Móda na Karlštejně

11. 9. 2009
Móda na Karlštejně
Poslední srpnový večer se na slavném hradu Karlštejn sešly hvězdy česko-slovenské hudební scény, aby pro zcela zaplněné nádvoří předvedly neopakovatelný zážitek v podobě jedinečného galakoncertu plného současných i klasických hitů. Událost byla zároveň skvělou příležitostí pro prezentace stylu, smyslu pro módu, jak se královny chopily této šance?

Letošní ročník každoročního koncertu Královny popu nesl podtitul Unplugged & Glamour, tvůrci skloubili báječným způsobem svět současného rocku s dnes již klasickými melodiemi v podání těch nejzářivějších hlasů, který česká scéna může v současnosti nabídnout. Rock, pop, swing, všechny tyto žánry se společně prolínaly letním večerem na karlštejnském nádvoří.

K hudbě neodmyslitelně patří také móda a k módě hudba. Tyto dva světy se vzájemně prolínají, ovlivňují, inspirují a podporují. Módní návrháři se neustále předhánějí, aby jejich oblíbená zpěvačka oblékla modely z jejich dílny na pódium, turné či na červený koberec. I módní přehlídky často připomínají koncert či divadelní představení. Zdárným příkladem této symbiózy je např. Madonna a její spolupráce se značkami Givenchy, YSL či Jean-Paul Gaultier nebo Beyoncé a její koncertní garderóba od Thierry Muglera. V místních podmínkách je situace poněkud komplikovanější, neboť světové značky se nepředhánějí, aby hýčkaly a dodávaly zpěvačkám modely zdarma jako v případě zahraničních celebrit. I přes lehce stíženou situaci kolem módního šatníku českých zpěvaček, většinou dámy nezaostávají.

Letošní koncert Královny popu byl rozdělen do dvou částí, které se od sebe lišily repertoárem interpretek i oblečením. Úvodní část Unplugged zahájila slovenská hvězda Jana Kirscher, která si pro tento večer zvolila jednoduchý černý outfit složený ze zavinovacích černých šatů z lehkého materiálu, které doplnila černými hladkými legínami. Tato oblečení plně korespondovalo s jejími písničkami i faktem, že celou show ještě za denního světla zahalovala. Velmi podobně se oblékla Helena Zeťová, u té by se ovšem již více hodilo přidat více extravagantnějších doplňků a trochu černé kůže, která patří mezi hlavní podzimní trendy. Skvělou volbou by v případě Heleny byly lehce řasené lesklé šaty doplněné kožešinovým pásem přes trup či super úzké kalhoty a okovaná kožená bunda s třásněmi.

Mile překvapila Lenka Nová v módní ¾ kombinéze se štrasovým páskem a rebelským culíkem k jedné straně. Bohužel při duetu s Naďou Válovou působila tato dvojice velmi nesourodě, neboť Naďa zvolila velmi konzervativní oděv složený ze špatně střiženého korzetu, dlouhé rubínové sukně a lehkého šálu přes ramena. Klasický dámský smoking by se k ní i k příležitosti hodil mnohem lépe a jistě by se necítila tak nejistě jako právě ve zmiňovaných šatech. Dlouhá róba s odhalenými rameny se bohužel pro tuto jedinečnou pěveckou osobnost se ukázala jako nešťastným řešením a i styl se do rockovějšího bloku naprosto nehodil. Smoking, koktejlové šaty nebo lehce extravagantní večerní kabát by Nadě jistě udělaly větší službu.

Bohužel ani poslední umělkyně z rockovějšího bloku Unplugged se neukázala jako znalá módních trendů či vhodnosti oblečení na společenské události. Aneta Langerová sice patří mezi velmi výrazné zpěvačky, ovšem její image velmi zaostává za jejími pěveckými kvalitami. Puntíkovaná halenka neurčitého tvaru a džíny vytahané v zadních partií opravdu nepatří mezi druhy oblečení, které by někdo očekával na prestižním koncertu. A přitom zpěvačkám jako Aneta letošní podzimní trendy velmi přejí. Návrháři i cenově přístupné značky nabízejí kreativní a stylové oblečení v rockovém stylu se spoustou pánských prvkům, ve kterých by Aneta nejen skvěle vypadala, ale zároveň se mohla cítit ve své „kůži“.

