Moderní depilační a epilační metody

23. 8. 2000
S příchodem jara jsou dny delší, móda vzdušnější a k radosti mužů se sukně stávají kratšími. Tím se na pořad dne dostává depilace / epilace. Podle přání a potřeb současných žen má být dnes odstraňování chloupků důkladné, účinné a rychlé, současně však i jemné a šetrné k pokožce. Pojďme si tedy představit jednotlivé metody odstraňování chloupků, které mohou spotřebitelky využít i na českém trhu. Soutěž s firmou Veet.

Moderní depilační a epilační metody

S příchodem jara jsou dny delší, móda vzdušnější a k radosti mužů se sukně stávají kratšími. Tím se na pořad dne dostává depilace / epilace. Podle přání a potřeb současných žen má být dnes odstraňování chloupků důkladné, účinné a rychlé, současně však i jemné a šetrné k pokožce. Pojďme si tedy představit jednotlivé metody odstraňování chloupků, které mohou spotřebitelky využít i na českém trhu:

Mezi nejzákladnějšími pojmy v oblasti odstraňování chloupků patří depilace a epilace:

Depilace je rychlým a jednoduchým řešením, které však má tu nevýhodu, že musí být častěji opakováno. Chloupky jsou odstraněny jen nad kůží, proto dorůstají. Navíc při holení chloupky dorůstají s drsným efektem a za mokra zároveň hrozí nebezpečí poranění - říznutí.
Epilace je velmi důkladná, neboň odstraňuje chloupek i s kořínkem. Metoda je to jednorázově časově náročnější a především poměrně bolestivá. Odměnou však je až šest týdnů dokonale hladká pleň.

Depilační metody lze podle druhu depilačního postupu rozdělit do dvou velkých skupin na: fyzickou depilaci a kosmetickou depilaci. První z nich zahrnuje metody založené na stříhání, vytrhávání, drhnutí či pálení.

Fyzická depilace:
Existují různé druhy fyzické depilace:

  • Vytrhávání: Metoda odstraňuje ochlupení u kořene. Používanými nástroji jsou vosky (horké či studené), pinzeta nebo depilační elektrické strojky. Výsledek této metody je nepochybně nejtrvalejší, protože ochlupení doroste za šest týdnů při použití teplého vosku.

  • Vyholování: Metoda odstraňování chloupků pomocí žiletek nebo holicího strojku. Ochlupení dorůstá za jeden až dva dny s typickým drsným efektem způsobeným ostrým tvarem seříznutého chloupku.

  • Drhnutí: Metoda využívala k odstraňování ochlupení drsný papír nebo pemzu. Protože tento způsob neodstraňuje kořínky, dorůstají chloupky za tři až pět dnů. Pálení: Nežádoucí ochlupení bylo dříve páleno lampami a svíčkami. Stejně jako předchozí technika i tato odstraňuje pouze samotný chloupek. Ten tedy za chvíli doroste.
    Metody drhnutí a pálení se dnes již prakticky k depilaci nepoužívají.

Mnohé spotřebitelky dávají přednost nabídkám na kosmetickou depilaci, neboň ta představuje vítaný kompromis mezi dlouhodobým účinkem, nekomplikovaným použitím a jemnou metodou působení.
Kosmetická depilace je charakteristická používáním "depilátorů"

  1. chemických přípravků na bázi trikolitických substancí, které působí

na strukturu chloupku (vlasový keratin) a způsobují jeho lámání.

Jako kosmetické depilátory se nejběžněji používají krémy, pěny, mléka či gely, které se aplikují přímo na pokožku. Trikolitické substance, na kterých jsou tyto přípravky založeny, zničí chloupek na úrovni pokožky, aniž by se dostaly do míšku. Nejznámější značkou výrobků kosmetické depilace, kterou používají ženy v celé Evropě, je Veet.

Depilační krémy a pěny (šetrná depilace), jsou vyhledávány především pro svou nekomplikovanou aplikaci a způsob působení. Ťčinné látky krémů, gelů nebo pěn rozpouští vlasový keratin těsně na povrchu pokožky a zanechávají ji krásně hladkou. Nové chloupky dorůstají bez drsného efektu. Ošetření musí být opakováno teprve po 10 až 14 dnech.
Pro příjemné a poměrně dlouhodobé účinky jsou depilační krémy u žen velmi populární. Jak ukazuje studie značky Veet, patří v Evropě k nejoblíbenějším depilačním prostředkům. Tak například každá druhá Belgičanka a Italka používá pravidelně depilační krémy. Krémové metody používá stále více žen, protože jsou zcela bezbolestné, jednoduché, rychlé a kosmetické.

Princip odstraňování chloupků:
Odstraňování chloupků studeným či teplým voskem (epilace), je velice důkladné a díky tomu zůstává pokožka hladká po dobu až šesti týdnů. Pásek se studeným voskem se přitiskne na místa, z nichž mají být chloupky odstraněny a jedním trhnutím se opět odtrhne společně s chloupky, které na něj přilnou. Teplý vosk se nanáší na zvolené místo (např. praktickou stěrkou Veet s indikátorem teploty), dále se použije bavlněný proužek, který se pevně přitiskne ve směru růstu chloupků a stáhne se jediným škubnutím proti směru růstu chloupků. Při pravidelném používání dorůstají chloupky nejen pomaleji, ale jsou navíc řidší a hedvábně jemné.

Soutěž o již třetí depilační balíček firmy WEET

Balíček obsahuje následující výrobky:

  1. Depilační krém Veet se zvláčňujícími oleji
  2. Depilační krém Veet pro citlivou pokožku
  3. Studený voskový pásek Veet
  4. Depilační pěna Veet se změkčovacími oleji

Jakou metodu depilace používaly ženy v antickém Řecku?

používaly drsný krém vyrobený z pemzy
nežádoucí ochlupení vypalovaly lampami a svíčkami
používaly depilační krém Veet

Soutěž je již uzavřena. Vyhrává Veronika. Správná odpověď je b. (nežádoucí ochlupení vypalovaly lampami a svíčkami). Nyní můžete ještě soutěžit o lístky na veletrh Beauty.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Předposlední pracovní den je jako stvořený pro realizaci něčeho většího. Milé Rybičky, už delší dobu o něčem sníte a chtěli byste se v tom prosadit. Připravte si plán, podle kterého se…

Nejčtenější články

Doporučujeme