Mobily mění naše ruce

11. 4. 2002
Mobily mění naše ruce
Angličtí vědci prokázali, že mobilní telefony a hry Gameboy jsou významným evolučním činitelem, který během krátké doby dokonce změní lidskou fyziognomii!

Mobily mění naše ruce

Angličtí vědci prokázali, že mobilní telefony a hry Gameboy jsou významným evolučním činitelem, který během krátké doby dokonce změní lidskou fyziognomii! Obě jmenované technologie se totiž ovládají především pomocí palců. Tvar a způsob užívání prstů odlišují člověka jako živočišný druh od ostatních živých tvorů. Nejčastěji používají palce děti a mládež do dvaceti pěti let věku. Starší lidé totiž mačkají miniaturní klávesy spíše ukazováčky.

Spolu s vývojem kostr y ruky a zvláště palce se v minulosti měnila i šedá kůra mozková. Oba tyto jevy jsou fyziologicky propojeny a na vývoj lidí jako inteligentního druhu mají zásadní vliv. V současné době, kdy je svět zahlcen novými technologiemi vyvinutými pro ovládání rukou, pozorují odborníci na šedé kůře mozkové další výrazné změny. Dosavadní zkušenost totiž potvrzuje, že evoluce lidstva probíhala dlouhé milióny let, ale k výrazným změnám druhů došlo ve skocích. S mobilními přístroji zřejmě prožíváme podobný skok.
Odvážnou hypotézu vyslovila doktorka Sadie Plantová z Univerzity ve Warwicku, když za posledních pár let sesbírala data z velkých měst po celém světě. Vybrala si devět největších metropolí a sledovala na populaci změny funkce palce. Výsledky jsou zásadní, neboň dochází ke vzniku „nového prstu“. Podle názorů uznávané odbornice mohou za fyzické změny právě nové technologie.
Po půl roce sbírání dat v Londýně, Chicagu či Tokiu odborníci potvrdili, že k jistým změnám tvaru prstů v důsledku používání mobilních telefonů opravdu dochází. Zvláště mladší generace si zvykají na ovládání klávesnic a obratně si pomáhají oběma palci. „Podařilo se zjistit, že lidé mladší pětadvaceti let využívají k ovládání přístrojů hlavně palce a upřednostňují je před jinými prsty. Tvrdíme, že v důsledku ovládání mobilů a jiných přístrojů dochází k přímým fyzickým změnám na prstech. Palce jsou teď u mladé generace mnohem ohebnější, a proto využitelnější, než měli naši předkové. Starší lidé naopak používají mnohem raději ukazováček. Uvidíme, kam tento odlišný vývoj generací povede,“ shrnuje své výsledky Plantová.

zdroj: Plus
foto: Siemens

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve čtvrtek se cítíte úplně pod psa a říkáte si, kdy vás ta špatná nálada konečně přejde. V lůně přírody najdete při meditaci klid a mír a uvolníte své smysly. Na každý pád buďte odvážní,…

Nejčtenější články

Doporučujeme