Co si představujete pod pojmem „glamour“? Je to krása, nádhera, přepych, třpyt, lesk, něco, co vybočuje z každodennosti, ani extravagance není od věci a elegance je naprostou nezbytností. V koncertní části Glamour vystoupily na „Královnách“ velké a zářivé hvězdy české hudební scény, které po desetiletí dokazují své pěvecké kvality, ať již na samostatných koncertech či v rámci muzikálů.

Glamour zahájil fotograf Jan Saudek, který svérázným způsobem uvedl na pódium Báru Basikovou. Ta si sice oblékla správně dlouhé šaty, ty však do glamour stylu měly bohužel velmi daleko. Žádné ozdoby, nápaditý střih či doplňky, jejich naprostá absence z image této vynikající zpěvačky udělala všední a nezajímavou záležitost. Přitom právě Bára si může dovolit, i vzhledem k své postavě, jít do větší extravagance, aniž by působila přehnaně.

Mezi nejobsazovanější muzikálové herečky patří Kateřina Brožová, která na koncertě zazpívala ústřední hit z muzikálu Noc na Karlštejně a nezapomněla ani na slavnou melodii, v originále v interpretaci Marylin Monroe, z muzikálu Někdo to rád horké „I wanna be loved by you“. Kateřina se svou image zcela zapadla do sekce glamour. Dlouhá, stříbrná róba s ozdobným pasem byla svou barvou příjemným osvěžením v jinak po většinou černých modelech ostatních účinkujících. Kateřina by skvěle vypadala i v jiných odstínech, nemusí se bát jemné béžové, svěží lososové a jiné světlé barvy, které jí vyloženě lichotí, stejně jako klasický styl s minimem extravagance.

Po elegantní Kateřině se pódiu objevila jedna z nejzářivějších a nejlepších zpěvaček s fenomenálním hlasem paní Věra Špinarová. O jejích pěveckých kvalitách rozhodně není pochyb. Bohužel image této vynikají umělkyně zcela, stejně jako v případě její mladší kolegyně Anety Langerová, zaostává za jejími pěveckými schopnostmi. Na výběru oblečení pro Královny popu v tomto případě lze pochválit snad jen nápadný náhrdelník. Rozhodně lépe by této zpěvačce posloužil extravagantní večerní či barevný kožešinový kabát, který plně odpovídá aktuálním módním trendům i hudebnímu stylu a koncertu.

Závěrečná část letošního koncertu Královny popu patřila velké hvězdě, skutečné hudební divě paní Evě Pilarové, která nejen svým nádherným zpěvem a atmosférou, kterou vykouzlila, ale také výběrem oblečením dokázala, že jí označení „královna“ po právu patří. Zpěvačka si pro tento večer zvolila nákladnou večerní róbu od návrháře Osmanyho Laffity. Širokou sukni doplnilo sako s nápadným vázáním na zádech a vojenskými výložkami ze třpytivých křišťálů Swarovski, což z klasického střihu černé večerní toalety udělalo velmi efektní a elegantně extravagantní model, který se zcela obejde bez dalších doplňků i nápadného líčení.

Záznam koncertu Královny popu 2009 uvede TV Barrandov 12. září 2009.

foto: autorka, Patrice Stable (Jean Paul Gaultier), archiv firem

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pluto vás varuje před tím, abyste hledali chyby a negativa tam, kde nejsou. Bohužel se nyní nedokážete na svět podívat z té lepší stránky. Čím dřív si uvědomíte, že by vás to mohlo stát…

Nejčtenější články