Móda jako umění

14. 8. 2006
Móda jako umění
Někdo sbírá obrazy, jiný šaty. Díky haute couture se z šatů stává skutečné umění. Originální, inspirující a nesmírně drahé. Je libo kostýmek nebo večerní šaty za milióny? Žádný problém, stačí se stát zákaznicí módního domu Dior a vybrat si kreaci z linie Christan Dior Haute Couture.

Každé léto počátkem července se světová smetánka slétá do Paříže, aby shlédla několik módních přehlídek představující linie Haute Couture pro nadcházející sezónu. Jednou z nejočekávanějších a nejprestižnějších je stále prezentace módního domu Dior, kterému již několik let vládne rebel z Anglie John Galliano.

Galliano se tentokráte nechal inspirovat povahou ženy, její silou, nebojácností, tajemností i křehkostí. V každé je kus bojovnosti Johanky z Arku, poživačnosti Botticelliových krásek, odvážnosti čarodějnic, rebelství Siouxsie Sioux i dekadentnosti honorace z počátku 20. století. To vše dokázal smíchat v jediné, na první pohled nesourodé, na druhý však dokonale vyvážené, kolekci vysoké módy pro sezónu podzim – zima 2006-2007.

Návrhář John Galliano v nové kolekci pro Dior posouvá hranice, kam až lze v módě a práci s materiály dojít. Každý model představuje ukázku mistrovské krejčoviny a nekonečných možností užití hedvábí, plastu, peří a kůže.

Ať již se jedná o dekadentní kostýmek, nadýchané sukně či romanticky splývavé večerní šaty, důraz je vždy kladen na linii boků a ramen. Právě ve zdůraznění krku a ramen se odráží síla žen, které ovlivnily historii a to nejen tu francouzskou. Moc a odvaha vyzařuje z každé kreace, která byla k vidění v romanticky laděné renesanční zahradě proměněné v přehlídkové molo, která tolik kontrastovala s celou kolekcí.

Oproti jarní kolekci inspirované Markýzem de Sade se v podzimní linii uplatňuje více barev než jen černá a červená, i když i ony zde mají nezastupitelnou roli v části věnované čarodějnicím. V široké míře se ke slovu dostávají odstíny zelené, růžové spolu se zlatými a bronzovými akcenty.

Střihy se pohybují od jednoho extrému ke druhému. Na excelentní módní show byly i vidění super úzké legíny, saka kladoucí důraz na široká ramena a vosí pas, šaty ladně splývající na zem až ke kreacím nadýchaným s extrémně širokými sukněmi.

Z materiálů se v hodné míře použilo to nejluxusnější hedvábí, hedvábný žoržet a šifón, v kontrastu s jejich jemností plast, lesklé fólie a také kožešiny a dokonce i kůže z úhoře. Peří a bohatých výšivek ze zlatých nití a zářivých křišťálů bylo použito větší než velké množství.

Část kolekce je věnována zpěvačce Siouxsie Sioux, která se v 70. letech proslavila odvážnými skladbami ve stylu punk a gotický rock. Pochmurné texty a depresivní melodie a potemnělý vzhled této Angličanky inspiroval jejího krajana k vytvoření modelů v převážně černé barvě. Legíny přesně kopírující tvar nohou a boty na vysoké platformě doplňují kabáty z černého a zlatého peří nebo kožešiny, hedvábné minišaty doplněné zlatou kůží či luxusní kožené bundy zdobená peřím.

Gallianova podzimní kolekce tentokráte není jen o modelech svědčící o bezbřehé fantazii svého autora, ale také o velice elegantních společenských šatech v jemných odstínech růžové, bílé a broskvové, které vtipně a originálně doplňují detaily inspirované středověkým brněním. Jsou nositelné, velmi ženské a mnohé celebrity se již těší, až se v nich ukáží na červeném koberci.

Přehlídka haute couture není samozřejmě jen o šatech, ale i o hvězdách, které usedají v první řadě a strhávají na sebe pozornost médií stejně jako samotná kolekce. Prezentaci podzimní kolekce v pařížské Polo Clubu se nenechaly ujít celebrity jako Liv Tyler, Cher, Drew Barrymore, Mischa Barton, Lady Gabriella Windsor či Harvey Weinstein.

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše intelektuální schopnosti jsou teď vskutku na vrcholu, jste skvělými organizátory a úspěšní budete i při veškerých jednáních, která povedete. Mars už bohužel tak úžasným kamarádem není…

Nejčtenější články

Články odjinud