž obsahuje velké množství tuku, který neucpává póry a pokožku zklidňuje.

Jogurtová kosmetika

Výživná maska z jogurtu a banánu

Potřebujeme: půl banánu, 2 lžíce bílého jogurtu Postup: Banán i jogurt dobře smícháme, pak směs naneseme na obličej a necháme 20 minu působit. Po uplynutí této doby umyjeme.

Čistící maska z jogurtu a rajčete

Potřebujeme: půlku rajčete, 1 lžíce jogurtu Postup: Rajče rozmixujeme a pak smícháme s jogurtem. Masku naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 minut působit, pak opláchneme.

Rozjasňující maska

Potřebujeme: 1 lžíci jogurtu, 1 lžičku medu Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 30 minut účinkovat. Poté umyjeme.

Jogurtový vlasový zába l

Potřebujeme: 1 kelímek kvalitního bílého jogurtu, 1 žloutek, 10 kapek citronové šťávy Postup: Ingredience smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na vlasy, vše zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit. Poté důkladně opláchneme.

Jogurtová vlasová maska proti lupům

Potřebujeme: 150 g přírodního bílého jogurtu Postup: Jogurt vmasírujeme do vlasové pokožky a necháme ho asi 45 minut působit, dokud neuschne. Poté vlasy a pokožku hlavy důkladně umyjeme šamponem. Tento postup provádíme po dobu 14 dní.

Pozor na kvalitu!

Ne všechny jogurty v supermarketech obsahují prospěšné bakterie. Vybírejme proto jen ty, které mají označení „živé“, „aktivní“ nebo v bio kvalitě.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nastartujte své tělo na léto, vždyť je už za rohem. Zhubněte nadbytečné kilogramy, to vše díky zdravějšímu jídelníčku. Najeďte na veganskou stravu, smoothie koktejly a pijte dostatek…