Moderátorské hvězdy devadesátek Foto: Profimedia

Moderátorské hvězdy devadesátek Foto: Profimedia

Slávek Boura poznal svou manželku moderátorku Markétu Mayerovou v rádiu Kiss98 Foto: ara
Společně moderovali velké množství pořadů na Nově, včetně Snídaně s novou Foto: Aha! - Martin Přibyl, ara
Po rozvodu se moderátor stáhl do ústraní, nyní čelí obvinění z pašování drog v zahraničí, které odmítá Foto: archiv Blesku
Pavel Poulíček byl prvním moderátorem nováckých Sportovních novin Foto: TV Nova, ara
20
Fotogalerie

Moderátorské hvězdy devadesátek: Z koho je cukrář, pašerák či poslanec?

V 90. letech jich byly plné televizní obrazovky, dnes se po některých slehla zem. Někteří oblíbení televizní hlasatelé dále moderují, jiní se stáhli do ústraní. Kdo krátce po revoluci platil za moderátorskou hvězdu, jaké byly jejich nejslavnější pořady a co dělají dnes?

Slávek Boura: Z moderátora pašerákem?

Devadesátkový moderátor Slávek Boura, pravým jménem Václav, patřil mezi první hvězdy televize Nova. S druhou manželkou Markétou Mayerovou se seznámil při práci v rádiu Kiss 98 a následovalo společné angažmá ve Snídani s Novou. Nezapomenutelný byl i televizní pořad Rande nahrazující seznamku, kterou manželé společně moderovali, oblíbený byl také pořad Vabank. Společný život i práce však manželství Boury a Majerové příliš neprospívaly a jejich spory nakonec vyvrcholily rozvodem. Po něm se moderátor stáhl do ústraní a svého času se živil i jako taxikář.

Během pandemie se moderátor vrátil ke svému vzdělání dětského logopeda. V minulém roce se o bývalé novácké hvězdě začalo opět hodně mluvit. Tentokrát nechvalně. Boura byl obviněn v kauze pašování drog v zahraničí. Ten ale jakoukoli vinu odmítá.

Co dnes dělá Pavel Poulíček? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Pavel Poulíček v TV skončil kvůli trapasu

Kdo by neznal usměvavého moderátora, který jako první uváděl na Nově Sportovní noviny? Pavla Poulíčka si pamatujeme i díky divácky oblíbenému pořadu Kolotoč. Jak přiznává, při pokládání otázek soutěžícím měl co dělat, aby občas nevyprskl smíchy. Nejednou se totiž stalo, že i snadné otázky do tajenky pro ně byly tvrdým oříškem.

Z televize měl Poulíček odejít kvůli přešlapu, kdy zapomněl na hokejový zápas NHL. V současnosti vede Golf TV a věnuje se přípravě golfových turnajů. Za své úspěchy v uvádění sportu obdržel cenu TýTý, a to hned sedmkrát. Loni jsme moderátora kolotoče mohli zahlédnout znovu „zatočit kolem“ v jednom z dílů kulinářské soutěže MasterChef.

Pokračování 3 / 6

Ze Zbyňka Merunky je cukrář

Zbyněk Merunka byl prvním moderátorem zpráv televize Nova. Jeho kariéra začala v zahraniční redakci Československého rozhlasu. Štěstí se na něj usmálo, když se na konkurzu do vznikající komerční televize ucházel o stejnou pozici, namísto toho ale dostal nabídku moderovat hlavní zpravodajskou relaci.

Televizní noviny uváděl Merunka nejprve krátce se Stanislavou Wanatowiczovou, a poté s Evou Jurinovou. Z  Novy odešel po pěti letech a dal se na podnikání. S manželkou Sašou si otevřel dvě cukrárny, jednu v Mníšku pod Brdy a druhou v Berouně, které má dodnes.

Pokračování 4 / 6

Aleš Juchelka šel z Medúzy do politiky

Také je vám odkudsi povědomý ten blonďák hovořící v poslanecké sněmovně? Tušíte správně, je to jeden z moderátorské dvojice devadesátkového pořadu o hudbě Medúza. Hitparádu na obrazovkách ČT uváděl spolu s muzikantem Richardem Krajčem dvanáct let. 

V roce 2017 se Juchelka rozhodl kandidovat do poslanecké sněmovny jako nestraník za hnutí ANO, a stal se poslancem. V tu samou dobu ho v soukromí zasáhla krutá rána osudu. Jeho desetiletý syn zemřel na vážnou nemoc s názvem mukopolysacharidóza typu IIIA, Sanfilippův syndrom. Se ztrátou syna se bývalý moderátor dodnes nevyrovnal. V současnosti je vytížený především prací v politice. Během prvního kola prezidentských voleb ho bylo možné zahlédnout ve volebním štábu Andreje Babiše jako jeho podporovatele.

Pokračování 5 / 6

Roman Šmucler boří „Tabu“

Současný prezident České stomatologické komory původem z Příbrami je mužem mnoha profesí. Přestože Roman Šmucler vystudoval stomatologii, od dětských let se věnuje publicistice, což se odrazilo na jeho pozdější pracovní dráze. Většina diváků Šmuclera zaznamenala v talk show Studio kontakt v roce 1991 na České televizi.

V letech 1992 a 1993 uváděl soutěž Miss Československa. Nezapomenutelný byl Šmuclerův pořad Tabu, v němž se v 90. letech probírala do té doby společensky nepřijatelná témata, například homosexualita či různé sexuální úchylky. Během pandemie se Šmucler angažoval i jako člen ústředního krizového štábu pro boj s pandemií.

Pokračování 6 / 6

Aleš Zbořil zůstal věrný AZ-kvízu

Absolvent herectví na brněnské JAMU Aleš Zbořil se na obrazovkách České televize objevuje od devadesátých let. Začínal jako divadelní herec, to ho ale nenaplňovalo. V roce 1991 nastoupil do první české soukromé rozhlasové stanice, kde se mimo jiné setkal s nahrazením pojmenování „hlasatel“ za „moderátor“ a tohle povolání si v komerčním rádiu rovnou vyzkoušel.

Cestu do televizních soutěží Zbořilovi otevřely kvízové otázky, které pokládal z brněnského studia divákům ČT v přímém přenosu. A u soutěží už zůstal. Do povědomí diváků se před šestadvaceti lety zapsal především díky AZ–kvízu. A České televizi i AZ–kvízu, který shodou okolností odráží moderátorovy iniciály, zůstal věrný dodnes. Mimoto se Zbořil věnuje dabingu a lekcím rétoriky. V roce 2004 byl nominován v anketě TýTý na cenu nejlepšího moderátora soutěžních pořadů.

[********************] 

PEREX_webas_690x345_Marta_montaz.jpg
Foto ara.jpgFoto Aha! - Martin Přibyl, ara.jpgarchiv Blesku.jpg
Foto TV Nova, ara.jpgTV Nova, archiv.jpgFoto TV Nova, ara 1.jpgLukáš Červený.jpgTV Nova, archiv Blesku.jpgFoto ara 2.jpg
 
Archiv Blesku 3.jpgreprofoto ČT.jpgMichal Protivanský.jpgarchiv Blesku 2.jpgBlesk Jakub Poláček.jpgTV Nova.jpgE15 Michael Tomeš.jpgČTK, Šimánek Vít, reprofoto ČT.jpgČeská televize.jpgČeská televize 1.jpg
[********************]
 

Doporučujeme

Články odjinud