Móda jako umění

14. 8. 2006
Móda jako umění
Někdo sbírá obrazy, jiný šaty. Díky haute couture se z šatů stává skutečné umění. Originální, inspirující a nesmírně drahé. Je libo kostýmek nebo večerní šaty za milióny? Žádný problém, stačí se stát zákaznicí módního domu Dior a vybrat si kreaci z linie Christan Dior Haute Couture.

Každé léto počátkem července se světová smetánka slétá do Paříže, aby shlédla několik módních přehlídek představující linie Haute Couture pro nadcházející sezónu. Jednou z nejočekávanějších a nejprestižnějších je stále prezentace módního domu Dior, kterému již několik let vládne rebel z Anglie John Galliano.

Galliano se tentokráte nechal inspirovat povahou ženy, její silou, nebojácností, tajemností i křehkostí. V každé je kus bojovnosti Johanky z Arku, poživačnosti Botticelliových krásek, odvážnosti čarodějnic, rebelství Siouxsie Sioux i dekadentnosti honorace z počátku 20. století. To vše dokázal smíchat v jediné, na první pohled nesourodé, na druhý však dokonale vyvážené, kolekci vysoké módy pro sezónu podzim – zima 2006-2007.

Návrhář John Galliano v nové kolekci pro Dior posouvá hranice, kam až lze v módě a práci s materiály dojít. Každý model představuje ukázku mistrovské krejčoviny a nekonečných možností užití hedvábí, plastu, peří a kůže.

Ať již se jedná o dekadentní kostýmek, nadýchané sukně či romanticky splývavé večerní šaty, důraz je vždy kladen na linii boků a ramen. Právě ve zdůraznění krku a ramen se odráží síla žen, které ovlivnily historii a to nejen tu francouzskou. Moc a odvaha vyzařuje z každé kreace, která byla k vidění v romanticky laděné renesanční zahradě proměněné v přehlídkové molo, která tolik kontrastovala s celou kolekcí.

Oproti jarní kolekci inspirované Markýzem de Sade se v podzimní linii uplatňuje více barev než jen černá a červená, i když i ony zde mají nezastupitelnou roli v části věnované čarodějnicím. V široké míře se ke slovu dostávají odstíny zelené, růžové spolu se zlatými a bronzovými akcenty.

Střihy se pohybují od jednoho extrému ke druhému. Na excelentní módní show byly i vidění super úzké legíny, saka kladoucí důraz na široká ramena a vosí pas, šaty ladně splývající na zem až ke kreacím nadýchaným s extrémně širokými sukněmi.

Z materiálů se v hodné míře použilo to nejluxusnější hedvábí, hedvábný žoržet a šifón, v kontrastu s jejich jemností plast, lesklé fólie a také kožešiny a dokonce i kůže z úhoře. Peří a bohatých výšivek ze zlatých nití a zářivých křišťálů bylo použito větší než velké množství.

Část kolekce je věnována zpěvačce Siouxsie Sioux, která se v 70. letech proslavila odvážnými skladbami ve stylu punk a gotický rock. Pochmurné texty a depresivní melodie a potemnělý vzhled této Angličanky inspiroval jejího krajana k vytvoření modelů v převážně černé barvě. Legíny přesně kopírující tvar nohou a boty na vysoké platformě doplňují kabáty z černého a zlatého peří nebo kožešiny, hedvábné minišaty doplněné zlatou kůží či luxusní kožené bundy zdobená peřím.

Gallianova podzimní kolekce tentokráte není jen o modelech svědčící o bezbřehé fantazii svého autora, ale také o velice elegantních společenských šatech v jemných odstínech růžové, bílé a broskvové, které vtipně a originálně doplňují detaily inspirované středověkým brněním. Jsou nositelné, velmi ženské a mnohé celebrity se již těší, až se v nich ukáží na červeném koberci.

Přehlídka haute couture není samozřejmě jen o šatech, ale i o hvězdách, které usedají v první řadě a strhávají na sebe pozornost médií stejně jako samotná kolekce. Prezentaci podzimní kolekce v pařížské Polo Clubu se nenechaly ujít celebrity jako Liv Tyler, Cher, Drew Barrymore, Mischa Barton, Lady Gabriella Windsor či Harvey Weinstein.

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Práce vám nejde od ruky jako jindy, ale neměli byste klesat na mysli. Na pomoc kolegů se také nespoléhejte! Jednotlivé úkony si rozdělte do etap a dělejte si přestávky. Úbytek energie byl…